Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa płyta z piosenkami Osieckiej

10.07.2013

"Kochankowie z ulicy Kamiennej" to tytuł nowej płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Wśród wykonawców m. in. Tadeusz Woźniak, Lidia Stanisławska oraz Piotr Fronczewski

15 piosenek Agnieszki Osieckiej z muzyką Wojciecha Solarza znalazło się na płycie „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Utwory powstawały do programów Studenckiego Teatru Satyryków, a wykonują je m.in. Piotr Fronczewski, Joanna Kurowska, Zbigniew Zamachowski. Kompozycje Wojciecha Solarza są częścią cennego dorobku ponad 20-letniej działalności Teatru Satyryków STS. Piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej i muzyką Solarza, znajdujące się płycie, nie zostały nigdy wcześniej wydane.

Sześć utworów Solarza opublikowano w nutach w opracowaniu Edwarda Pałłasza w śpiewniku „Kolory” z 1962 roku, pozostałe piosenki z albumu „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, zostały odtworzone z pamięci, bądź opracowane na podstawie szczątkowych zapisów z przedstawień teatralnych STS-u.

Płyta nie powstałaby bez pomocy Henryka Wojciechowskiego, który w latach 60. był akompaniatorem STS i znał wszystkie utwory. Wspólnie udało się zrekonstruować melodie, chociaż nie istniały żadne nagrania, a zapisy nutowe są szczątkowe

- mówi kompozytor albumu i reżyser filmowy Wojciech Solarz.

Proces szukania i kompletowania piosenek na płytę trwał prawie 4 lata. Na krążku „Kochankowie z ulicy Kamiennej” piosenki Osieckiej do melodii Solarza śpiewają m.in. Tadeusz Woźniak („Lekcja fizyki”), Lidia Stanisławska („Ballada o Donkichotach”, „Kolory”), Piotr Fronczewski („Zamienię księżyc na parę butów”, „Ballada dla matki”) i Zbigniew Zamachowski („Piosenka o maskaradzie”, „Piosenka o łaziku”). Piosenka tytułowa była wykonywana w przeszłości przez Sławę Przybylską, Krystynę Tkacz, Elżbietę Czyżewską. Na wydanej właśnie płycie utwór śpiewa Joanna Kurowska.

Wojciech Solarz podkreślił też, że płyta ma też za zadanie wskrzeszenie pamięci o Studenckim Teatrze Satyryków. 

Dzisiaj mało kto wie, co to był STS, dlatego płyta jest tak obszernie zilustrowana fotografiami ludzi tego teatru, fragmentami tekstów i reprodukcjami plakatów - opowiadał Solarz.

W dołączonej do płyty książeczce zamieszczono też fragmenty listów Osieckiej i Solarza, którzy przyjaźnili się przez wiele lat.

Córka Agnieszki Osieckiej, Agata Passent, oceniła w rozmowie z PAP, że współpraca z Wojciechem Solarzem, jak również - z całym środowiskiem Studenckiego Teatru Satyryków - ukształtowała dalsze losy poetki.

STS to było miejsce, które kipiało twórczością. To dzięki STS mama wiązała się potem z kolejnymi środowiskami teatralnymi - zauważyła.

Najbardziej znaną wspólną piosenką duetu Osiecka-Solarz są „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Córka poetki zwróciła uwagę, że utwór niezmiennie cieszy się popularnością wśród wykonawców, m.in.  podczas przeglądów piosenki aktorskiej.

Już trzecie lub czwarte pokolenie wokalistów i aktorów śpiewa tę piosenkę. Zastanawiałam się, jak to możliwe, że dzisiejsi 20-latkowie sięgają po taką, można by powiedzieć, ramotę? Piosenka jest w końcu z lat 50., a to niemal epoka kamienia łupanego dla tych ludzi. Okazuje się jednak, że dla nich ulica Kamienna także istnieje, razem z problemami, o których mowa w piosence: miłości, problemach bytowych. Ta piosenka jest nadal wiarygodna

- opowiadała Agata Passent.

Jej zdaniem, młodzi ludzie mają tendencję do poszukiwania piosenek nieoczywistych, muzycznych smaczków. „Nie jest tak, że na festiwalu piosenki aktorskiej najchętniej śpiewane są „Wielka woda” czy „Małgośka”. Młodzi ludzie szukają mniej znanych utworów. Pod tym względem ta płyta na pewno jest dla osób o wysmakowanym guście. Dla tych, którzy poszukują niestandardowych historii

- oceniła Passent.

Album „Kochankowie z ulicy Kamiennej” został wydany przez Anaconda Productions.

PAP/aż

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook