Jedynie prawda jest ciekawa


Nietypowe "Quo vadis”w Teatrze Polskim

16.04.2013

"Quo vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego z Haliną Łabonarską, Wiesławem Komasą i Piotrem Cyrwusem to najnowsza propozycja stołecznego Teatru Polskiego.

Na spektakl składają się teksty literackie, poruszające temat tożsamości oraz celu życia współczesnego człowieka.

"Samo „Quo vadis” jest tu tylko pretekstem. (...) Sądzę, że tytułowe pytanie jest skierowane do każdego z nas tutaj i teraz. Sztuka mówi m.in. o naszym dzisiejszym stosunku do mediów i tego, co przekazują, (...) narzucanie przez media rzeczywistości" - powiedział Piotr Cyrwus, grający rolę Osła.

W jego ocenie, spektakl jest nasycony emocjami. "Towarzyszy im piękna muzyka Jerzego Satanowskiego, a przedstawienie jest prowadzone w ogromnym tempie z udziałem niemal całego zespołu. Myślę, że taki teatr rzadko się zdarza i na pewno nie pozostawi widza obojętnym. Tytułowe pytanie „quo vadis” wydaje się w tym spektaklu zadawać cała kultura europejska, literatura, którą zaprezentowano w sztuce" - mówił aktor podczas wtorkowej próby prasowej spektaklu.

Wiesław Komasa, wcielający się w postać św. Piotra, dodał, że cały spektakl toczy się się wokół tytułowego pytania "quo vadis", które może dotyczyć wielu współczesnych tematów. "Jednej ze scen towarzyszy ogień, stanowiący odwołanie do płonącego Rzymu. Zresztą wydaje się, że wielu ważnym, fundamentalnym pytaniom towarzyszy swoisty płomień debaty. Myślę, że każdy z widzów znajdzie własną odpowiedź na tytułowe pytanie, w czym mają mu pomóc zaprezentowane na spektaklu różnorodne teksty literackie, m.in. Słowackiego, Eliota, Cwietajewej. Zadaniem widza jest ich osobiste dointerpretowanie, jednak wydaje się, że na pytanie „quo vadis” jednoznacznej odpowiedzi nie ma" - zastrzegł Komasa.

W przedstawieniu występują również m.in.: Jerzy Schejbal, Marek Kudełko, Marcin Jędrzejewski, Natalia Sikora, Joanna Halinowska, Marta Dąbrowska.

Kolejne spektakle zaplanowano na 19, 20 i 21 kwietnia oraz 7, 8 i 23 maja.

PAP, lz

[fot:

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook