Jedynie prawda jest ciekawa


Nagroda im. Norwida dla Jana Kobuszewskiego

16.06.2016

Aktor Jan Kobuszewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida - "Dzieło Życia", przyznawaną za całokształt twórczości - poinformowali w czwartek PAP organizatorzy nagrody. Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 września w Warszawie.

Nagroda "Dzieło Życia" przyznawana jest wybitnym artystom w uznaniu całokształtu ich pracy twórczej. W tym roku kapituła wyróżniła jednego z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i kabaretowych - Jana Kobuszewskiego.

Artysta odbierze nagrodę podczas gali, która odbędzie się 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas ceremonii wręczone zostaną także Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w pozostałych kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr.

W dziedzinie literatury jury nominowało: Macieja Hena za powieść "Solfatara", Piotra Milewskiego za "Z cukru był król" oraz Utę Przyboś za zbiór wierszy pt. "Prosta".

W kategorii "muzyka" o Nagrodę im. Norwida ubiegać się będą: Anna Radziejewska za inicjatywę organizacji I Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie, Adam Strug i Kwadrofonik za płytę "Requiem Ludowe" i Artur Szklener za organizację XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Za prace w dziedzinie sztuk plastycznych nominacje otrzymali: Marta Dziewańska (za wystawę Andrzeja Wróblewskiego "Recto/ Verso" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Dorota Grynczel (za wystawę "Malarstwo olejne, tkanina unikatowa, rysunek, akwarela" w stołecznej Galerii Test) oraz Boris
Kudlicka (za scenografię do oper "Powder Her Face" i "Salome" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie).

W kategorii "teatr" jury nominowało Cezarego Domagałę za musical "O dwóch takich co ukradli Księżyc" i "Alicję w krainie czarów" (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie), Janusz Gajos za monodram "Msza za miasto Arras" (Teatr Narodowy w Warszawie), a także Maja Ostaszewska za rolę Odetty de Crecy w spektaklu "Francuzi" Krzysztofa Warlikowskiego (Nowy Teatr w Warszawie).

Jan Kobuszewski (ur. 1934 r. w Warszawie) to absolwent PWST w Warszawie, w przeszłości występujący m.in. ze stołecznymi teatrem Młodej Warszawy, Teatrem Polskim, Teatrem Wielkim, a także Teatrem Nowym w Łodzi oraz warszawskim Teatrem Kwadrat. Ponadto aktor związany był z kabaretem "Dudek" i
Kabaretem Olgi Lipińskiej. Występował w takich filmach jak m.in. "Ewa chce spać" (debiut filmowy, 1957), "Poszukiwany, poszukiwana" (1972), "Nie ma róży bez ognia" (1974) czy "Brunet wieczorową porą" (1976), a także serialach: "Wojna domowa", "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4".

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona w 2001 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Przyznawana jest artystom tworzącym na Mazowszu za wybitne dzieło bądź kreację, powstałe w danym roku kalendarzowym w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr. Od 2005 r. przyznawana jest także nagroda "Dzieło Życia", wręczana za całokształt pracy twórczej.

Celem Nagrody jest ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. Jan Englert, Gustaw Holoubek, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kord, Mirosław Bałka, Leon Tarasewicz, Ernest Bryll i Janusz Drzewucki. Nagrodą "Dzieło Życia" uhonorowani zostali m.in. Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer i Jerzy Maksymiuk.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook