Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa polityka muzealna resortu kultury

25.05.2016

Prowadzimy intensywne prace legislacyjne, nadrabiając zaległości, ale też wyznaczając nowe cele legislacyjne - powiedział we wtorek szef MKiDN Piotr Gliński, wskazując m.in. na trwające prace nad tzw. dużą ustawą medialną. Podkreślił też prowadzenie przez resort "nowej polityki muzealnej".

"To są takie obszary, jak chociażby służba ochrony zabytków - reforma tej służby, kwestia uzyskania przychodów, współpracy z ministerstwem edukacji, nowa ustawa o systemie oświaty" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, przedstawiając na posiedzeniu rządu sprawozdanie z półrocza działalności swojego resortu. 

"Moje ministerstwo prowadzi szkolnictwo artystyczne, więc pracujemy w tym zakresie z MEN. Także są prowadzone prace nad ustawami w zakresie praw autorskich, prawa prasowego, promocji polskiej kultury za granicą. Została przyjęta mała, a w tej chwili jest w Sejmie i dyskutowana jest nowa, duża, ustawa medialna" - powiedział minister. 

Ogłoszonych zostało też pięć rozporządzeń ministra, przygotowywanych jest kolejnych 13. "Przyjęte zostały także dwa akty prawne - dwie nowele, dwie ustawy dotyczące wdrożenia prawa Unii Europejskiej. Kilka innych jest w procesie wdrażania - to też w pewnym zakresie jest nadrabianie zaległości.(...) Wreszcie zatwierdzono także jedną umowę międzynarodową, pięć innych jest w przygotowaniu" - dodał minister. 

Gliński wskazał też na kwestię przekształceń jednoosobowych spółek skarbu państwa w instytucje kultury. "Cztery takie przekształcenia zostały dokonane, jedno jest w toku. To jedno to jest Państwowy Instytut Wydawniczy. Z tych, które uratowaliśmy niejako, bo to są oczywiście spółki słabe, które były w kryzysie, i przejście ich do obszaru instytucji kultury daje im szansę funkcjonowania, to są (...) np. Polskie Wydawnictwo Muzyczne czy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej" - poinformował minister.

Przypomniał, że podpisano pięć umów na współprowadzenie instytucji muzealnych. "Co w praktyce też oznacza, że te instytucje, o których mówię powstają, bądź mają szansę na powstanie w najbliższych latach, a niektóre z nich były przez lata blokowane" - zauważył. Chodzi - jak mówił - m.in. o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. 

Podkreślił, że resort kultury prowadzi nową politykę muzealną i w zakresie upamiętnień. "Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej budowy siedziby Muzeum Historii Polski, to oznacza faktyczne uruchomienie budowy. (...) Podpisano także umowę na opracowanie wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego, co także oznacza, że to muzeum, podobnie (...) jak MHP, ma szansę być zbudowane na jubileusz 100-lecia niepodległości Polski" - ocenił Gliński.

Powstał też Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. "To jest bardzo ważny ośrodek,(...) będzie prowadził taką szeroką akcję informacyjną w oparciu o działania naukowe, o polskich doświadczeniach w konfrontacji z totalitaryzmami w XX wieku" - powiedział Gliński.

"Przygotowaliśmy także kilkanaście w tej chwili projektów współprowadzeń, też w celu wzmacniania czy wręcz ratowania w niektórych wypadkach instytucji kultury, które są w dużym kryzysie" - dodał.

Gliński przypomniał, że w planach jest połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku. "Podobne muzea w jednym mieście - uważamy, że należy je połączyć" - dodał.

Zapowiedział "przejęcie przez ministerstwo kultury w najbliższym czasie zadań, a także instytucjonalne przejęcie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa". Likwidację Rady zakłada nowela ustawy o IPN. "Jeżeli pan prezydent ją podpisze, to ministerstwo tym kieruje, (...) przejmie tę funkcję i Rada zostanie wcielona, co (...) na pewno moim zdaniem zracjonalizuje koszty działania i myślę, że także przyniesie pewne oszczędności, jeżeli chodzi o naszą administrację" - ocenił 
minister.

Gliński poinformował również, że rozstrzygnięte zostały w normalnym trybie doroczne konkursy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, oraz że w najbliższych dniach "będą ogłoszone dwa konkursy dotyczące dużego projektu historycznego". "Chodzi o konkurs na treatment, czyli skrót scenariuszowy, pomysł" - tłumaczył. Jak dodał, chodzi o "otwarty konkurs i zamknięty konkurs dla twórców uznanych". "Około 50 osób jest wybranych do tego konkursu na scenariusz" - dodał minister. 

Na "różne działania ważne dla polskiej kultury" w ramach ok. 30 konkursów ministra, konkursów grantowych rozdysponowano ok. 275 mln zł - poinformował minister. "Przygotowujemy rozstrzygnięcia w konkursie na środki europejskie w zakresie inwestycji w kulturze - w pierwszej turze to jest ok. 200 mln zł, w drugiej 400 mln zł" - powiedział.

"Wprowadziliśmy średnio pięcioprocentową podwyżkę uposażeń w dziale kultura i dziedzictwo narodowe" - zwrócił uwagę minister kultury. Zapowiedział też "uruchomienie działań mających na celu zniwelowanie skali poziomu umów cywilnoprawnych". Jak poinformował ok. 20 proc. urzędników w ministerstwie jest zatrudnionych na tego typu umowy. "To nie jest stan, który powinien być tolerowany, staramy się o to - we współpracy z panią minister Kempą i panią premier - zmienić" - dodał.

Poinformował też o przygotowaniach - we współpracy ze środowiskami - do Kongresu Kultury Polskiej oraz o pracach nad nowymi programami ministra, w tym zakładającym wsparcie dla polskiego harcerstwa. Przypomniał, że zwiększono środki w programie Patriotyzm Jutra i w programie upamiętniającym 1050-lecie chrztu Polski. 

"Prowadzimy też prace dotyczące nieuporządkowanej dotychczas kwestii promocji kultury polskiej za granicą i to dwutorowo. Z jednej strony przygotowujemy ustawę dotyczącą tej kwestii, z drugiej - poprzez rozmowy z MSZ. Przygotowujemy reformę Instytutów Polskich. Zgodnie z naszą umową one w sensie personalnym i programowym będą podlegały ministerstwu kultury i Instytutowi (Adama) Mickiewicza, bo chodzi o połączenie Instytutu Mickiewicza z Instytutami Polskimi. Natomiast organizacyjnie, instytucjonalnie, zostaną w strukturach MSZ" - poinformował Gliński.

Szef resortu kultury zapowiedział też m.in. kontynuację prac związanych z odzyskiwaniem dzieł sztuki i wprowadzenie nowych zasad przyznawania uczelniom artystycznym dotacji na prowadzenia działalności kulturalnej.

MKiDN wprowadziło też - jak poinformował minister - stały przegląd instytucji podległych resortowi. "Ten monitoring jest w tej chwili prowadzony, wnioski niedługo będą przedstawiane" - poinformował.

PAP/frost
[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook