Jedynie prawda jest ciekawa


Noc Muzeów w Warszawie

15.05.2013

W dziesiątej edycji wydarzenia weźmie udział 210 placówek. Po raz pierwszy nocą będzie można zobaczyć nową siedzibę Muzeum Historii Żydów Polskich, Ministerstwo Kultury i Stadion Narodowy.

Warszawska Noc Muzeów cieszy się wielką popularnością wśród miłośników nocnego zwiedzania. Od dwóch lat liczba uczestniczących w warszawskiej edycji wydarzenia to ok. 200 tysięcy osób.

W nowej siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich, na warszawskim Muranowie, zaplanowano zwiedzanie wystawy "Listy do tych, co daleko". O znaczeniu symboliki budynku opowiedzą edukatorzy. Podczas Międzynarodowej debaty "Architektura Muzeum Historii Żydów Polskich - inspiracje, symbolika, proces, funkcjonalność" projekt gmachu przybliży autor koncepcji budynku, architekt Rainer Mahlamaki oraz inni dyskutanci, m.in. przewodniczący jury konkursu na projekt muzeum prof. Bohdan Paczowski. Zaplanowano też warsztaty i gry edukacyjne.

Stadion Narodowy zaprosi gości na oświetloną płytę boiska, które będzie można obejrzeć też z loży dla VIP-ów. Będą też spacery po stadionie - w grupach, pod opieką przewodnika.

Również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyłącza się w tym roku do Nocy Muzeów, zapraszając wszystkich zainteresowanych poznaniem historii dzisiejszej siedziby resortu, Pałacu Potockich, do zwiedzania wnętrz gmachu.

W kilku miejscach miasta odbędą się pokazy Muzeum Utraconego. To wirtualna prezentacja utraconych dzieł sztuki, które udało się odzyskać w ostatnich latach i tych, których nadal nie można odnaleźć; Polska w wyniku II wojny światowej straciła przeszło 70 proc. materialnego dziedzictwa kulturowego. W sobotę w Warszawie publiczność zobaczy pokaz przed Pałacem Prezydenckim, w Muzeum Narodowym, w Pałacu w Wilanowie i na Stadionie Narodowym. Atrakcją warszawskiego pokazu mają być świetlne kasetony przedstawiające wybrane dzieła w naturalnych rozmiarach, które zostaną ustawione na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Pałacu Prezydenckim po raz pierwszy szerokiej publiczności zostanie zaprezentowana Sala Chorągwiana, którą uroczyście otworzył 2 maja - w dniu Święta Flagi,  Bronisław Komorowski. Zwiedzić będzie można też gmach Sejmu, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i gabinet prezydent m.st. Warszawy.

"Zagraj i zbuduj swoje miasto" to hasło przewodnie programu Nocy Muzeów przygotowanego przez Muzeum Historii Polski. W ogrodzie obok tymczasowej siedziby MHP uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach planszowych polegających na planowaniu i budowaniu średniowiecznych osad i miast. Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostaną gry, quizy, zagadki i zajęcia związane z polską historią. Przypomniane zostaną fragmenty legend polskich w interpretacji Teatru Wolandejskiego. Wyświetlana będzie prezentacja przyszłej wystawy stałej muzeum oraz filmy historyczne.

W Domu Spotkań z˙Historią na wirtualne spacery po Warszawie gości zabiorą cudzoziemcy. Opowiedzą, jak odkrywali miasto, gdzie czują się najlepiej, które rejony Warszawy przypominają ich rodzinne miasta i jak wygląda ich miasto z˙perspektywy obcokrajowca.

Podczas Nocy Muzeów działalność rozpocznie Teatr WARSawy - nowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy prowadzone przez Teatr Konsekwentny. Instytucja, która ma łączyć w sobie funkcje teatru i centrum kultury, zajmie budynek dawnego kina Wars. WARSawa rozpocznie działalność premierą spektaklu "Wstydźcie się żyć!" w reż. Adama Sajnuka. To kompilacja obszernych fragmentów dramatów Hanocha Levina.

Zwiedzanie Pałacu na Wyspie przy świecach, spacer po zabytkowym ogrodzie oświetlonym lampionami i koncert Stanisławy Celińskiej zorganizowany w ramach projektu Nowa Warszawa przygotowało Muzeum Łazienki Królewskie. Znane, warszawskie piosenki z repertuaru m.in. zespołów: T.Love, Bajm i Czesława Niemena, zaprezentowane zostaną w nowych aranżacjach Bartka Wąsika i Royal String Quartet.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokaz tryptyku "Ecce Homo" Maertena van Heemskercka z 1544 roku, jednego z najcenniejszych dzieł północnego renesansu, które wraca do muzeum po ponad dwóch latach nieobecności, podczas których poddawany był konserwacji.

"Zwiedzanie po zmroku bez użycia wzroku" - to propozycja Polskiego Związku Niewidomych, w siedzibie którego przez cały wieczór będzie trwał pokaz twórczości osób niewidomych i prezentacja sprzętu, który ułatwia im edukację, pracę i życie codzienne. Kustoszami w tym niezwykłym muzeum będą osoby niewidome, które przeprowadzą zwiedzających przez ekspozycję i odpowiedzą na pytania. Będą też zachęcać gości do pokonania toru przeszkód z zasłoniętymi oczami i do nauki pisma Braille'a.

Jak co roku w Noc Muzeów włączają się też m.in. Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęta, Zamek Królewski, Fotoplastikon, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Nauki Kopernik.

Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji jest 128 stacji i 2200 rowerów. Na trasę wyjedzie też 26 zabytkowych autobusów, w tym 15 "ogórków".

mc,pap
[fot. noc-muzeow.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook