Jedynie prawda jest ciekawa


Noc Muzeów w Warszawie

15.05.2013

W dziesiątej edycji wydarzenia weźmie udział 210 placówek. Po raz pierwszy nocą będzie można zobaczyć nową siedzibę Muzeum Historii Żydów Polskich, Ministerstwo Kultury i Stadion Narodowy.

Warszawska Noc Muzeów cieszy się wielką popularnością wśród miłośników nocnego zwiedzania. Od dwóch lat liczba uczestniczących w warszawskiej edycji wydarzenia to ok. 200 tysięcy osób.

W nowej siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich, na warszawskim Muranowie, zaplanowano zwiedzanie wystawy "Listy do tych, co daleko". O znaczeniu symboliki budynku opowiedzą edukatorzy. Podczas Międzynarodowej debaty "Architektura Muzeum Historii Żydów Polskich - inspiracje, symbolika, proces, funkcjonalność" projekt gmachu przybliży autor koncepcji budynku, architekt Rainer Mahlamaki oraz inni dyskutanci, m.in. przewodniczący jury konkursu na projekt muzeum prof. Bohdan Paczowski. Zaplanowano też warsztaty i gry edukacyjne.

Stadion Narodowy zaprosi gości na oświetloną płytę boiska, które będzie można obejrzeć też z loży dla VIP-ów. Będą też spacery po stadionie - w grupach, pod opieką przewodnika.

Również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyłącza się w tym roku do Nocy Muzeów, zapraszając wszystkich zainteresowanych poznaniem historii dzisiejszej siedziby resortu, Pałacu Potockich, do zwiedzania wnętrz gmachu.

W kilku miejscach miasta odbędą się pokazy Muzeum Utraconego. To wirtualna prezentacja utraconych dzieł sztuki, które udało się odzyskać w ostatnich latach i tych, których nadal nie można odnaleźć; Polska w wyniku II wojny światowej straciła przeszło 70 proc. materialnego dziedzictwa kulturowego. W sobotę w Warszawie publiczność zobaczy pokaz przed Pałacem Prezydenckim, w Muzeum Narodowym, w Pałacu w Wilanowie i na Stadionie Narodowym. Atrakcją warszawskiego pokazu mają być świetlne kasetony przedstawiające wybrane dzieła w naturalnych rozmiarach, które zostaną ustawione na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Pałacu Prezydenckim po raz pierwszy szerokiej publiczności zostanie zaprezentowana Sala Chorągwiana, którą uroczyście otworzył 2 maja - w dniu Święta Flagi,  Bronisław Komorowski. Zwiedzić będzie można też gmach Sejmu, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i gabinet prezydent m.st. Warszawy.

"Zagraj i zbuduj swoje miasto" to hasło przewodnie programu Nocy Muzeów przygotowanego przez Muzeum Historii Polski. W ogrodzie obok tymczasowej siedziby MHP uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach planszowych polegających na planowaniu i budowaniu średniowiecznych osad i miast. Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostaną gry, quizy, zagadki i zajęcia związane z polską historią. Przypomniane zostaną fragmenty legend polskich w interpretacji Teatru Wolandejskiego. Wyświetlana będzie prezentacja przyszłej wystawy stałej muzeum oraz filmy historyczne.

W Domu Spotkań z˙Historią na wirtualne spacery po Warszawie gości zabiorą cudzoziemcy. Opowiedzą, jak odkrywali miasto, gdzie czują się najlepiej, które rejony Warszawy przypominają ich rodzinne miasta i jak wygląda ich miasto z˙perspektywy obcokrajowca.

Podczas Nocy Muzeów działalność rozpocznie Teatr WARSawy - nowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy prowadzone przez Teatr Konsekwentny. Instytucja, która ma łączyć w sobie funkcje teatru i centrum kultury, zajmie budynek dawnego kina Wars. WARSawa rozpocznie działalność premierą spektaklu "Wstydźcie się żyć!" w reż. Adama Sajnuka. To kompilacja obszernych fragmentów dramatów Hanocha Levina.

Zwiedzanie Pałacu na Wyspie przy świecach, spacer po zabytkowym ogrodzie oświetlonym lampionami i koncert Stanisławy Celińskiej zorganizowany w ramach projektu Nowa Warszawa przygotowało Muzeum Łazienki Królewskie. Znane, warszawskie piosenki z repertuaru m.in. zespołów: T.Love, Bajm i Czesława Niemena, zaprezentowane zostaną w nowych aranżacjach Bartka Wąsika i Royal String Quartet.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokaz tryptyku "Ecce Homo" Maertena van Heemskercka z 1544 roku, jednego z najcenniejszych dzieł północnego renesansu, które wraca do muzeum po ponad dwóch latach nieobecności, podczas których poddawany był konserwacji.

"Zwiedzanie po zmroku bez użycia wzroku" - to propozycja Polskiego Związku Niewidomych, w siedzibie którego przez cały wieczór będzie trwał pokaz twórczości osób niewidomych i prezentacja sprzętu, który ułatwia im edukację, pracę i życie codzienne. Kustoszami w tym niezwykłym muzeum będą osoby niewidome, które przeprowadzą zwiedzających przez ekspozycję i odpowiedzą na pytania. Będą też zachęcać gości do pokonania toru przeszkód z zasłoniętymi oczami i do nauki pisma Braille'a.

Jak co roku w Noc Muzeów włączają się też m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęta, Zamek Królewski, Fotoplastikon, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Nauki Kopernik.

Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji jest 128 stacji i 2200 rowerów. Na trasę wyjedzie też 26 zabytkowych autobusów, w tym 15 "ogórków".

mc,pap
[fot. noc-muzeow.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook