Jedynie prawda jest ciekawa


Niecodzienna zachęta do nauki łaciny

12.01.2013

"Przygody Mikołajka" podbiły serca Watykanu. Ta książka spodobałaby się świętemu Augustynowi - pisze L'Osservatore Romano", entuzjastycznie oceniając wydane we Francji opowiadania o przygodach słynnego Mikołajka, przetłumaczonych na łacinę.

Dziennik podkreśla, że przygody Mikołajka pióra Rene Goscinny'ego to książka uwielbiana przez dzieci. Przytacza opinie, że przedstawia ona "magię dzieciństwa" i pełna jest najlepszego humoru. Autorowi udało się zaś, jak stwierdza, spojrzeć na świat oczami dziecka. Watykańska gazeta dodaje: "to lektura obowiązkowa dla najmłodszych i dla dorosłych!".

"L'Osservatore Romano" pisze też, że od niedawna książkę tę należy polecić również początkującym latynistom, ponieważ zbiór opowieści o Mikołajku ukazał się we Francji w przekładzie na język Cycerona. Pierwszy nakład okazał się sukcesem i został sprzedany w 6 tysiącach egzemplarzy. Obecnie trwa dodruk - informuje dziennik.

"Pullus Nicolellus" bardzo podobałby się prawdopodobnie Goscinny'emu i może także świętemu Augustynowi - ocenia "L'Osservatore Romano". To porównanie nie jest nie na miejscu, bo sam biskup Ippony w swych "Wyznaniach" napisał, że nauczył się łaciny "niemal dla zabawy" - wyjaśnia dziennik.

Gazeta zapowiada, że fragmenty "Mikołajka" po łacinie będą recytowane podczas 8. edycji Europejskiego Festiwalu Greki i Łaciny w Lyonie w marcu.

Na pierwszej stronie dziennika, obok artykułu o tej niezwykłej książce, widnieje słynny rysunek Jean-Jacquesa Sempe, przedstawiający Mikołajka, który biegnie z teczką. Na łamach "L'Osservatore Romano" to niecodzienna ilustracja.

Książka ukazała się tuż po tym, gdy Benedykt XVI powołał Papieską Akademię Języka i Kultury Łacińskiej. W opublikowanym z tej okazji liście apostolskim "Latina lingua" papież przypomniał rolę, jaką Kościół odegrał w propagowaniu języka łacińskiego i napisał, że również obecnie jej znajomość jest konieczna.

Zdaniem Benedykta XVI należy podejmować działania na rzecz lepszej znajomości i bardziej kompetentnego posługiwania się językiem łacińskim, zarówno w środowisku kościelnym jak i w świecie kultury. Papież opowiedział się też za tym, by media propagowały znajomość łaciny.


PAP/kop

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook