Jedynie prawda jest ciekawa


"Noc Świętych" zamiast Halloween

29.10.2013

Czuwania modlitewne "Noc Świętych" zorganizowane zostaną w nocy z czwartku na piątek w sześciu miejscowościach diecezji kieleckiej. Jak powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Sławomir Sarek, to alternatywa dla obcej tradycji Halloweenu.

"Halloween polega na bagatelizowaniu śmierci. Jeśli czegoś się boimy, najłatwiej to wyśmiać. My pokazujemy perspektywę, że nie mamy się czego lękać podążając do świętości" - powiedział we ks. Sarek.

W tym roku do organizacji "Nocy Świętych" dołączyły parafie w kolejnych trzech miejscowościach diecezji. Do Kielc, Buska Zdroju i Kazimierzy Wielkiej dołączyły: Łopuszno, Brzeziny oraz Chmielnik.

"Cieszę się, że do tego pomysłu przekonują się kolejne parafie. Często to wikariusze, którzy przed laty jako klerycy uczestniczyli w „Nocy Świętych” przenoszą tę tradycję w miejsca, w których teraz pracują" - powiedział ks. Sarek.

Pierwowzorem "Nocy Świętych" są czuwania, jakie pod hasłem "Holy Wins" (ang. święty zwycięża) organizował w Paryżu kardynał Jean-Marie Lustiger. Czuwaniom modlitewnym towarzyszyły wieczorne koncerty i spotkania młodzieży wyrażającej swój sprzeciw wobec tradycji Halloween.

"W Paryżu postawiono na koncerty ewangelizacyjne, my bardziej wybraliśmy formę spotkania modlitewnego. Trudno porównywać (...), ale kierunek jest ten sam" - ocenił ks. Sarek.

"Noc świętych" w Kielcach zorganizowana będzie po raz piąty. Rozpocznie się o godz. 20 w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu modlitewnym czuwaniem. Zaraz po nim, ulicami centrum Kielc, wierni przejdą na plac Jana Pawła II przy kieleckiej bazylice katedralnej.

Zobacz również zaproszenie na premierę filmu „Jak pokonać szatana”.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook