Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe książki na Nowy Rok

31.12.2013

Nowe książki Pawła Huelle, Joanny Bator, Doroty Masłowskiej, antologia polskiego reportażu pod redakcją Mariusza Szczygła, trzy nowe zbiory opowiadań Alice Munro, dwie książki Haruki Murakamiego - to niektóre nowości zaplanowane przez wydawców na 2014 rok.

Rok wydawniczy rozpocznie premiera nowej książki Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody" (Znak) – misternie skonstruowana opowieść o nieistniejącym już wielokulturowym Wolnym Mieście Gdańsku, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. W kwietniu natomiast ukaże się nowa książka laureatki Literackiej Nagrody Nike 2013, Joanny Bator. "Rekin z parku Yoyogi" (W.A.B.) to literacki powrót do Japonii, której autorka poświęciła swój debiutancki zbiór esejów "Japoński wachlarz". Tym razem Bator zabiera czytelnika do miejsc, o których nie można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych, takich jak las samobójców w Aokigaharze czy opuszczone miasteczko Nichitsu, będące ulubionym celem eksploratorów ruin.

W maju do księgarń trafi nowa powieść Ignacego Karpowicza "Sońka". "Pisarz przyzwyczaił czytelników do tego, że często zmienia styl i język. „Sońka” będzie kolejnym zaskoczeniem. To książka zupełnie inna niż „Balladyny i romanse” oraz „Ości”. Kameralna, wyciszona, spokojna i przepełniona miłością" - zapowiada Wydawnictwo Literackie. W maju 2014 roku Dorota Masłowska zadebiutuje jako pisarka dla dzieci. "Jak zostałam wiedźmą" (WL) to opowieść o matce wystawionej na próbę macierzyństwa oraz dziewczynce zbyt dobrej, by poddała się złu.

5 marca ukaże się jedna z najbardziej oczekiwanych książek przyszłego roku: "Antologia 100/XX" pod redakcją Mariusza Szczygła, "hołd złożony polskiej szkole reportażu, zbiór prezentujący jej najlepszych twórców, tych najsławniejszych, jak i tych niesłusznie zapomnianych, a wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku" - jak zapowiada wydawnictwo Czarne. W dwutomowej antologii zebranych zostanie sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1900 a 2000 rokiem. W październiku ukaże się drugi tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej, obejmujący rok 1951, na druga połowę roku Wydawnictwo Literackie zapowiada nową książkę Olgi Tokarczuk - "Xięgi Jakubowe".

W planach wydawniczych na 2014 rok są aż trzy książki laureatki literackiego Nobla z 2013 roku, Alice Munro. "Uciekinierka" (W.A.B.) to osiem historii kobiet z kanadyjskiej prowincji, które dzieli niemal wszystko: wiek, status społeczny, praca, pasje. Łączy je jedynie fakt, że wszystkie pewnego dnia postanawiają zbadać granice swojej wolności, porzucają rodziców, ukochanych, przyjaciół, żeby zacząć nowe życie. W kwietniu natomiast trafią do księgarń "Jawne tajemnice" (W.A.B.) - nagrodzony w 1994 Governor General's Award zbiór opowiadań Munro, oraz "Księżyce Jowisza" (WL) - książka kanadyjskiej noblistki z 1982 roku.

W maju 2014, nakładem Muzy ukażą się dwie, niepublikowane poza Japonią powieści Haruki Murakamiego "Posłuchaj pieśni wiatru" i "Flipper". Do tej pory autor nie zgadzał się na publikację tych powieści poza swoim krajem ze względu na ich osobisty charakter, powstało angielskie tłumaczenie książek, ale nigdy nie trafiło do szerokiej dystrybucji. W czerwcu natomiast ukaże się pierwsza przełożona na polski książka Assi Djebar (WL), uważanej za najbardziej znaną i najbardziej wpływową francuską pisarkę, pochodzącą z północnej Afryki. Od kilku lat Djebar wymieniana jest wśród kandydatów do literackiego Nobla. "Fantazja miłosna" to powieść o życiu na granicy kultur i konieczność wyboru między nowoczesnością i tradycją lub mądrego ich połączenia.

2014 rok zapowiada się ciekawie, jeżeli chodzi o literaturę faktu. Wydawnictwo Czarne planuje zainaugurować serię Biografie, której pierwsze tomy poświęcone będą Sergiuszowi Piaseckiemu, Stanisławowi Dygatowi i Katarzynie Kobro. W styczniu ukaże się książka "Biegnij chłopcze, biegnij" Uri Orleva (W.A.B.), równolegle do kin trafi jej ekranizacja. To historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Opowiada o ośmiolatku, który po ucieczce z warszawskiego getta musi radzić sobie sam. Udaje mu się przeżyć dzięki pomocy nieznajomych ludzi. 7 stycznia do księgarń trafi autobiografia Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji."To ja, Malala" (Prószyński i S-ka). Bohaterka, Malala Yousafzai, 9 października 2012 roku, w wieku piętnastu lat została postrzelona przez afganiśkich talibów za prowadzenie bloga. Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla.

W styczniu ukaże się tom trzeci dziennika Jana Józefa Szczepańskiego obejmujący lata 1964-1972 (Wydawnictwo Literackie). Cały dziennik Szczepańskiego, obejmujący lata 1945-2002 (od wyjścia autora z partyzantki po ostatnie zapisy szpitalne) to nie tylko dzieło literackie, ale rzecz o wybitnych walorach dokumentalnych, bo portretująca cały okres powojenny do 2002 roku. Inna nowość literatury faktu to "Mickiewicz. Życie romantyka" (W.A.B.) - biografia polskiego poety pióra Romana Koropeckyego, profesora slawistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Amerykański historyk literatury zmierzył się nie tylko z dziełem i życiem poety, ale również z poświęconą mu rozległą literaturą. W "Mojej krótkiej historii" (W.A.B., luty 2014) Stephen Hawking, autor "Krótkiej historii czasu" jeden z najsłynniejszych współczesnych kosmologów, który od lat zmaga się z poważną, nieuleczalną chorobą, opowiada o swoim życiu.

Mariusz Urbanek, który w 2013 roku opublikował biografie Brzechwy i Tuwima, przygotował na przyszły rok książkę "Lwowska szkoła matematyczna" (Iskry). Opowiada w niej o szkole naukowej działającej w dwudziestoleciu międzywojennym, skupionej wokół Stefana Banacha i Hugona Steinhausa. Paulina Wilk, autorka nagradzanej Książki o Indiach pt. "Lalki w ogniu" w 2014 roku wyda książkę "Pobite gary" - portret generacji urodzonej w Polsce na przełomie lat 80. i 90.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook