Jedynie prawda jest ciekawa


Niecodzienna zachęta do nauki łaciny

12.01.2013

"Przygody Mikołajka" podbiły serca Watykanu. Ta książka spodobałaby się świętemu Augustynowi - pisze L'Osservatore Romano", entuzjastycznie oceniając wydane we Francji opowiadania o przygodach słynnego Mikołajka, przetłumaczonych na łacinę.

Dziennik podkreśla, że przygody Mikołajka pióra Rene Goscinny'ego to książka uwielbiana przez dzieci. Przytacza opinie, że przedstawia ona "magię dzieciństwa" i pełna jest najlepszego humoru. Autorowi udało się zaś, jak stwierdza, spojrzeć na świat oczami dziecka. Watykańska gazeta dodaje: "to lektura obowiązkowa dla najmłodszych i dla dorosłych!".

"L'Osservatore Romano" pisze też, że od niedawna książkę tę należy polecić również początkującym latynistom, ponieważ zbiór opowieści o Mikołajku ukazał się we Francji w przekładzie na język Cycerona. Pierwszy nakład okazał się sukcesem i został sprzedany w 6 tysiącach egzemplarzy. Obecnie trwa dodruk - informuje dziennik.

"Pullus Nicolellus" bardzo podobałby się prawdopodobnie Goscinny'emu i może także świętemu Augustynowi - ocenia "L'Osservatore Romano". To porównanie nie jest nie na miejscu, bo sam biskup Ippony w swych "Wyznaniach" napisał, że nauczył się łaciny "niemal dla zabawy" - wyjaśnia dziennik.

Gazeta zapowiada, że fragmenty "Mikołajka" po łacinie będą recytowane podczas 8. edycji Europejskiego Festiwalu Greki i Łaciny w Lyonie w marcu.

Na pierwszej stronie dziennika, obok artykułu o tej niezwykłej książce, widnieje słynny rysunek Jean-Jacquesa Sempe, przedstawiający Mikołajka, który biegnie z teczką. Na łamach "L'Osservatore Romano" to niecodzienna ilustracja.

Książka ukazała się tuż po tym, gdy Benedykt XVI powołał Papieską Akademię Języka i Kultury Łacińskiej. W opublikowanym z tej okazji liście apostolskim "Latina lingua" papież przypomniał rolę, jaką Kościół odegrał w propagowaniu języka łacińskiego i napisał, że również obecnie jej znajomość jest konieczna.

Zdaniem Benedykta XVI należy podejmować działania na rzecz lepszej znajomości i bardziej kompetentnego posługiwania się językiem łacińskim, zarówno w środowisku kościelnym jak i w świecie kultury. Papież opowiedział się też za tym, by media propagowały znajomość łaciny.


PAP/kop

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook