Jedynie prawda jest ciekawa


Nawrócenie Dave’a Brubecka

06.12.2012

Amerykańskie media przypominają, że zmarły wczoraj wielki pianista i kompozytor jazzowy był nawróconym katolikiem. Jego słynnej Mszy „To Hope! A Celebration" wysłuchał Jana Paweł II w San Francisco w 1987 roku.

O niezwykłych okolicznościach, gdy twórca słynnego standardu "Take Five", należący wówczas do protestanckiej wspólnoty ewangelikalnej, zdecydował się zostać członkiem Kościoła katolickiego wspomina franciszkański portal anglojęzyczny St. Anthony Messenger.

Impulsem do zmiany wyznania była napisana przez wirtuoza fortepianu w 1980 roku wieku Msza „To Hope! A Celebration”, którą zamówił Ed Murray, redaktor naczelny tygodnika katolickiego "Our Sunday Visitor". Msza miała być ilustracją muzyczną nowej edycji Mszału rzymskiego, ale nie w duchu popowym czy jazzowym, lecz za pomocą języka muzyki poważnej.

Okazało się, że praca nad utworem miała przełomowe znacznie dla wiary Brubecka. Jak wspominał sam artysta, jeszcze przed premierą utworu jeden z księży zauważył, że w muzycznej Mszy nie ma części poświęconej modlitwie „Ojcze Nasz”. Brubeck, który nawet nie kojarzył, o jakie „Ojcze nasz” chodzi, gdyż znał tylko nazwę „Modlitwa Pańska”, miał to pytanie zbyć zdawkową odpowiedzią. „Nie prosili mnie o to” – stwierdził wówczas. Mimo początkowej niechęci do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w gotowej kompozycji, nie mógł przestać myśleć o brakującej części Mszy. Niedługo potem podczas swych wakacji na Karaibach przyśniła mu się właśnie muzyczna oprawa do „Ojcze nasz”. Brubeck wyskoczył z łóżka i czym prędzej przeniósł pomysł na papier nutowy. Zdecydował się dodać fragment do całości utworu i jednocześnie podjął decyzję, że zostanie katolikiem.

Przez lata niechętnie mówił o sobie jako konwertycie, gdyż, jego zdaniem, by nim być, trzeba najpierw być „czymś”. Uważał, że zanim został katolikiem, był „niczym”.

Msza Brubecka był wykonywana na całym świecie. W Rosji zagrano ten utwór w 1997 roku. Wysłuchał go także Jan Paweł II w San Francisco w 1987 roku podczas papieskiej pielgrzymki do USA. Do tej wersji artysta napisał dodatkową część, ilustrującą procesjonalne wejście papieża do Candlestick Park. Jak wspominał Brubeck, początkowo niechętnie odniósł się do tego zadania. I znowu w przełamaniu oporu pomógł mu sen. „Potrzebowali 9 minut muzyki do zdania: ‘na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą’ (Mt 16, 18). To był sen bardziej praktyczny niż muzyczny, o tym jak Bach rozpisałby to jedno zdanie na chorał i fugę, a robił tak często. Wtedy zdecydowałem, że napiszę ten kawałek dla papieża” – opowiadał. Do dziś utwór ten znany jest jako „Upon This Rock”.

Zainteresowanie muzyką sakralną Brubeck przejawiał jeszcze w czasach II wojny światowej. To wtedy powstało oratorium inspirowane Dekalogiem. Aby pocieszyć swego brata Howarda, którego syn zmarł na raka w wieku 16 lat, napisał utwór „Let Not Your Heart Be Troubled”. W 1968 roku utwór został dołączony do pierwszego dzieła chorałowego Brubecka – “The Light in the Wilderness” – oratorium poświęconego nauczaniu Jezusa.

W 1969 roku powstał kantata „The Gates of Justice” oparta na biblijnych i liturgicznych tekstach hebrajskich, z nawiązaniami do przemówień pastora Martina Luthera Kinga, Jr. Z kolei „Truth Is Fallen” z 1971 roku, nawiązujące do słów proroka Izajasza i Jeremiasza, było dedykowane ofiarom antywojennych manifestacji w USA. W 1975 roku powstała z kolei „La Fiesta de la Posada” – w którym Brubeck wykorzystuje kolędy inspirowane muzyką Ameryki Łacińskiej.

6 grudnia Brubeck obchodziłby swoje 92. urodziny. Zmarł na atak serca w drodze do swego kardiologa. Oprócz jednego z najczęściej prezentowanego przez stacje radiowe na całym świecie i interpretowanego na różne sposoby przez innych artystów "Take Five", Brubeck napisał takie standardy jak: "Blue Rondo a la Turk", "The Duke" i "Your Own Sweet Way".

KAI, rch

[Fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook