Jedynie prawda jest ciekawa


Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

10.03.2018
TaniecMarionetek
Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego.

Arkady Saulski: W Polsce przez długi czas praktycznie nie pisało się fantasy poprzez tzw. klątwę Sapkowskiego (czyli fakt, iż recenzenci lubują się w porównywaniu nowych powieści w gatunku do mistrza, oczywiście na niekorzyść, zabijając taką książkę na miejscu). Pan próbuje jednak swoich sił, na przekór klimatowi. Dlaczego?

Tomasz Niziński: Punktem wyjścia dla książki był zarys kilku postaci, ich interakcji i bardzo specyficznego spojrzenia na świat. Dopiero później zdecydowałem, że będzie to akurat fantasy i to nie dlatego, że chciałem pisać o magicznych mocach i niezwykłych istotach, ale dlatego, że zależało mi na swobodzie kreowania świata wokół bohaterów. Co nie mniej ważne, dało mi to też okazję pośmiania się z co niektórych konwencji gatunku. Sam Sapkowski jest dla mnie abstrakcyjnym, eterycznym bytem, który egzystuje na poziomie znacznie wyższym niż my, zwykli śmiertelnicy i nawet mi do głowy nie przyszło mierzyć się taką miarką, ale domyślam się, że inni mi tego nie oszczędzą. Podobne podejście mają moi bohaterowie - żaden z nich nie próbowałby iść na miecze z wiedźminem, raczej poczekaliby aż ten się oddali i wtedy pozbierali sakiewki posiekanych przez niego ludzi.

"Taniec Marionetek" śmiało nawiązuje do takich pomnikowych dzieł jak "Malazańska Księga Poległych" czy "Czarna Kompania". Skąd akurat takie inspiracje? Dlaczego nie klasyczne, moralnie jednoznaczne klimaty high czy epic-fantasy?

Fantasy jest z reguły gatunkiem, w który czytelnik ucieka, by schronić się przed światem. Nie wynika to tylko z faktu, że pisze się tam o jednorożcach i elfach, ale także dlatego, że oglądamy te wszystkie magiczne królestwa z perspektywy jakiegoś wyjątkowego, opisanego przez przepowiednię bohatera, wyposażonego w moc pozwalającą na kształtowanie biegu wydarzeń. Jest to zasadniczo odmienne od codzienności przeciętnego człowieka, którego wielki świat z reguły omija, a od czasu do czasu potraktuje kopniakiem. Erikson i Cook byli tymi, którzy wreszcie dali głos zwykłym ludziom, obserwującym z ziemi podniebnie walki potężnych czarowników. Tę właśnie perspektywę chciałem zachować. Moi bohaterowie nie kształtują świata, mogą co najwyżej dostrzegać pewne zachodzące w nim zmiany i próbować na nie reagować, by znaleźć się we właściwym miejscu i czasie. Co wychodzi im raz lepiej, raz gorzej.

Proszę opowiedzieć coś o świecie książki? Czego możemy się spodziewać? Czytelnik będzie się czuł jak w domu czy też zostanie rzucony pośród niepewnych, nowych wód?

Ha! To zależy, czy ktoś czuje się jak w domu pośród zapleśniałych sienników, ciemnych zaułków, podejrzanych knajp i zabłoconych ulic. Akcja “Tańca” rozgrywa się w odizolowanej, leżącej na uboczu prowincji, która nie interesuje się szerokim światem (z wzajemnością). Nie będzie tutaj zapierających dech krajobrazów, raczej mgła, deszcz i ciasne, kiepsko oświetlone izby. Bardziej inspirowała mnie historia niż fantastyka, co nie znaczy, że moim celem było odtworzenie jakiejś konkretnej epoki. Przeciwnie: wybrałem kilka interesujących historycznych konfliktów i procesów społecznych, dodałem parę literackich konwencji postawionych na głowie, wymieszałem mocno i przyprawiłem dawką cynicznego, czarnego humoru.

Czy planuje pan kontynuacje? Cykl? A może to samodzielna opowieść w świecie do którego nie będzie pan wracał?

Zdecydowanie można się spodziewać kontynuacji. Na początku “Tańca” zastajemy świat w nieco skostniałej postaci, ale nadchodzą wielkie zmiany - to, co działo się podczas pierwszej powieści, to dopiero początek. W dalszym ciągu będziemy obserwować jak fala historii zmiata tradycyjne struktury władzy, grupka bohaterów próbuje utrzymać się na powierzchni.

Czy pozostanie pan autorem fantasy? A może kuszą inne gatunki?

Na pewno w najbliższej przyszłości moim priorytetem jest kontynuacja “Tańca”. Dużo jeszcze zostało w tym świecie do zrobienia, na razie zobaczyliśmy przecież tylko jego skrawek. A potem… może dam się skusić na skok w przyszłość.


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook