Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa polityka muzealna resortu kultury

25.05.2016

Prowadzimy intensywne prace legislacyjne, nadrabiając zaległości, ale też wyznaczając nowe cele legislacyjne - powiedział we wtorek szef MKiDN Piotr Gliński, wskazując m.in. na trwające prace nad tzw. dużą ustawą medialną. Podkreślił też prowadzenie przez resort "nowej polityki muzealnej".

"To są takie obszary, jak chociażby służba ochrony zabytków - reforma tej służby, kwestia uzyskania przychodów, współpracy z ministerstwem edukacji, nowa ustawa o systemie oświaty" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, przedstawiając na posiedzeniu rządu sprawozdanie z półrocza działalności swojego resortu. 

"Moje ministerstwo prowadzi szkolnictwo artystyczne, więc pracujemy w tym zakresie z MEN. Także są prowadzone prace nad ustawami w zakresie praw autorskich, prawa prasowego, promocji polskiej kultury za granicą. Została przyjęta mała, a w tej chwili jest w Sejmie i dyskutowana jest nowa, duża, ustawa medialna" - powiedział minister. 

Ogłoszonych zostało też pięć rozporządzeń ministra, przygotowywanych jest kolejnych 13. "Przyjęte zostały także dwa akty prawne - dwie nowele, dwie ustawy dotyczące wdrożenia prawa Unii Europejskiej. Kilka innych jest w procesie wdrażania - to też w pewnym zakresie jest nadrabianie zaległości.(...) Wreszcie zatwierdzono także jedną umowę międzynarodową, pięć innych jest w przygotowaniu" - dodał minister. 

Gliński wskazał też na kwestię przekształceń jednoosobowych spółek skarbu państwa w instytucje kultury. "Cztery takie przekształcenia zostały dokonane, jedno jest w toku. To jedno to jest Państwowy Instytut Wydawniczy. Z tych, które uratowaliśmy niejako, bo to są oczywiście spółki słabe, które były w kryzysie, i przejście ich do obszaru instytucji kultury daje im szansę funkcjonowania, to są (...) np. Polskie Wydawnictwo Muzyczne czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej" - poinformował minister.

Przypomniał, że podpisano pięć umów na współprowadzenie instytucji muzealnych. "Co w praktyce też oznacza, że te instytucje, o których mówię powstają, bądź mają szansę na powstanie w najbliższych latach, a niektóre z nich były przez lata blokowane" - zauważył. Chodzi - jak mówił - m.in. o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. 

Podkreślił, że resort kultury prowadzi nową politykę muzealną i w zakresie upamiętnień. "Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej budowy siedziby Muzeum Historii Polski, to oznacza faktyczne uruchomienie budowy. (...) Podpisano także umowę na opracowanie wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego, co także oznacza, że to muzeum, podobnie (...) jak MHP, ma szansę być zbudowane na jubileusz 100-lecia niepodległości Polski" - ocenił Gliński.

Powstał też Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. "To jest bardzo ważny ośrodek,(...) będzie prowadził taką szeroką akcję informacyjną w oparciu o działania naukowe, o polskich doświadczeniach w konfrontacji z totalitaryzmami w XX wieku" - powiedział Gliński.

"Przygotowaliśmy także kilkanaście w tej chwili projektów współprowadzeń, też w celu wzmacniania czy wręcz ratowania w niektórych wypadkach instytucji kultury, które są w dużym kryzysie" - dodał.

Gliński przypomniał, że w planach jest połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku. "Podobne muzea w jednym mieście - uważamy, że należy je połączyć" - dodał.

Zapowiedział "przejęcie przez ministerstwo kultury w najbliższym czasie zadań, a także instytucjonalne przejęcie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa". Likwidację Rady zakłada nowela ustawy o IPN. "Jeżeli pan prezydent ją podpisze, to ministerstwo tym kieruje, (...) przejmie tę funkcję i Rada zostanie wcielona, co (...) na pewno moim zdaniem zracjonalizuje koszty działania i myślę, że także przyniesie pewne oszczędności, jeżeli chodzi o naszą administrację" - ocenił 
minister.

Gliński poinformował również, że rozstrzygnięte zostały w normalnym trybie doroczne konkursy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, oraz że w najbliższych dniach "będą ogłoszone dwa konkursy dotyczące dużego projektu historycznego". "Chodzi o konkurs na treatment, czyli skrót scenariuszowy, pomysł" - tłumaczył. Jak dodał, chodzi o "otwarty konkurs i zamknięty konkurs dla twórców uznanych". "Około 50 osób jest wybranych do tego konkursu na scenariusz" - dodał minister. 

Na "różne działania ważne dla polskiej kultury" w ramach ok. 30 konkursów ministra, konkursów grantowych rozdysponowano ok. 275 mln zł - poinformował minister. "Przygotowujemy rozstrzygnięcia w konkursie na środki europejskie w zakresie inwestycji w kulturze - w pierwszej turze to jest ok. 200 mln zł, w drugiej 400 mln zł" - powiedział.

"Wprowadziliśmy średnio pięcioprocentową podwyżkę uposażeń w dziale kultura i dziedzictwo narodowe" - zwrócił uwagę minister kultury. Zapowiedział też "uruchomienie działań mających na celu zniwelowanie skali poziomu umów cywilnoprawnych". Jak poinformował ok. 20 proc. urzędników w ministerstwie jest zatrudnionych na tego typu umowy. "To nie jest stan, który powinien być tolerowany, staramy się o to - we współpracy z panią minister Kempą i panią premier - zmienić" - dodał.

Poinformował też o przygotowaniach - we współpracy ze środowiskami - do Kongresu Kultury Polskiej oraz o pracach nad nowymi programami ministra, w tym zakładającym wsparcie dla polskiego harcerstwa. Przypomniał, że zwiększono środki w programie Patriotyzm Jutra i w programie upamiętniającym 1050-lecie chrztu Polski. 

"Prowadzimy też prace dotyczące nieuporządkowanej dotychczas kwestii promocji kultury polskiej za granicą i to dwutorowo. Z jednej strony przygotowujemy ustawę dotyczącą tej kwestii, z drugiej - poprzez rozmowy z MSZ. Przygotowujemy reformę Instytutów Polskich. Zgodnie z naszą umową one w sensie personalnym i programowym będą podlegały ministerstwu kultury i Instytutowi (Adama) Mickiewicza, bo chodzi o połączenie Instytutu Mickiewicza z Instytutami Polskimi. Natomiast organizacyjnie, instytucjonalnie, zostaną w strukturach MSZ" - poinformował Gliński.

Szef resortu kultury zapowiedział też m.in. kontynuację prac związanych z odzyskiwaniem dzieł sztuki i wprowadzenie nowych zasad przyznawania uczelniom artystycznym dotacji na prowadzenia działalności kulturalnej.

MKiDN wprowadziło też - jak poinformował minister - stały przegląd instytucji podległych resortowi. "Ten monitoring jest w tej chwili prowadzony, wnioski niedługo będą przedstawiane" - poinformował.

PAP/frost
[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook