Jedynie prawda jest ciekawa


Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

10.07.2018
feta10072018
Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

Karolina Pacewicz z Klubu "Plama" Gdańskiego Archipelagu Kultury będącego jednym z organizatorów festiwalu, powiedziała PAP, że wśród spektakli, które mogą wzbudzić duże zainteresowanie publiczności jest m.in. przedstawienie "Mulier" w wykonaniu hiszpańskiego teatru Maduixa. "Występuje w nim pięć aktorek w bardzo nowatorskim tańcu na szczudłach. Spektakl bardzo emocjonalny, naprawdę wart zobaczenia" - podkreśliła Pacewicz.

Jej zdaniem warte polecenia jest także m.in. przedstawienie "Galileo" francuskiego teatru Deus Ex Machina. "Będzie to największe widowisko festiwalu. Największe, jeśli chodzi o użytą scenografię, bo spektakl będzie rozgrywał się kilkanaście nad ziemią" - wyjaśniła Pacewicz dodając, że aktorzy będą występować na platformie podwieszonej na dźwigu.

Także włoski teatr Ondadurto, który przyjedzie do Gdańska ze spektaklem "Cafe Europa", użyje w nim niecodziennego sposobu prezentacji - akcja przedstawienia będzie rozgrywać się na ruchomych jeżdżących konstrukcjach.

W tegorocznej edycji Fety weźmie udział wiele teatrów, które nie gościły jeszcze w Gdańsku. Znajdą się wśród nich również takie, o których przyjazd organizatorzy imprezy zabiegali już od bardzo dawna. "Będą aktorzy młodego pokolenia, którzy właściwie już należą do czołówki teatru ulicznego w Europie, ale w Polsce jeszcze nie występowali" - powiedziała PAP Pacewicz.

Dodała, że do takich artystów należą np. pochodzący z Portugalii klown Godot, który w Gdańsku zaprezentuje spektakl "Lullaby" oraz Hiszpan - Joan Catala, który pokaże przedstawienie "Pelat" skonstruowane z użyciem rekwizytu w postaci 4-metrowego pala. "O przyjazd obu artystów długo zabiegaliśmy. W przypadku Hiszpana, nasze starania trwały około 3 lata" - powiedziała Pacewicz.

Polskie zespoły reprezentować będą na gdańskim festiwalu m.in. Teatr Pantomimy Mimo ze spektaklem "W niemym kinie", Teatr Ósmego Dnia z przedstawieniem "Dzieci Rewolucji" oraz Teatr Fuzja, który pokaże sztukę "Blackout" opowiadającą o świecie pozbawionym energii elektrycznej.

Impreza potrwa cztery dni - do niedzieli. Swoje przedstawienia pokaże osiem teatrów z Polski i 12 zespołów z zagranicy, w tym z Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Korei Południowej.

Jak podkreślają organizatorzy, w programie znajdą się zarówno duże widowiska, jak i małe kameralne formy teatralne. "Pojawi się sporo produkcji z dużą dawką humoru, ale nie zabraknie też okazji do wzruszeń i refleksji" - wyjaśniono w informacji przesłanej mediom dodając, że w przewidziano też spektakle adresowane do najmłodszych widzów.

Spektakle tegorocznej Feta prezentowane będą na terenie dwóch gdańskich historycznych dzielnic - Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia. Za sceny lub tło do spektakli posłużą tutaj m.in. bastiony będące niegdyś częścią miejskich fortyfikacji, zrewitalizowana ulica Łąkowa oraz okolice Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Organizatorami imprezy są miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury oraz Klub "Plama" Gdańskiego Archipelagu Kultury.

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 2. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 3. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 4. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 5. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 6. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 7. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook