Jedynie prawda jest ciekawa


Nagrody Totus rozdane!

09.10.2016

Muzyk, artysta działający od lat w obszarze kultury masowej, muzyki popularnej i jazzowej Jan Budziaszek został laureatem nagrody Totus 2016, przyznawanej przez Fundację KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie po raz siedemnasty przyznano nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocję człowieka, pracę charytatywną i edukacyjno-wychowawczą, propagowanie nauczania papieża Jana Pawła II - tak zwane Totusy czy katolickie Noble. 

Gala wręczenia nagród poprzedza zawsze obchody Dnia Papieskiego, podczas którego odbywa się przykościelna zbiórka pieniędzy na kształcenie zdolnej młodzieży z ubogich rodzin - małych miasteczek i wsi. Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego "bądźcie świadkami miłosierdzia" powiedział: "Przeżywamy tegoroczny Dzień Papieski w Roku Miłosierdzia, bo chcemy w ten sposób podkreślić kontynuację Kościoła w zakresie głoszenia, wypraszania i czynienia miłosierdzia". Nawiązał też do encykliki Jana Pawła II "Dives in misericordia" podkreślając, że zapoczątkowała ona prawie 40 lat temu "to wielkie orędzie i wezwanie do miłosierdzia wobec drugiego człowieka, zwłaszcza wobec tego, który tego miłosierdzia potrzebuje". Nagrodę w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej przyznana została muzykowi, artyście Janowi Budziaszkowi za "ewangelizacyjny wymiar podejmowanych działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów +Jednego Serca, Jednego Ducha+, odbywających się od 2003 roku". 

Nagrodę Totus w kategorii Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" przyznano siostrze prof. Zofii Zdybickiej ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego za "dokonania na polu filozofii i zaangażowanie w organizację życia naukowego, szczególnie za świadectwo dawane o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II". W kategorii promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza nagrodę Totus otrzymało Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II - oparte całkowicie na pracy wolontariuszy - za "wytrwałe zaangażowanie na rzecz osób terminalnie chorych i ich rodzin, inspirowane wezwaniem Jana Pawła II do rozwijania +wyobraźni miłosierdzia+". 

W kategorii Totus medialny, upamiętniający bp. Jana Chrapka oraz jego rolę w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach, został przyznany tygodnikowi "Idziemy" za "tworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, promującego świat wartości głoszonych przez Jana Pawła II". Oprócz nagród głównych został też wręczony Totus specjalny 2016. Jego laureatem został poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy, a także dyplomata Ernest Bryll za "wybitne osiągnięcia twórcze". Nagrodę okolicznościową Totus otrzymał Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, inicjatorem powstania którego był ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, prymas senior abp Józef Kowalczyk. Kilku laureatom konkursu dotyczącego nauczania Jana Pawła II przyznano indeksy na prestiżowe uczelnie. Uhonorowano także mecenasów nagród Totus i instytucje wspierające Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W uroczystości uczestniczyli m. in. sekretarz generalny episkopatu Polski bp Artur Miziński, biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, prymas senior abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele świata kultury i nauki.

kk/PAP

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook