Jedynie prawda jest ciekawa

Nagroda im. Norwida dla Jana Kobuszewskiego

16.06.2016

Aktor Jan Kobuszewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida - "Dzieło Życia", przyznawaną za całokształt twórczości - poinformowali w czwartek PAP organizatorzy nagrody. Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 września w Warszawie.

Nagroda "Dzieło Życia" przyznawana jest wybitnym artystom w uznaniu całokształtu ich pracy twórczej. W tym roku kapituła wyróżniła jednego z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i kabaretowych - Jana Kobuszewskiego.

Artysta odbierze nagrodę podczas gali, która odbędzie się 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas ceremonii wręczone zostaną także Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w pozostałych kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr.

W dziedzinie literatury jury nominowało: Macieja Hena za powieść "Solfatara", Piotra Milewskiego za "Z cukru był król" oraz Utę Przyboś za zbiór wierszy pt. "Prosta".

W kategorii "muzyka" o Nagrodę im. Norwida ubiegać się będą: Anna Radziejewska za inicjatywę organizacji I Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie, Adam Strug i Kwadrofonik za płytę "Requiem Ludowe" i Artur Szklener za organizację XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Za prace w dziedzinie sztuk plastycznych nominacje otrzymali: Marta Dziewańska (za wystawę Andrzeja Wróblewskiego "Recto/ Verso" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Dorota Grynczel (za wystawę "Malarstwo olejne, tkanina unikatowa, rysunek, akwarela" w stołecznej Galerii Test) oraz Boris
Kudlicka (za scenografię do oper "Powder Her Face" i "Salome" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie).

W kategorii "teatr" jury nominowało Cezarego Domagałę za musical "O dwóch takich co ukradli Księżyc" i "Alicję w krainie czarów" (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie), Janusz Gajos za monodram "Msza za miasto Arras" (Teatr Narodowy w Warszawie), a także Maja Ostaszewska za rolę Odetty de Crecy w spektaklu "Francuzi" Krzysztofa Warlikowskiego (Nowy Teatr w Warszawie).

Jan Kobuszewski (ur. 1934 r. w Warszawie) to absolwent PWST w Warszawie, w przeszłości występujący m.in. ze stołecznymi teatrem Młodej Warszawy, Teatrem Polskim, Teatrem Wielkim, a także Teatrem Nowym w Łodzi oraz warszawskim Teatrem Kwadrat. Ponadto aktor związany był z kabaretem "Dudek" i
Kabaretem Olgi Lipińskiej. Występował w takich filmach jak m.in. "Ewa chce spać" (debiut filmowy, 1957), "Poszukiwany, poszukiwana" (1972), "Nie ma róży bez ognia" (1974) czy "Brunet wieczorową porą" (1976), a także serialach: "Wojna domowa", "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4".

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona w 2001 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Przyznawana jest artystom tworzącym na Mazowszu za wybitne dzieło bądź kreację, powstałe w danym roku kalendarzowym w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr. Od 2005 r. przyznawana jest także nagroda "Dzieło Życia", wręczana za całokształt pracy twórczej.

Celem Nagrody jest ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. Jan Englert, Gustaw Holoubek, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kord, Mirosław Bałka, Leon Tarasewicz, Ernest Bryll i Janusz Drzewucki. Nagrodą "Dzieło Życia" uhonorowani zostali m.in. Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer i Jerzy Maksymiuk.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.com]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook