Jedynie prawda jest ciekawa


Nominacje do Fryderyków 2012

22.02.2012
Nominacje do Fryderyków 2012

Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje do Fryderyków 2012. Nagrody przyznawane są w 36 kategoriach z podziałem na muzykę rozrywkową, poważną i jazzową. W tym roku do biura Akademii Fonograficznej wpłynęła rekordowa liczba 918 zgłoszeń we wszystkich kategoriach - niemal o 200 więcej niż w roku ubiegłym.

Niekwestionowanymi triumfatorkami nominacji do Fryderyków 2012 są wokalistki: Julia Marcell i Ania Rusowicz otrzymały po siedem nominacji, zaś "nestorka Fryderyków", Kasia Nosowska, która razem z zespołem HEY zdobyła w sumie 29 nagród, ma szansę na nagrodę w sześciu kategoriach.

Julia Marcell i Ania Rusowicz nie są formalnie debiutantkami, ale dopiero teraz szeroko docierają do świadomości słuchaczy. Katarzyna Nosowska jest kategorią samą w sobie. Jest Adamem Małyszem polskiej fonografii - powiedział reprezentujący sekcję muzyki rozrywkowej Piotr Metz.

W ramach muzyki rozrywkowej Akademia Fonograficzna przyznaje nagrody w 21 kategoriach. Do najważniejszych należą Piosenka Roku (nominacje dla piosenek: "Solą w oku" Illusion, "Matrioszka" Julii Marcell, "Nomada" Katarzyny Nosowskiej, "Ślepa miłość" Ani Rusowicz i "Boso" Zakopower), Album Roku Pop ("Jak tam jest" Seweryn Krajewski, "Krzyk" Iza Lach, "Wysocki Maleńczuka" Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing, "Trzy metry ponad ziemią" Poluzjanci i "Mój Big-Bit" Ani Rusowicz). Na Fryderyka dla Grupy Roku szanse mają: Coma, Luxtorpeda, Myslovitz, Poluzjanci i Zakopower.

W kategorii Wokalistka Roku o Fryderyka rywalizować będą: Monika Brodka, Ewa Farna, Julia Marcell, Katarzyna Nosowska i Ania Rusowicz. Wśród panów szansę na nagrodę mają: Kuba Badach, Sebastian Karpiel-Bułecka, Tomasz Lipnicki, Andrzej Piaseczny i Piotr Rogucki.

Ponadto przyznano także nominacje w 4 kategoriach muzyki jazzowej. Po trzy otrzymali Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nagórski i Marcin Wasilewski.

Jeśli chodzi o kategorię jazzową to mogę mówić w tonie optymistycznym. W tym roku zgłoszono dwukrotnie więcej płyt niż w roku ubiegłym. Co roku powstają na polskich uczelniach nowe wydziały jazzu, dzięki czemu podnosi się poziom muzyków tej kategorii. Mamy w tym roku kilku ciekawych debiutantów jak Krzysztof Pacan i Monika Borzym i faktycznie są to ludzie dobrze wyedukowani. Poziom wykonawczy się podnosi, a polski jazz - mimo kryzysu - ma się dobrze - skomentował wyniki kategorii jazzowej Piotr Rodowicz.

W kategorii muzyki poważnej doceniono polski repertuar. O nominacjach w tej kategorii wypowiadał się Tomasz Strahl: "Zarysowała się tendencja popularyzacji polskiej muzyki klasycznej - zarówno w Polsce, jak i zagranicą. To dobrze, ponieważ muzyka poważna nie cieszy się taką popularnością jak rozrywkowa i wymaga jak największej promocji".

W środę przedstawiono także laureatów nagród specjalnych - Złotych Fryderyków. Trafią one do rąk Marka Karewicza, Tomasza Stańki i Wojciecha Kilara.

Fotografią zacząłem się zajmować 50 lat temu i dziś jestem naprawdę szczęśliwy z tego głupiego wyboru, który wtedy podjąłem - powiedział obecny na konferencji Marek Karewicz.

Laureatów wszystkich kategorii poznamy 26 kwietnia 2012 roku podczas uroczystej gali, która transmitowana będzie przez program 2 Telewizji Polskiej. Nieznane jest jeszcze miejsce, w którym odbędzie się gala.

Bardzo chcielibyśmy to zrobić w Teatrze Dramatyczny, niestety jest tam bardzo mało miejsca. Jeśli chodzi o nagrody muzyczne są dwie drogi - BRIT Awards i Grammy, czyli albo pokazuje się na żywo wszystkie kategorie albo tylko wybrane. My nie będziemy oczywiście w stanie pokazać wszystkich, ale są pomysły, żeby zmiksować ze sobą kategorie. Nie chcemy o nikim zapomnieć i będziemy nad tym pracowali - powiedział Stanisław Trzciński z agencji STX JAMBOREE, która od sześciu lat jest partnerem Związku Producentów Audio Video i Akademii Fonograficznej przy organizacji Fryderyków.

Nagrody Fryderyk przyznawane są w tym roku po raz 19. Autorką statuetki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Greg/PAP
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook