Jedynie prawda jest ciekawa


"Nasza klasa" w Waszyngtonie

18.10.2012

Sztukę Tadeusza Słobodzianka, inspirowaną książką Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi" o mordzie Żydów w Jedwabnem w lipcu 1941 roku wystawia "Teatr J" w Centrum Żydowskim (JCC) w Waszyngtonie.

Utwór Słobodzianka przełożył na angielski Ryan Craig, a wyreżyserował Derek Goldman.

Po premierze sztuki w poniedziałek widzowie przyjęli ją owacją na stojąco. W środę obszerną recenzję ze spektaklu opublikował "Washington Post". Jej autor, Peter Marks, określa jako "fascynujące, bulwersujące i bezlitosne" przedstawienie historii dziesięciorga bohaterów.

"To ważna sztuka, posiadająca zalety dramatu gwałtownie wdzierającego się do świadomości. (...) Przestawia ona polską winę jako ropiejący wrzód, który rozpaczliwie domaga się przecięcia" - pisze recenzent.

W tym samym numerze "Washington Post" zamieścił również sylwetkę Marka Krawczyka, aktora polskiego pochodzenia, który odtwarza w spektaklu rolę prowodyra pogromu.

W środę przedstawienie "Naszej klasy" poprzedziło w JCC spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, Derekiem Goldmanem, amerykańskim krytykiem i teatrologiem Allenem Kuharskim, i historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej, doktorem Krzysztofem Persakiem, autorem monografii o Jedwabnem napisanej wspólnie z Pawłem Machcewiczem. Wieczór współorganizowała ambasada RP w Waszyngtonie.

Autor sztuki podkreślił, że nie jest ona rekonstrukcją wydarzeń w Jedwabnem. "Nie chciałbym, żeby się z niej uczono historii. Ma prowokować do refleksji na temat ludzkiej kondycji" - powiedział Słobodzianek.

Persak przedstawił historyczny kontekst zbrodni w Jedwabnem i przypomniał, że wydana w 2000 r. książka Grossa skłoniła IPN do zbadania sprawy pogromu.

Organizatorzy spotkania z JCC zapowiadali je jako "dyskusję o dylematach ludzi w rozdartych wojną krajach na przykładzie polskiego wielokulturowego społeczeństwa w czasie II wojny światowej". Informowano, że po wystąpieniach czterech gości odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi, ale okazało się, że zabrakło na nią czasu.

Sztukę Słobodzianka wystawiał rok temu teatr Wilma w Filadelfii, zbierając bardzo przychylne recenzje. Pokazywano ją także w Madrycie, Budapeszcie i Toronto. W przygotowaniach są przedstawienia w Los Angeles i Izraelu.

PAP/run

fot. poland.gov.pl

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook