Jedynie prawda jest ciekawa


"Noc Kilara" w Katowicach

07.07.2012

"Noc Kilara" - uroczystość związana z jubileuszem 80. urodzin światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara odbędzie się z 14 na 15 lipca w Katowicach. W programie znalazły się koncerty, oraz projekcje filmów z muzyką jubilata.

"Noc Kilara", czyli wydarzenie muzyczno-filmowe wpisuje się w obchody jubileuszu 80. urodzin tego jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich kompozytorów.

Z 14 na 15 lipca odbędą się w Katowicach koncerty, podczas, których zabrzmią utwory Wojciecha Kilara m.in. "Missa pro pace", IV Symfonia "Sinfonia de motu", "Krzesany", "Agnus Dei", "Lament", "Veni Creator", "Te Deum", "Victoria", "Magnificat" (cz. I i V).

Utworów m.in. w wykonaniu Chóru Polskiego Radia w Krakowie, Chóru Filharmonii Śląskiej oraz Narodowej Orkiestry Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) będzie można posłuchać w Archikatedrze Chrystusa Króla, sali koncertowej Akademii Muzyczynej, Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (kościół Mariacki).

Impreza organizowana jest przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Całe wydarzenie rozpoczną i zwieńczą projekcje filmów z muzyką Wojciecha Kilara, które odbędą się dwóch katowickich kinach - "Światowid" i "Rialto". Pokazane zostaną m.in. "Lalka", "Dziewiąte wrota", "Dracula".

W trakcie "Nocy Kilara" przy ul. Mariackiej 10 w centrum miasta działać będzie specjalny punkt, w którym wszystkim zainteresowanym udostępnione zostaną szczegółowe informacje na temat  muzycznych i pozamuzycznych atrakcji przygotowywanych przez organizatorów.

Noc poprzedzi uroczysty koncert na Jasnej Górze - piątek (13 lipca). NOSPR, połączone chóry Filharmonii Śląskiej i Polskiego Radia w Krakowie oraz soliści - Iwona Hossa, Anna Lubańska, Rafał Bartmiński i Wojtek Gierlach wykonają "Missa pro pace".

"Missa Pro Pace", czyli mszę w intencji pokoju na nowe tysiąclecie, Wojciech Kilar skomponował w 2000 roku z okazji jubileuszu stulecia Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dzieło na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną powstało na zamówienie ówczesnego dyrektora Filharmonii Kazimierza Korda. Światowe prawykonanie miało miejsce 12 stycznia 2001 roku w Filharmonii Narodowej.

Kompozytor urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Od 1948 roku mieszka w Katowicach.

Znany jest na świecie głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 130 produkcji. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.

Ma też w dorobku wiele powszechnie znanych popularnych utworów, jak np. piosenka "W stepie szerokim" z serialu "Przygody pana Michała", do którego skomponował muzykę. Napisał ją też m.in. do kultowego "Rejsu" oraz do "Pana Tadeusza", gdzie motywem przewodnim jest słynny polonez.

Kilar jest autorem wielu utworów symfonicznych. Karierę rozpoczął w końcu lat 50. biorąc udział w pierwszych edycjach festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany".

Ma wiele nagród oraz tytułów honorowych. W 2006 roku został honorowym obywatelem Katowic, gdzie kompozytor skończył szkołę średnią oraz uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej; ma też honorowe obywatelstwo Rzeszowa, gdzie mieszkał krótko po wojnie. W 1998 roku został doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego, a 18 czerwca tego roku - Uniwersytetu Śląskiego.

3 maja 2012 roku odebrał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Jak/PAP

[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook