Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody Roku Kieślowskiego

10.03.2016

13 marca minie 20 lat od śmierci genialnego reżysera.

Emisje najsłynniejszych filmów oraz konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego inspirowanego "Przypadkiem" będą elementami obchodów Roku Krzysztofa Kieślowskiego - poinformowali organizatorzy. W niedzielę 13 marca mija 20 lat od śmierci reżysera.

Za organizację wydarzeń związanych z rocznicą odpowiadają m.in.: Telewizja Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) oraz działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka.

"Czujemy się zobowiązani do tego, żeby stać na straży spuścizny Krzysztofa Kieślowskiego" - mówił w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Studia Filmowego TOR Krzysztof Zanussi.

"Wszystkim nam trudno uwierzyć, że to już 20 lat, jak go nie ma. Bo on jest tak bardzo obecny między nami. Nieobecny fizycznie, materialnie - jest obecny duchowo między nami. My się często zastanawiamy: co by Krzysztof powiedział, jak by się teraz zachował, w którą stronę by popatrzył" - powiedział Zanussi.

Podkreślił, że filmy Kieślowskiego "w ogóle nie odsuwają się w czasie, one się nie starzeją". "Nie starzeją się dlatego, że nigdy nie były modne. Krzysztof był bardzo impregnowany na modę. On modę tworzył. Nie musiał się na modę oglądać" - mówił Zanussi.

"To, co było bardzo przejmujące w pasji Krzysztofa, to było zawsze skupienie na tym, żeby sztuka niosła w sobie prawdę, żeby była prawdziwa. Krzysztof miał ten kult prawdy i w życiu, i w sztuce. To go w jakiś sposób mobilizowało" - podkreślił szef TOR-u.

Mądry i głęboki - także te słowa kojarzą się z twórczością Kieślowskiego - dodał. Filmy Kieślowskiego "niosą mądrość życiową, historyczną i społeczną" - powiedział Zanussi.

Obchody Roku Krzysztofa Kieślowskiego trwać będą m.in. na antenie Telewizji Kino Polska. W rocznicowy weekend 12-13 marca rozpocznie się całoroczny przegląd filmów reżysera; oglądać można je będzie co miesiąc w niedzielę. Można przypomnieć sobie m.in.: "Amatora", "Przypadek", "Podwójne życie Weroniki".

"Nie zabraknie najważniejszych dokumentów reżysera, a filmom towarzyszyć będą krótkie materiały przybliżające okoliczności powstania danego tytułu. Kanał wyemituje też filmy dokumentalne o Kieślowskim: powstały na kilka miesięcy przed śmiercią reżysera +Krzysztof Kieślowski: I'm so-so+ Krzysztofa Wierzbickiego oraz wspomnieniowy już +Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim+ Natalii Korynckiej-Gruz" - zapowiedziano.

W ramach obchodów Roku Kieślowskiego zorganizowany zostanie - przez Kino Polska we współpracy ze Studiem Munka, Studiem TOR i KIPA konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego, inspirowanego "Przypadkiem" Kieślowskiego.

Konkurs przeznaczony jest dla studentów i niedawnych absolwentów szkół filmowych. Zgłaszać się można do 10 czerwca. Jury wybierze trzy najciekawsze projekty, których autorzy będą mogli zaprezentować je podczas Polish Days na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Zwycięska ekipa oprócz nagrody finansowej uzyska szansę realizacji scenariusza - dzięki 100 tys. zł budżetu, zapewnionego przez Studio Munka. Premiera filmu, który trwać ma ok. 30 minut, planowana jest na grudzień.

Krzysztof Kieślowski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórca "Przypadku",

"Krótkiego filmu o zabijaniu" i trylogii "Trzy kolory", laureat prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa w Wenecji i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie zmarł 13 marca 1996 r. w Warszawie, z powodu choroby serca.

Obchody Roku Kieślowskiego ogłosiła już na początku stycznia Polska Akademia Filmowa (PAF), organizując specjalny pokaz "Amatora" w zrekonstruowanej wersji.

"Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie +Amatora+ z 1979 r. W świecie, który się tak szybko zmienia, filmowcy tym bardziej muszą zadawać sobie pytania - gdzie kierować kamerę i po co to robią. Polska Akademia Filmowa wierzy, że filmowcy są nie tylko od dostarczania rozrywki, ale że też mają pewną odpowiedzialność wobec społeczeństwa. +Amator+ został, dzięki cyfrowym technikom filmowym, zrekonstruowany, czyli odnowiony, zarówno dźwięk jak i obraz. Widzowie mogą zobaczyć ten obraz tak, jak wiele lat temu widział go twórca - Krzysztof Kieślowski" - mówił PAP w styczniu prezydent PAF Dariusz Jabłoński.

Wydarzenia związane z 20. rocznicą śmierci Kieślowskiego organizuje też Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP). W niedzielę w warszawskim Kinie Kultura odbędzie się retrospektywa wczesnych filmów "jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalny na świecie polskich twórców filmowych". Wstęp na pokazy będzie wolny.

Kieślowski (ur. 1941) karierę rozpoczął w latach 60. jako dokumentalista. W latach 70. zrealizował m.in. filmy: "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Siedem kobiet w różnym wieku" (oba filmy zostaną pokazane w kinie Kultura), a także "Pierwszą miłość" i "Życiorys". Od połowy lat 70.Kieślowski coraz częściej realizował filmy fabularne, współtworząc kino moralnego niepokoju. Były to m.in.: "Personel" i "Spokój", które cechowało dokumentalne zacięcie (oba w programie retrospektywy).

Najbardziej znane filmy Kieślowski stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Były to m.in.: "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości" wchodzące w skład cyklu "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory". Przedwczesna śmierć reżysera przerwała jego prace nad kolejnym tryptykiem filmowym: "Raj", "Czyściec", "Piekło" – przypomina SFP.

Kieślowski był laureatem m.in.: Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały", Felixa - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za "Krótki film o zabijaniu".

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook