Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody Roku Kieślowskiego

10.03.2016

13 marca minie 20 lat od śmierci genialnego reżysera.

Emisje najsłynniejszych filmów oraz konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego inspirowanego "Przypadkiem" będą elementami obchodów Roku Krzysztofa Kieślowskiego - poinformowali organizatorzy. W niedzielę 13 marca mija 20 lat od śmierci reżysera.

Za organizację wydarzeń związanych z rocznicą odpowiadają m.in.: Telewizja Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) oraz działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka.

"Czujemy się zobowiązani do tego, żeby stać na straży spuścizny Krzysztofa Kieślowskiego" - mówił w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Studia Filmowego TOR Krzysztof Zanussi.

"Wszystkim nam trudno uwierzyć, że to już 20 lat, jak go nie ma. Bo on jest tak bardzo obecny między nami. Nieobecny fizycznie, materialnie - jest obecny duchowo między nami. My się często zastanawiamy: co by Krzysztof powiedział, jak by się teraz zachował, w którą stronę by popatrzył" - powiedział Zanussi.

Podkreślił, że filmy Kieślowskiego "w ogóle nie odsuwają się w czasie, one się nie starzeją". "Nie starzeją się dlatego, że nigdy nie były modne. Krzysztof był bardzo impregnowany na modę. On modę tworzył. Nie musiał się na modę oglądać" - mówił Zanussi.

"To, co było bardzo przejmujące w pasji Krzysztofa, to było zawsze skupienie na tym, żeby sztuka niosła w sobie prawdę, żeby była prawdziwa. Krzysztof miał ten kult prawdy i w życiu, i w sztuce. To go w jakiś sposób mobilizowało" - podkreślił szef TOR-u.

Mądry i głęboki - także te słowa kojarzą się z twórczością Kieślowskiego - dodał. Filmy Kieślowskiego "niosą mądrość życiową, historyczną i społeczną" - powiedział Zanussi.

Obchody Roku Krzysztofa Kieślowskiego trwać będą m.in. na antenie Telewizji Kino Polska. W rocznicowy weekend 12-13 marca rozpocznie się całoroczny przegląd filmów reżysera; oglądać można je będzie co miesiąc w niedzielę. Można przypomnieć sobie m.in.: "Amatora", "Przypadek", "Podwójne życie Weroniki".

"Nie zabraknie najważniejszych dokumentów reżysera, a filmom towarzyszyć będą krótkie materiały przybliżające okoliczności powstania danego tytułu. Kanał wyemituje też filmy dokumentalne o Kieślowskim: powstały na kilka miesięcy przed śmiercią reżysera +Krzysztof Kieślowski: I'm so-so+ Krzysztofa Wierzbickiego oraz wspomnieniowy już +Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim+ Natalii Korynckiej-Gruz" - zapowiedziano.

W ramach obchodów Roku Kieślowskiego zorganizowany zostanie - przez Kino Polska we współpracy ze Studiem Munka, Studiem TOR i KIPA konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego, inspirowanego "Przypadkiem" Kieślowskiego.

Konkurs przeznaczony jest dla studentów i niedawnych absolwentów szkół filmowych. Zgłaszać się można do 10 czerwca. Jury wybierze trzy najciekawsze projekty, których autorzy będą mogli zaprezentować je podczas Polish Days na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Zwycięska ekipa oprócz nagrody finansowej uzyska szansę realizacji scenariusza - dzięki 100 tys. zł budżetu, zapewnionego przez Studio Munka. Premiera filmu, który trwać ma ok. 30 minut, planowana jest na grudzień.

Krzysztof Kieślowski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórca "Przypadku",

"Krótkiego filmu o zabijaniu" i trylogii "Trzy kolory", laureat prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa w Wenecji i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie zmarł 13 marca 1996 r. w Warszawie, z powodu choroby serca.

Obchody Roku Kieślowskiego ogłosiła już na początku stycznia Polska Akademia Filmowa (PAF), organizując specjalny pokaz "Amatora" w zrekonstruowanej wersji.

"Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie +Amatora+ z 1979 r. W świecie, który się tak szybko zmienia, filmowcy tym bardziej muszą zadawać sobie pytania - gdzie kierować kamerę i po co to robią. Polska Akademia Filmowa wierzy, że filmowcy są nie tylko od dostarczania rozrywki, ale że też mają pewną odpowiedzialność wobec społeczeństwa. +Amator+ został, dzięki cyfrowym technikom filmowym, zrekonstruowany, czyli odnowiony, zarówno dźwięk jak i obraz. Widzowie mogą zobaczyć ten obraz tak, jak wiele lat temu widział go twórca - Krzysztof Kieślowski" - mówił PAP w styczniu prezydent PAF Dariusz Jabłoński.

Wydarzenia związane z 20. rocznicą śmierci Kieślowskiego organizuje też Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP). W niedzielę w warszawskim Kinie Kultura odbędzie się retrospektywa wczesnych filmów "jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalny na świecie polskich twórców filmowych". Wstęp na pokazy będzie wolny.

Kieślowski (ur. 1941) karierę rozpoczął w latach 60. jako dokumentalista. W latach 70. zrealizował m.in. filmy: "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Siedem kobiet w różnym wieku" (oba filmy zostaną pokazane w kinie Kultura), a także "Pierwszą miłość" i "Życiorys". Od połowy lat 70.Kieślowski coraz częściej realizował filmy fabularne, współtworząc kino moralnego niepokoju. Były to m.in.: "Personel" i "Spokój", które cechowało dokumentalne zacięcie (oba w programie retrospektywy).

Najbardziej znane filmy Kieślowski stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Były to m.in.: "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości" wchodzące w skład cyklu "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory". Przedwczesna śmierć reżysera przerwała jego prace nad kolejnym tryptykiem filmowym: "Raj", "Czyściec", "Piekło" – przypomina SFP.

Kieślowski był laureatem m.in.: Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały", Felixa - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za "Krótki film o zabijaniu".

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook