Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie bądź dźwiękoszczelny. Wspierajmy żywą muzykę"

12.10.2012

To tytuł akcji na rzecz żywego grania i wspierania koncertów, którą w środę zainaugurowano w Warszawie. Koncerty to ważna część naszej kultury, podobnie jak literatura, kino, teatr - podkreślali muzycy.

"Chcemy w ten sposób wesprzeć uczestnictwo w kulturze koncertowej, a naszą akcję kierujemy do muzyków, publiczności i wszystkich tych, którzy lubią muzykę" - powiedziała pomysłodawczyni akcji Mela Koteluk, która w Warszawie wspólnie z innymi muzykami zorganizowała dyskusję  o rynku koncertowym w Polsce.

Artystka przywołała badania CBOS, z których wynika, że w 2011 r. tylko 19 proc. Polaków było kilka razy na koncercie, czyli o 6 proc. mniej niż osób, które przeczytały kilka książek. "W sprawie niskiego czytelnictwa w Polsce podjęto już publiczną dyskusję i dlatego chcemy podobną dyskusję wywołać w sprawie chodzenia na koncerty. Temat ten dotyczy wielu muzyków, którzy tak jak ja zauważają słabe zainteresowanie koncertami w Polsce" - podkreśliła Koteluk.

Podczas dyskusji, która odbyła się podczas inauguracji akcji, artyści-muzycy m.in. Halina Mlynkowa, podkreślali, że "koncerty to niezwykle ważna część naszej kultury, podobnie jak literatura, kino, teatr". Dla artystów koncertowe, żywe granie to nie tylko wyjątkowy kontakt z publicznością, ale również - w okresie spadającej sprzedaży płyt - główne źródło utrzymania.  

"Nie skazujmy muzyków na los dinozaurów - podkreślają organizatorzy akcji - Bilet na koncert to przepustka do wielkiego muzycznego kotła, w którym mieszają się melodie, aranżacje, emocje, słowa i niepowtarzalny klimat każdego żywego grania. To czek, który umożliwia nam kulturalny rozwój i zabawę". Dodają też, że godzina muzycznej przyjemności to dla odbiorcy od 10 do 50 złotych, tymczasem na jeden koncert pracuje wiele osób - poza muzykami są to m.in. realizatorzy dźwięku, oświetleniowcy, menadżerowie artystów, klubów, teatrów, domów kultury czy kierowcy lub ochroniarze.

"Podróżuję po całym świecie z zespołem i dzięki temu wiem, jak wygląda scena muzyczna nie tylko w Polsce, ale w zachodniej Europie m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a także w USA i Kanadzie, gdzie się urodziłam. I muszę przyznać, że w Polsce nie jest łatwo wyciągnąć ludzi na koncert. Po prostu chodzenie na koncerty nie jest w diecie kulturalnej Polaków. W Polsce raczej wybiera się kino lub teatr, tymczasem np. w Niemczech koncerty nawet nieznanych artystów są bardzo popularne" - przekonywała w rozmowie z PAP Paula Bialska z zespołu Paula i Karol.

Akcję poparli m.in. Renata Przemyk, Urszula Dudziak, LUC, Anita Lipnicka i John Porter, Katarzyna Groniec, Czesław Mozil, Janusz Radek i Kapela ze Wsi Warszawa.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook