Jedynie prawda jest ciekawa


Niezwykła wystawa "Północ-Południe"

07.02.2016

Prace, głównie obrazy, ponad 60 artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Katowicach znajdą się na wystawie w gdańskiej ASP. Autorami dzieł są pracownicy naukowi obu uczelni. Wernisaż ekspozycji zatytułowanej "Północ-Południe" odbędzie się we wtorek.

"To okazja do wzajemnego poznania geograficznie biegunowo odległych grup artystów i dydaktyków, zaprezentowania fragmentu własnej twórczości przed środowiskami akademickimi oraz mieszkańcami naszych metropolii. I co niemniej ważne, przyjrzenie się 'sobie nawzajem'" - poinformował współkurator wystawy, dr Przemysław Łopaciński z gdańskiej ASP.


Południe reprezentuje Katedra Malarstwa Wydziału Artystycznego ASP w Katowicach, północ - Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku.


Pierwsza część wystawy "Północ-Południe" miała miejsce w kwietniu 2015 r. w Galerii Szyb Wilson w Katowicach.


Jak wyjaśnił PAP Łopaciński, na wystawie w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku w zaledwie w kilku przypadkach pojawią się prace, które były prezentowane w ubiegłym roku. "Przestrzeń ekspozycyjna była w Katowicach prawie dwukrotnie większa" - dodał.


"Aranżując tę wystawę czasami zastanawiam się, czy można coś łączyć w pary, czy na dwóch bliskich sobie ścianach można zestawić artystę z Katowic i Gdańska i co z tego wynika. I muszę stwierdzić, że czasami widać, że dzieła tych twórców podejmują ze sobą dialog, który może podkreślać to, że charakter autorów z południa jest nieco inny od tego, co się dzieje na północy" - powiedział Łopaciński.


Zastrzegł jednak, aby interpretując wystawę nie kłaść na to szczególnego nacisku.

"Generalnie te odległości coraz mniej znaczą. Charakter twórców ze Śląska i Gdańska w dzisiejszym czasie nie jest zbyt dostrzegalny, chociaż w kilku przypadkach da się to jednak na wystawie zauważyć. Jest bowiem kilka obrazów, w których artyści wyraźnie odnoszą się do lokalności i tożsamości miejsca - mamy takie przykłady zarówno z Gdańska, jak i Katowic" - ocenił. Na wystawie większość prac stanowić będzie malarstwo na płótnie, ale znajdą się też na niej obiekt i kilka realizacji wideo.


Jak podkreślił Łopaciński, ekspozycja ma charakter wielopokoleniowy. "Zobaczymy prace bardzo dojrzałych twórców, autorów średniego pokolenia, ale także młodych artystów" - zaznaczył.


Wystawa "Północ-Południe" w Gdańsku będzie otwarta do 9 marca.

gah/PAP

[fot. Starscream/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook