Jedynie prawda jest ciekawa


Nieznany portret papieża Franciszka

17.11.2013

Papież Franciszek lubił gotować; robił znakomitą paellę - taki jego portret przedstawiła zaprzyjaźniona z nim argentyńska dziennikarka Elisabetta Pique, autorka książki "Franciszek. Życie i rewolucja". Ujawniła, że Franciszek nie sądził, że zostanie wybrany.

Pique ujawniła wiele szczegółów z biografii kardynała Jorge Mario Bergoglio, a także z tego, jak obecnie wygląda jego życie w Watykanie.

Według jej relacji Franciszek wstaje o godzinie  4.15. Sam przygotowuje sobie na śniadanie yerba mate, tradycyjny napar pity w Argentynie i w innych krajach Ameryki Południowej.

Za sprawą papieża do menu stołówki w watykańskim domu świętej Marty, gdzie mieszka, wprowadzono jego ulubiony deser dulce de leche, czyli rodzaj masy kajmakowej.

Poza tym - według Elisabetty Pique - Franciszek codziennie sam kupuje sobie cappuccino w automacie do kawy, ustawionym w hotelu dla duchowieństwa, który stał się jego domem. Papież wyjmuje zawsze z kieszeni 30 centów, które wrzuca do maszyny.

Żołnierzom Gwardii Szwajcarskiej pełniącym wartę w domu świętej Marty ma zwyczaj oferować bułeczki brioszki.

Fragment książki zaprzyjaźnionej z papieżem dziennikarki z Argentyny opublikował dziennik "L'Osservatore Romano". Wynika z niego, że od dnia ogłoszenia decyzji Benedykta XVI o ustąpieniu z urzędu kardynał Bergoglio uważał, że niemożliwe jest by on został wybrany na konklawe  ponieważ przygotowuje się do emerytury. Wcześniej, po ukończeniu 75 lat, czyli osiągnięciu wieku emerytalnego, złożył rezygnację z urzędu arcybiskupa Buenos Aires i był bliski zakończenia posługi metropolity.

Pique przytoczyła rozmowę, jaką kardynał Bergoglio przeprowadził 11 lutego, gdy Benedykt XVI zapowiedział swą abdykację, z rektorem katedry w stolicy Argentyny księdzem Alejandro Russo.

"Mój Boże, co to za katastrofa z tym wakatem w Stolicy Apostolskiej"- stwierdził wtedy kardynał Bergoglio. Przyznał, że miał nadzieję na to, że w marcu rozpocznie się procedura wyboru jego następcy w Buenos Aires.

"Teraz będziemy musieli wszystko przełożyć o dwa czy trzy miesiące"- dodał wtedy metropolita. Na uwagę jego rozmówcy, że być może trzeba będzie wszystko przyspieszyć, kardynał Jorge Bergoglio zapytał go żartobliwie : "Myślisz, że nowy papież odeśle mnie do domu kopniakiem następnego  dnia?".

"Nie o to mi chodzi. Myślałem o tym, że nowym papieżem mógłby zostać eminencja"- odparł rektor.

"Nie, Alejandro! Właśnie złożyłem rezygnację z urzędu arcybiskupa, to nie jest możliwe"- stwierdził kardynał Bergoglio na miesiąc i dwa dni przed swym wyborem.

KAI/kop
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook