Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe monety w kolekcji Zamku Królewskiego

16.07.2013

Trzy monety z serii "Skarby Stanisława Augusta": dwie złote o nominale 500 zł z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Wacława II Czeskiego oraz srebrna o nominale 50 zł również z podobizną Wacława II trafiły we wtorek do kolekcji stołecznego Zamku Królewskiego.

"Narodowy Bank Polski podjął inicjatywę wybijania złotych i srebrnych monet z serii 'Skarby Stanisława August'. To seria replik medali wybitych przez króla Stanisława Augusta, których oryginały znajdują się obecnie w Kijowie. Dzisiaj przekazujemy dwie pierwsze monety, ale zapowiadam, że do zamkowej kolekcji trafi cała 24-monetowa seria. Mamy nadzieję, że będzie ona cieszyła oko i przypominała czasy chwały polskiego króla, mecenasa kultury. Liczymy, że wzbudzi zainteresowanie nie tylko numizmatyków, ale także szerszej publiczności. Serię przekażemy także do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie i do Łazienek Królewskich" - mówił podczas uroczystości przekazania monet prezes NBP Marek Belka.

Dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund podkreślił, że dar ten "poważnie wzbogaci" zbiory jego placówki. "Cieszę się, że seria nazywa się 'Skarby Stanisława Augusta'. Ten władca podczas swojego życia kolekcjonował skarby kultury, takie jak obrazy Rembrandta czy rysunki Rubensa. Do tego dochodziły też jego serie medali i monet, które były początkiem wielkiej polskiej kolekcji" - powiedział Rottermund.

Zaznaczył, że monety są przekazywane w szczególnym miejscu, w Pokoju Marmurowym, ponieważ wizerunki znajdujące się na nich powstały na podstawie serii portretów królewskich, które się tam znajdują. "Ta seria jest kontynuacją myśli Stanisława Augusta Poniatowskiego dotyczącej ukazania, podkreślenia kontynuacji władzy państwowej. To była ważna idea w państwie będącym w trakcie wielkiej reformy. I sądzę, że wyryta tutaj myśl króla 'Regum memoriae dicavit', czyli 'Królów polskich pamięci dedykuję' jest chyba najlepszym mottem dzisiejszego spotkania" - zaakcentował dyrektor.

Na awersach monet znalazły się wizerunki władców wzorowane właśnie na ich portretach wykonanych przez Bacciarellego znajdujących się w Pokoju Marmurowym, natomiast na rewersach umieszczono opisy ich panowań spisane po łacinie. "Na oryginalnych medalach historie te zajmowały cały rewers, ale w przypadku tych monet znalazły się tam także nominał, godło państwowe i nazwa naszego kraju. Ich wyjątkowość polega na tym, że zostały stworzone dla króla Stanisława Augusta w XVIII w. Oryginalna seria ma bardzo ciekawą historię, ponieważ w większości była tworzona za życia władcy, ale prawdopodobnie nie mógł on już zobaczyć ostatnich powstałych medali" - mówił kurator Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego Michał Zawadzki.

W przyszłości monety prawdopodobnie zostaną udostępnione do oglądania dla odwiedzających Zamek.

mc,PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook