Jedynie prawda jest ciekawa


Nabór do musicalu o JPII

11.05.2016

Wielkie zainteresowanie rolą, choćby najmniejszą, w musicalu "Karol" o życiu Karola Wojtyły! Ponad 300 osób zgłosiło się do castingu, który ma wyłonić aktorów do niektórych ról. Premiera spektaklu odbędzie się 25 lutego w Krakowie. W tytułowej roli wystąpi Jacek Kawalec, a towarzyszyć mu będą gwiazdy polskiej sceny.

Michał Kaczmarczyk, autor scenariusza musicalu poinformował w środę, że w castingu, który potrwa w Krakowie do czwartku będą poszukiwani odtwórcy roli m.in. nastoletniego Karola Wojtyły, a także osoby wcielające się w postaci jego przyjaciół oraz oficera "bezpieki". - Wśród chętnych są nie tylko amatorzy, ale też zawodowi aktorzy z teatrów muzycznych, posiadający spory dorobek artystyczny. Poprzeczkę stawiamy wysoko, wymagamy przede wszystkim znakomitych umiejętności wokalnych - zaznaczył.

Jak oceniła Katarzyna "Puma" Piasecka, która odpowiada za stronę wokalną "Karola", wybrani w castingu wokaliści będą mieli sporo zadań do wykonania na scenie, nie tylko w rolach solowych, ale także w partiach chóralnych.

W zamierzeniu twórców "Karol" ma być pierwszym polskim musicalem ukazującym życie Karola Wojtyły, od czasów jego dzieciństwa w Wadowicach, poprzez okres krakowski, aż po lata watykańskiej posługi papieża Jana Pawła II.

W przedstawieniu, które swoją premierę będzie miało w hali Tauron Areny w Krakowie w postać dorosłego Karola Wojtyły i Jana Pawła II wcieli się śpiewający aktor Jacek Kawalec. Zagrają też m.in. Anna Wyszkoni oraz Piotr i Wojciech Cugowscy w rolach przyjaciół papieża oraz Agata Nizińska, jako matka przyszłego papieża. Gwiazdą specjalną widowiska będzie Edyta Geppert, która wystąpi w utworami z własnego repertuaru.

Jacek Kawalec zwrócił uwagę, że jego kreacja papieża będzie poddawana ocenie jeszcze przed premierą. - Wyobrażeń Jana Pawła II jest tak wiele, jak ludzi na świecie. Każdy ma swoją wizję, ja też taką posiadam, ale będę się starał być w niej w zgodzie z powszechnym wizerunkiem papieża - zaznaczył.

Reżyser spektaklu Krzysztof Korwin-Piotrowski wyraził nadzieję, że musical zaistnieje nie tylko w Polsce, ale będzie pokazywany również na scenach zagranicznych. - Moim marzeniem jest pokazanie przynajmniej fragmentów spektaklu jeszcze przed premierą obecnemu papieżowi Franciszkowi – myślę, że jest na to szansa - powiedział.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


JKUB/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook