Jedynie prawda jest ciekawa


"Niepokorni, niezłomni, wyklęci" - zapraszamy do Gdyni

18.09.2013

18 zwiastunów filmów konkursowych zaprezentowano podczas konferencji prasowej przed V Festiwalem Filmów Dokumentalnych, który odbędzie się w Gdyni w dniach 19-21 września. Konferencja odbyła się w auli im. Jana Nowaka Jeziorańskiego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pokazy filmowe w ramach tegorocznego festiwalu odbędą się w sali kinowej Teatru Miejskiego w Gdyni i DKF Żyrafa. Prezentowane dzieła profesjonalnych twórców powalczą w konkursie o nagrodę główną festiwalu - "Złoty Opornik" oraz Nagrodę Specjalną im. Janusza Krupskiego. Z kolei młodzi adepci sztuki filmowej staną w szranki o statuetkę "Anioła Wolności", w ramach konkursu "Młodzi dla historii". W ramach festiwalu przewidziano również panele dyskusyjne, koncerty muzyczne, warsztaty filmowe oraz pokazy filmów "Panorama kina europejskiego", po których odbędą się spotkania z artystami.

Szczegóły i zapowiedzi filmów na OFICJALNEJ STRONIE FESTIWALU.

"Jesteśmy na ostatniej prostej przygotować do imprezy, musimy być skupieni, bo nasz festiwal to wydarzenie wielowątkowe, to nie tylko filmy, ale także koncerty, warsztaty filmowe i panele dyskusyjne" - powiedział dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Podczas konferencji odtworzono zaproszenia, jakie do gości festiwalu wystosowali m. in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a także artyści: raper Tadek Polkowski, który wystąpi na gali zamknięcia festiwalu oraz Darek Malejonek, który będzie gościem jednego z paneli dyskusyjnych, a w klubie "Ucho" zaprezentuje się z projektem "Panny Wyklęte".

"Z roku na rok festiwal bardzo się rozwija, obserwuję to z satysfakcją. Najbardziej cieszy mnie to, że na sali kinowej coraz częściej zasiadają młodzi ludzi, którzy w skupieniu oglądają te często niełatwe filmy" - powiedział jeden z jurorów, Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W trakcie festiwalu będą odbywały się także warsztaty filmowe, weźmie w nich udział ponad 40 młodych twórców, którzy przyjada do Gdyni z własnymi filmami.

"Będę zachęcał młodych filmowców, aby w trakcie swojej pracy zaglądali pod dywan historii, aby patrzyli na temat szerzej i nigdy w oderwaniu od realiów historycznych. Absolutnie nie chodzi o kwestionowanie bohaterstwa "Żołnierzy wyklętych", ale patrzenie na ich decyzję ze świadomością realiów społeczno - politycznych, jakie były w Polsce Ludowej tuż po wojnie." - powiedział Grzegorz Pacek, reżyser, przewodniczący jury przyznającego nagrodę "Anioła wolności".

Paweł Nowacki, inicjator nagrody im. Janusza Krupskiego podczas festiwalu będzie także gościem panelu "Ofiarni-zapomniani".

"Czuje się osobiście zawstydzony, że Polska dopiero teraz, po tylu latach upomina się o swoich bohaterów, choćby tych odnalezionych i zidentyfikowanych na "Łączce" na warszawskich Powązkach. O przyczynach tego stanu rzeczy będziemy rozmawiali podczas jednego z paneli dyskusyjnych" - powiedział Paweł Nowacki.

"Ale pójdziemy też dalej, będziemy rozmawiali o osobach, które w czasach Solidarności walczącej pomagali działaczom zagrożonym internowaniem. Spróbujemy opisać skalę pomocy, której wtedy udzielano działaczom. To była wielka armia ludzi, o nich się nie mówi, ich nazwisk nikt już nie wymienia" - dodał Jan Ruman, który poprowadzi panel "Ofiarni-zapomniani".

V Festiwal Filmów Dokumentalnych to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, to jedyna okazja, aby obejrzeć filmy konkursowe, ale także wziąć udział w pouczających panelach dyskusyjnych i spotkać znakomitych gości. Do Gdyni przyjedzie m. in. Lidia Lwow-Eberle, sanitariuszka Brygady Wileńskiej AK, narzeczona mjra Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", a także dr Krzysztof Szwagrzyk wraz z ekipą, która prowadzi prace ekshumacyjne i identyfikacyjne w legendarnej kwaterze "Ł" na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

V Festiwal Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbędzie się w dniach 19-21 września w Gdyni. Sponsorem tegorocznej edycji jest Fundacja Stefczyka. Celem fundacji jest niesienie pomocy, także finansowej, osobom potrzebującym, działalność charytatywna, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej.

Marcin Wikło

fot. P. Życieński

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook