Jedynie prawda jest ciekawa


"Niepokorni, niezłomni, wyklęci" - zapraszamy do Gdyni

18.09.2013

18 zwiastunów filmów konkursowych zaprezentowano podczas konferencji prasowej przed V Festiwalem Filmów Dokumentalnych, który odbędzie się w Gdyni w dniach 19-21 września. Konferencja odbyła się w auli im. Jana Nowaka Jeziorańskiego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pokazy filmowe w ramach tegorocznego festiwalu odbędą się w sali kinowej Teatru Miejskiego w Gdyni i DKF Żyrafa. Prezentowane dzieła profesjonalnych twórców powalczą w konkursie o nagrodę główną festiwalu - "Złoty Opornik" oraz Nagrodę Specjalną im. Janusza Krupskiego. Z kolei młodzi adepci sztuki filmowej staną w szranki o statuetkę "Anioła Wolności", w ramach konkursu "Młodzi dla historii". W ramach festiwalu przewidziano również panele dyskusyjne, koncerty muzyczne, warsztaty filmowe oraz pokazy filmów "Panorama kina europejskiego", po których odbędą się spotkania z artystami.

Szczegóły i zapowiedzi filmów na OFICJALNEJ STRONIE FESTIWALU.

"Jesteśmy na ostatniej prostej przygotować do imprezy, musimy być skupieni, bo nasz festiwal to wydarzenie wielowątkowe, to nie tylko filmy, ale także koncerty, warsztaty filmowe i panele dyskusyjne" - powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Podczas konferencji odtworzono zaproszenia, jakie do gości festiwalu wystosowali m. in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a także artyści: raper Tadek Polkowski, który wystąpi na gali zamknięcia festiwalu oraz Darek Malejonek, który będzie gościem jednego z paneli dyskusyjnych, a w klubie "Ucho" zaprezentuje się z projektem "Panny Wyklęte".

"Z roku na rok festiwal bardzo się rozwija, obserwuję to z satysfakcją. Najbardziej cieszy mnie to, że na sali kinowej coraz częściej zasiadają młodzi ludzi, którzy w skupieniu oglądają te często niełatwe filmy" - powiedział jeden z jurorów, Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W trakcie festiwalu będą odbywały się także warsztaty filmowe, weźmie w nich udział ponad 40 młodych twórców, którzy przyjada do Gdyni z własnymi filmami.

"Będę zachęcał młodych filmowców, aby w trakcie swojej pracy zaglądali pod dywan historii, aby patrzyli na temat szerzej i nigdy w oderwaniu od realiów historycznych. Absolutnie nie chodzi o kwestionowanie bohaterstwa "Żołnierzy wyklętych", ale patrzenie na ich decyzję ze świadomością realiów społeczno - politycznych, jakie były w Polsce Ludowej tuż po wojnie." - powiedział Grzegorz Pacek, reżyser, przewodniczący jury przyznającego nagrodę "Anioła wolności".

Paweł Nowacki, inicjator nagrody im. Janusza Krupskiego podczas festiwalu będzie także gościem panelu "Ofiarni-zapomniani".

"Czuje się osobiście zawstydzony, że Polska dopiero teraz, po tylu latach upomina się o swoich bohaterów, choćby tych odnalezionych i zidentyfikowanych na "Łączce" na warszawskich Powązkach. O przyczynach tego stanu rzeczy będziemy rozmawiali podczas jednego z paneli dyskusyjnych" - powiedział Paweł Nowacki.

"Ale pójdziemy też dalej, będziemy rozmawiali o osobach, które w czasach Solidarności walczącej pomagali działaczom zagrożonym internowaniem. Spróbujemy opisać skalę pomocy, której wtedy udzielano działaczom. To była wielka armia ludzi, o nich się nie mówi, ich nazwisk nikt już nie wymienia" - dodał Jan Ruman, który poprowadzi panel "Ofiarni-zapomniani".

V Festiwal Filmów Dokumentalnych to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, to jedyna okazja, aby obejrzeć filmy konkursowe, ale także wziąć udział w pouczających panelach dyskusyjnych i spotkać znakomitych gości. Do Gdyni przyjedzie m. in. Lidia Lwow-Eberle, sanitariuszka Brygady Wileńskiej AK, narzeczona mjra Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a także dr Krzysztof Szwagrzyk wraz z ekipą, która prowadzi prace ekshumacyjne i identyfikacyjne w legendarnej kwaterze "Ł" na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbędzie się w dniach 19-21 września w Gdyni. Sponsorem tegorocznej edycji jest Fundacja Stefczyka. Celem fundacji jest niesienie pomocy, także finansowej, osobom potrzebującym, działalność charytatywna, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej.

Marcin Wikło

fot. P. Życieński

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook