Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy budynek Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu

29.06.2013

W inauguracji obiektu uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski. Połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich gmach liczy siedem kondygnacji o łącznej powierzchni 11,7 tys. mkw. Budynek kosztował ponad 72 mln zł.

Bronisław Komorowski odsłonił też tablicę na fasadzie dotychczasowego, zabytkowego budynku. Informuje ona, że gmach ten z przeznaczeniem na bibliotekę publiczną ufundował w 1829 roku Edward hr. Raczyński - wybitny Wielkopolanin, mecenas sztuki i nauki, wydawca, autor, społecznik i polityk. Autorem odsłoniętej tablicy jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.

Nawiązując do dzieła Edwarda Raczyńskiego, prezydent podkreślił, że o wielkości rodu i pamięci o nim decyduje nie jego stan posiadania, ale to, co po nim zostało dla innych.

"Po wielu latach widać, że można było mieć tysiące hektarów, gigantyczne dochody, kapitalne koligacje w całej Europie, ale nie to gwarantuje dobrą pamięć, przekonanie o wielkości rodziny. Po wielu latach widać, że jeśli zrobiło się coś dla innych, nie tylko dla własnej potęgi, to jest to fundamentem dobrej pamięci o wielkości rodzin, wielkości dokonań" – powiedział.

Prezydent wskazał, że doświadczenie rodu Raczyńskich może być także wzorem dla ludzi współczesnych.

"Rosną nowe elity ekonomiczne kraju, rosną też rodziny, które będą zyskiwały na znaczeniu poprzez budowę ekonomicznego znaczenia. Warto (...) kształtować przekonanie, że i w przyszłości nie będzie się liczyła wielkość konta w banku, inne osiągnięcia ekonomiczne, tylko będzie się liczyła pamięć, kto, mając takie możliwości, poszedł drogą Edwarda Raczyńskiego" – powiedział.

Prezydent pogratulował poznaniakom z okazji przypadających w sobotę obchodów imienin miasta. Przyznał, że również świętuje, bo pod Poznaniem odbywa się właśnie rodzinny zjazd Komorowskich.

Prezydent Komorowski uczestniczył w uroczystości wraz z matką, Jadwigą Komorowską. W otwarciu biblioteki wzięły również udział wnuczka i prawnuczka hrabiego Raczyńskiego.

"Hrabia Edward Raczyński, gdy fundował bibliotekę, okazał się wielkim wizjonerem. Wiedział, że coraz więcej ludzi będzie potrafiło czytać. Że ta wiedza będzie coraz bardziej dostępna już nie tylko dla elit, ale będzie mogła być dostępna dla wszystkich i wszystkim trzeba tę wiedzę oferować. My dzisiaj, w imieniny miasta, oddajemy poznaniakom nie tylko bibliotekę, ale tak naprawdę obiekt kultury przez największe możliwe K." - powiedział w trakcie uroczystości prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Jak powiedział dyrektor biblioteki Wojciech Spaleniak, w nowej bibliotece znajduje się ponad 400 tys. książek, ale pomieści się w nim nawet milion woluminów.

W trakcie wizyty w Poznaniu prezydent Bronisław Komorowski złożył też kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Po otwarciu biblioteki, w nowym gmachu obejrzał zainaugurowaną z tej okazji wystawę "Księgi i sztuka. Dziedzictwo po Edwardzie i Atanazym Raczyńskich".

Oprócz najcenniejszych rękopisów, starodruków i atlasów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich prezentowane są na niej też zgromadzone przez Muzeum Narodowe w Poznaniu dzieła z kolekcji brata Edwarda - Atanazego Raczyńskiego.

Na wystawie zobaczyć można m.in. rękopisy Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, rękopiśmienne radziviliana czy ostatnią pracę Jana Heweliusza z mapami nieba.

Projekt "Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu" był współfinansowany z funduszy UE. Prace budowlane ruszyły w 2010 roku. Koszt inwestycji przekroczył 72,7 mln zł, z czego 60 proc. środków pochodziło z budżetu Poznania. Projekt nowej biblioteki powstał w pracowni Jems Architekci.

Nowy gmach połączony z dotychczasowym budynkiem Biblioteki Raczyńskich liczy siedem kondygnacji o łącznej powierzchni 11,7 tys. mkw. Na jego parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci, sala wystawowa i herbaciarnia, na pierwszym piętrze - wypożyczalnia z uniwersalnym księgozbiorem oraz biblioteka dla niewidomych. Kolejne piętra zajmą: informatorium i katalogi, czytelnie, i magazyny zbiorów bibliotecznych.

Zabytkowy gmach biblioteki, z którym połączono nowy budynek, wzniósł Edward Raczyński w pierwszej połowie XIX wieku. Otwarcie biblioteki miało miejsce 5 maja 1829 roku. W 1924 roku miasto Poznań przejęło bibliotekę na swoje utrzymanie. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. W styczniu 1945 roku podczas walk o Poznań biblioteka została zniszczona, spłonęło około 180 tys. woluminów.

Najstarsze pozycje księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in. XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz kancjonału husyckiego z 1541 r., drukowanego w Pradze u Jana Roha.

PAP, lz

[fot: PAP/Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook