Jedynie prawda jest ciekawa


Nagroda im. Norwida dla Jana Kobuszewskiego

16.06.2016

Aktor Jan Kobuszewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida - "Dzieło Życia", przyznawaną za całokształt twórczości - poinformowali w czwartek PAP organizatorzy nagrody. Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 września w Warszawie.

Nagroda "Dzieło Życia" przyznawana jest wybitnym artystom w uznaniu całokształtu ich pracy twórczej. W tym roku kapituła wyróżniła jednego z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i kabaretowych - Jana Kobuszewskiego.

Artysta odbierze nagrodę podczas gali, która odbędzie się 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas ceremonii wręczone zostaną także Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w pozostałych kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr.

W dziedzinie literatury jury nominowało: Macieja Hena za powieść "Solfatara", Piotra Milewskiego za "Z cukru był król" oraz Utę Przyboś za zbiór wierszy pt. "Prosta".

W kategorii "muzyka" o Nagrodę im. Norwida ubiegać się będą: Anna Radziejewska za inicjatywę organizacji I Festiwalu Oper Barokowych w Warszawie, Adam Strug i Kwadrofonik za płytę "Requiem Ludowe" i Artur Szklener za organizację XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Za prace w dziedzinie sztuk plastycznych nominacje otrzymali: Marta Dziewańska (za wystawę Andrzeja Wróblewskiego "Recto/ Verso" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Dorota Grynczel (za wystawę "Malarstwo olejne, tkanina unikatowa, rysunek, akwarela" w stołecznej Galerii Test) oraz Boris
Kudlicka (za scenografię do oper "Powder Her Face" i "Salome" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie).

W kategorii "teatr" jury nominowało Cezarego Domagałę za musical "O dwóch takich co ukradli Księżyc" i "Alicję w krainie czarów" (Teatr Muzyczny Roma w Warszawie), Janusz Gajos za monodram "Msza za miasto Arras" (Teatr Narodowy w Warszawie), a także Maja Ostaszewska za rolę Odetty de Crecy w spektaklu "Francuzi" Krzysztofa Warlikowskiego (Nowy Teatr w Warszawie).

Jan Kobuszewski (ur. 1934 r. w Warszawie) to absolwent PWST w Warszawie, w przeszłości występujący m.in. ze stołecznymi teatrem Młodej Warszawy, Teatrem Polskim, Teatrem Wielkim, a także Teatrem Nowym w Łodzi oraz warszawskim Teatrem Kwadrat. Ponadto aktor związany był z kabaretem "Dudek" i
Kabaretem Olgi Lipińskiej. Występował w takich filmach jak m.in. "Ewa chce spać" (debiut filmowy, 1957), "Poszukiwany, poszukiwana" (1972), "Nie ma róży bez ognia" (1974) czy "Brunet wieczorową porą" (1976), a także serialach: "Wojna domowa", "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4".

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona w 2001 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Przyznawana jest artystom tworzącym na Mazowszu za wybitne dzieło bądź kreację, powstałe w danym roku kalendarzowym w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr. Od 2005 r. przyznawana jest także nagroda "Dzieło Życia", wręczana za całokształt pracy twórczej.

Celem Nagrody jest ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. Jan Englert, Gustaw Holoubek, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kord, Mirosław Bałka, Leon Tarasewicz, Ernest Bryll i Janusz Drzewucki. Nagrodą "Dzieło Życia" uhonorowani zostali m.in. Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer i Jerzy Maksymiuk.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook