Jedynie prawda jest ciekawa


"Obława" nagrodzona Złotym Dzikiem

07.06.2013

"Obława" Marcina Krzyształowicza została uhonorowana nagrodą dla najlepszego filmu Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy.

Jury podkreśliło, że film Krzyształowicza został nagrodzony za "mistrzowską i twórczą realizację filmu sięgającego do mrocznych zakamarków ludzkiej duszy i poruszającego tak skomplikowane zagadnienia jakimi są: lojalność, moralność i zdrada; za osobistą odwagę i głęboki humanizm".

W konkursie o nagrodę Złotego Dzika startowały również: "Mój rower" Piotr Trzaskalskiego, "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego oraz "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida.

W tym roku po raz pierwszy przyznano także nagrody dla młodych twórców - reżyserów amatorów oraz studentów szkół filmowych. Kryształowego Warchlaka otrzymał Mateusz Głowacki, student reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, za film "Ryszard".

Tradycyjnie podczas festiwalu przyznawane są także Kryształowe Dziki, czyli nagrody reżyserów "za twórczą współpracę aktora z reżyserem". W tym roku otrzymała to wyróżnienie Małgorzata Kożuchowska. Z kolei za całokształt twórczości Kryształowym Dzikiem został uhonorowany reżyser Janusz Zaorski.

Podczas 6. edycji Festiwalu Reżyserii Filmowej pokazano blisko 60 filmów reżyserów z Polski i zagranicy. Widzom przybliżono m.in. twórczość Wojciecha Jerzego Hasa. Pokazano "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Sanatorium pod klepsydrą", "Jak być kochaną", "Lalkę" oraz "Pożegnanie". Polskie kino reprezentowały również obrazy autorstwa Janusza Zaorskiego.

Publiczność obejrzała także filmy w reżyserii Alfreda Hitchcocka, Federico Felliniego, Clinta Eastwooda czy Martina Scorsese.

AM/PAP

[fot. Materiały prasowe]


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook