Jedynie prawda jest ciekawa


Nagrody Totus rozdane!

09.10.2016

Muzyk, artysta działający od lat w obszarze kultury masowej, muzyki popularnej i jazzowej Jan Budziaszek został laureatem nagrody Totus 2016, przyznawanej przez Fundację KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie po raz siedemnasty przyznano nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocję człowieka, pracę charytatywną i edukacyjno-wychowawczą, propagowanie nauczania papieża Jana Pawła II - tak zwane Totusy czy katolickie Noble. 

Gala wręczenia nagród poprzedza zawsze obchody Dnia Papieskiego, podczas którego odbywa się przykościelna zbiórka pieniędzy na kształcenie zdolnej młodzieży z ubogich rodzin - małych miasteczek i wsi. Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego "bądźcie świadkami miłosierdzia" powiedział: "Przeżywamy tegoroczny Dzień Papieski w Roku Miłosierdzia, bo chcemy w ten sposób podkreślić kontynuację Kościoła w zakresie głoszenia, wypraszania i czynienia miłosierdzia". Nawiązał też do encykliki Jana Pawła II "Dives in misericordia" podkreślając, że zapoczątkowała ona prawie 40 lat temu "to wielkie orędzie i wezwanie do miłosierdzia wobec drugiego człowieka, zwłaszcza wobec tego, który tego miłosierdzia potrzebuje". Nagrodę w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej przyznana została muzykowi, artyście Janowi Budziaszkowi za "ewangelizacyjny wymiar podejmowanych działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów +Jednego Serca, Jednego Ducha+, odbywających się od 2003 roku". 

Nagrodę Totus w kategorii Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" przyznano siostrze prof. Zofii Zdybickiej ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego za "dokonania na polu filozofii i zaangażowanie w organizację życia naukowego, szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II". W kategorii promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza nagrodę Totus otrzymało Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II - oparte całkowicie na pracy wolontariuszy - za "wytrwałe zaangażowanie na rzecz osób terminalnie chorych i ich rodzin, inspirowane wezwaniem Jana Pawła II do rozwijania +wyobraźni miłosierdzia+". 

W kategorii Totus medialny, upamiętniający bp. Jana Chrapka oraz jego rolę w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach, został przyznany tygodnikowi "Idziemy" za "tworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, promującego świat wartości głoszonych przez Jana Pawła II". Oprócz nagród głównych został też wręczony Totus specjalny 2016. Jego laureatem został poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy, a także dyplomata Ernest Bryll za "wybitne osiągnięcia twórcze". Nagrodę okolicznościową Totus otrzymał Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, inicjatorem powstania którego był ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, prymas senior abp Józef Kowalczyk. Kilku laureatom konkursu dotyczącego nauczania Jana Pawła II przyznano indeksy na prestiżowe uczelnie. Uhonorowano także mecenasów nagród Totus i instytucje wspierające Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W uroczystości uczestniczyli m. in. sekretarz generalny episkopatu Polski bp Artur Miziński, biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, prymas senior abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele świata kultury i nauki.

kk/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook