Jedynie prawda jest ciekawa


"Niepokorni, niezłomni, wyklęci"

10.09.2012

Projekcje kilkudziesięciu filmów, panele dyskusyjne i kiermasz wydawnictw historycznych złożą się m.in. na rozpoczynający się w czwartek w Gdyni trzydniowy festiwal filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

W ramach, odbywającego się już po raz czwarty, festiwalu prezentowane będą filmy dokumentalne poruszające tematykę historyczną, związaną głównie z działaniami polskiego podziemia w czasie II wojny światowej oraz opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem przed 1989 r. W programie pojawią się też tytuły nawiązujące do wydarzeń i działań z czasów II Rzeczpospolitej.

13 z filmów, które zostaną wyświetlone w czasie festiwalu, to obrazy zakwalifikowane na konkurs; jego zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci statuetki Złoty Opornik.

"Chcę, aby festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. Jedynym kryterium, jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs, to sprawność warsztatowa i umiejętność opowiadania językiem filmowym" - wyjaśnił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Wśród tytułów konkursowych znalazły się: "Niedźwiedź Wojtek, polski bohater wojenny" (reż. William Hood, Adam Lavis) opowiadający historię niedźwiedzia, który przeszedł cały szlak bojowy wraz z polskimi żołnierzami z II korpusu generała Andersa, oraz "Jacky od zadań specjalnych" (reż. Joanna Jaworska, Katarzyna Kościelak) opowiadający o Francuzie, który w latach 80. szmuglował do Polski niezależne wydawnictwa, za 6. razem został złapany na granicy i skazany na więzienie.

W konkursie weźmie też udział film "Betar" (reż. Robert Kaczmarek, scen. Piotr Gontarczyk) opowiadający o rewizjonistycznej organizacji żydowskiej działającej m.in. w Polsce w okresie międzywojennym. Pokazany zostanie też obraz "Moje zapiski z podziemia" (realiz. Jacek Petrycki) odsłaniający kulisy działalności antykomunistycznego podziemia, a składający się z nagrań gromadzonych w latach 1982-1987 przez nieformalną grupę, do której należał Jacek Petrycki, Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński.

W ramach pokazów pozakonkursowych na tegorocznym festiwalu obejrzeć będzie można m.in. trzy zagraniczne filmy poświęcone Katyniowi. "Sięgnęliśmy po nie, bo chcieliśmy pokazać, w jaki sposób na sprawę Katynia patrzą obcokrajowcy, mający przecież zupełnie inną niż Polacy perspektywę" - powiedział Gołębiewski.

Poza konkursem na festiwalu zobaczyć będzie można także kilka premier, w tym "Mit o Szarym" w reż. Grzegorz Królikiewicza, opowiadający słynnym partyzanckim dowódcy, czy obraz "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" autorstwa Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego.

W ramach festiwalu odbędzie się też kilka debat, w tym poświęcone nowym sposobom opowiadania historii, czyli pokazom grup rekonstrukcyjnych oraz zagadnieniu, jak prawdę historyczną przekładać na język filmu. 

Imprezie towarzyszyć będą też: koncert zespołu DePress oraz spektakl teatralny "Zapiski Oficera Armii Czerwonej" według prozy Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu Piotra Cyrwusa.

W ramach festiwalu po raz drugi wręczony zostanie Platynowy Opornik - statuetka przyznawana za całokształt twórczości. Nagrodę tą otrzyma reżyser Andrzej Trzos-Rastawiecki.

Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty. Większość składających się na niego imprez będzie się odbywać w Teatrze Miejskim w Gdyni, w którego wnętrzu zaprezentowana też zostanie wystawa broni białej oraz kiermasz książek historycznych.

PAP/run

fot. G.Stachacz

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook