Jedynie prawda jest ciekawa


Niezwykła wystawa "Północ-Południe"

07.02.2016

Prace, głównie obrazy, ponad 60 artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Katowicach znajdą się na wystawie w gdańskiej ASP. Autorami dzieł są pracownicy naukowi obu uczelni. Wernisaż ekspozycji zatytułowanej "Północ-Południe" odbędzie się we wtorek.

"To okazja do wzajemnego poznania geograficznie biegunowo odległych grup artystów i dydaktyków, zaprezentowania fragmentu własnej twórczości przed środowiskami akademickimi oraz mieszkańcami naszych metropolii. I co niemniej ważne, przyjrzenie się 'sobie nawzajem'" - poinformował współkurator wystawy, dr Przemysław Łopaciński z gdańskiej ASP.


Południe reprezentuje Katedra Malarstwa Wydziału Artystycznego ASP w Katowicach, północ - Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku.


Pierwsza część wystawy "Północ-Południe" miała miejsce w kwietniu 2015 r. w Galerii Szyb Wilson w Katowicach.


Jak wyjaśnił PAP Łopaciński, na wystawie w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku w zaledwie w kilku przypadkach pojawią się prace, które były prezentowane w ubiegłym roku. "Przestrzeń ekspozycyjna była w Katowicach prawie dwukrotnie większa" - dodał.


"Aranżując tę wystawę czasami zastanawiam się, czy można coś łączyć w pary, czy na dwóch bliskich sobie ścianach można zestawić artystę z Katowic i Gdańska i co z tego wynika. I muszę stwierdzić, że czasami widać, że dzieła tych twórców podejmują ze sobą dialog, który może podkreślać to, że charakter autorów z południa jest nieco inny od tego, co się dzieje na północy" - powiedział Łopaciński.


Zastrzegł jednak, aby interpretując wystawę nie kłaść na to szczególnego nacisku.

"Generalnie te odległości coraz mniej znaczą. Charakter twórców ze Śląska i Gdańska w dzisiejszym czasie nie jest zbyt dostrzegalny, chociaż w kilku przypadkach da się to jednak na wystawie zauważyć. Jest bowiem kilka obrazów, w których artyści wyraźnie odnoszą się do lokalności i tożsamości miejsca - mamy takie przykłady zarówno z Gdańska, jak i Katowic" - ocenił. Na wystawie większość prac stanowić będzie malarstwo na płótnie, ale znajdą się też na niej obiekt i kilka realizacji wideo.


Jak podkreślił Łopaciński, ekspozycja ma charakter wielopokoleniowy. "Zobaczymy prace bardzo dojrzałych twórców, autorów średniego pokolenia, ale także młodych artystów" - zaznaczył.


Wystawa "Północ-Południe" w Gdańsku będzie otwarta do 9 marca.

gah/PAP

[fot. Starscream/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook