Jedynie prawda jest ciekawa


Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

03.03.2018
WystawagrafikiPilsudski
Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak.

Autorce artystycznego komentarza do destruktów, udało się w doskonały sposób dokonać fuzji współczesności z historią, 20-lecia międzywojennego z teraźniejszością.

- Chciałam pokazać, że podstawą naszej historii jest ciągłość. To co przeszłe nie znika, ale czerpie z tego nowoczesność. Nie ma rewolucji, jest nakładanie się jednego na drugie i wzajemna korelacja – mówi Barbara Kasperczak w rozmowie z naszym portalem.

Podobnego zdania jest mecenas przedsięwzięcia i właściciel kolekcji prac Czermańskiego, Jarosław Bierecki.

- Pomysł na tą aranżację wyszedł od Mirosława Zaidlera, który nie mógł przeboleć, że grafiki Czarmańskiego z Piłsudskim mogą za chwilę się rozpaść i szukał kogoś, kto da im nowe życie. Mnie, jako Piłsudczyka, ten pomysł zachwycił i postanowiłem go zrealizować. Zaidler znalazł Barbarę Kasperczak, a ona dokonała reszty. Artystka na te zniszczone grafiki, uprzednio zakonserwowane, nałożyła swoje wizje, głównie ze zdjęć. Na moją prośbę w grafiki wkomponowała Gdynię i naszą ówczesną flotyllę. Jak Barbara Kasperczak przyniosła pierwszy wydruk, pomyślałem jedno – to jest piękne – mówi Bierecki.

I faktycznie, propozycja Kasperczak ma w sobie coś wyjątkowo przejmującego. Coś, co pozwala nam 100 lat po odzyskaniu niepodległości, przenieść się w tamten okres, podczas zwykłego spaceru gdyńskim bulwarem. 

PF

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 3. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 4. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook