Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe monety w kolekcji Zamku Królewskiego

16.07.2013

Trzy monety z serii "Skarby Stanisława Augusta": dwie złote o nominale 500 zł z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Wacława II Czeskiego oraz srebrna o nominale 50 zł również z podobizną Wacława II trafiły we wtorek do kolekcji stołecznego Zamku Królewskiego.

"Narodowy Bank Polski podjął inicjatywę wybijania złotych i srebrnych monet z serii 'Skarby Stanisława August'. To seria replik medali wybitych przez króla Stanisława Augusta, których oryginały znajdują się obecnie w Kijowie. Dzisiaj przekazujemy dwie pierwsze monety, ale zapowiadam, że do zamkowej kolekcji trafi cała 24-monetowa seria. Mamy nadzieję, że będzie ona cieszyła oko i przypominała czasy chwały polskiego króla, mecenasa kultury. Liczymy, że wzbudzi zainteresowanie nie tylko numizmatyków, ale także szerszej publiczności. Serię przekażemy także do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie i do Łazienek Królewskich" - mówił podczas uroczystości przekazania monet prezes NBP Marek Belka.

Dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund podkreślił, że dar ten "poważnie wzbogaci" zbiory jego placówki. "Cieszę się, że seria nazywa się 'Skarby Stanisława Augusta'. Ten władca podczas swojego życia kolekcjonował skarby kultury, takie jak obrazy Rembrandta czy rysunki Rubensa. Do tego dochodziły też jego serie medali i monet, które były początkiem wielkiej polskiej kolekcji" - powiedział Rottermund.

Zaznaczył, że monety są przekazywane w szczególnym miejscu, w Pokoju Marmurowym, ponieważ wizerunki znajdujące się na nich powstały na podstawie serii portretów królewskich, które się tam znajdują. "Ta seria jest kontynuacją myśli Stanisława Augusta Poniatowskiego dotyczącej ukazania, podkreślenia kontynuacji władzy państwowej. To była ważna idea w państwie będącym w trakcie wielkiej reformy. I sądzę, że wyryta tutaj myśl króla 'Regum memoriae dicavit', czyli 'Królów polskich pamięci dedykuję' jest chyba najlepszym mottem dzisiejszego spotkania" - zaakcentował dyrektor.

Na awersach monet znalazły się wizerunki władców wzorowane właśnie na ich portretach wykonanych przez Bacciarellego znajdujących się w Pokoju Marmurowym, natomiast na rewersach umieszczono opisy ich panowań spisane po łacinie. "Na oryginalnych medalach historie te zajmowały cały rewers, ale w przypadku tych monet znalazły się tam także nominał, godło państwowe i nazwa naszego kraju. Ich wyjątkowość polega na tym, że zostały stworzone dla króla Stanisława Augusta w XVIII w. Oryginalna seria ma bardzo ciekawą historię, ponieważ w większości była tworzona za życia władcy, ale prawdopodobnie nie mógł on już zobaczyć ostatnich powstałych medali" - mówił kurator Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego Michał Zawadzki.

W przyszłości monety prawdopodobnie zostaną udostępnione do oglądania dla odwiedzających Zamek.

mc,PAP
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook