Jedynie prawda jest ciekawa


Na premierze "Wołynia" nie zabrakło gwiazd

04.10.2016

Cztery lata żmudnej pracy, walki o fundusze i zmagań z mniej lub bardziej sprzyjającą rzeczywistością - w artystycznej karierze Wojciecha Smarzowskiego nie było chyba tak trudnego, ale, jak sam przyznaje, także tak ważnego, istotnego filmu.

„Chciałem podziękować producentom, koproducentom, ekipie, aktorom polskim i ukraińskim. Jestem dumny”.

Mowa oczywiście o „Wołyniu”, który w poniedziałkowy wieczór w kinie na warszawskiej Sadybie doczekał się uroczystej premiery. Jak zwykle nie zabrakło gwiazd i przedstawicieli środowisk artystycznych, choć - poza drobnymi wyjątkami - trzeba przyznać, że premiera odbyła się w nieco innej atmosferze niż zwyczajne premiery. Obyło się bez tłumu celebrytów, nie zabrakło za to wielu postaci ważnych dla środowisk, które walczą o pamięć o ludobójstwie sprzed lat.

„Jestem dumny, że mogę reprezentować Kasę Stefczyka - staramy się partycypować w ważnyhch wydarzeniach kulturalnych. Gdy zwrócił się do nas producent filmu „Wołyń”, to byliśmy przekonani, że temat jest tak istotny, że nie mogło zabraknąć naszego mecenatu przy tym filmie. Powstało dzieło wybitne, które w sposób godny wskrzesi pamięć o Polakach zabitych przez ukraińskich nacjonalistów. To krok milowy w przywracaniu pamięci. Smarzowski zmierzył się z najtrudniejszym tematem w historii relacji polsko-ukraińskich. To wielka tragedia przemilczana przez PRL, zapomniana przez III RP. To film potrzebny - powinni go obejrzeć wszyscy, którzy pamiętają, ale i młodzi - by pamięć pozwalała w sposób właściwy ocenić współczesne relacje. Powinni to obejrzeć także Ukraińcy, którzy często zapominają, kogo wynoszą na ołtarze” - powiedział Andrzej Sosnowski, prezes Kasy Stefczyka, sponsora i mecenasa filmu „Wołyń”.

To film o bolesnych wydarzeniach, o rzezi wołyńskiej - dzieło, o którym reżyser mówi, że jest nakręcony „przeciw nienawiści i nacjonalizmowi”. Scenariusz Smarzowski napisał sam, na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego.

„Poraziły opowiadania pana Stanisława Srokowskiego z tomu „Nienawiść”. Pojechałem do niego, dużo rozmawialiśmy. Był moim nauczycielem. Moja wiedza na ten temat była wtedy nieuporządkowana, a on mi wiele spraw wyjaśnił” - powiedział Wojtek Smarzowski.

Widzowie w całym kraju zobaczą „Wołyń” od piątku 7 października. Sponsorem i mecenasem filmu jest Kasa Stefczyka.

Sam film był gigantycznym przedsięwzięciem, na które złożyło się 80 dni zdjęciowych, 130 aktorów na planie, w tym wielu z Ukrainy, a także cztery sesje zdjęciowe: jesień 2014, zima 2015, wiosna 2015 i wiosna 2016.

Na zakończonym niedawno Festiwalu Filmowym w Gdyni „Wołyń” dostał zaledwie trzy nagrody regulaminowe: za zdjęcia Piotra Sobocińskiego Jr., dla rewelacyjnej debiutantki Michaliny Łabacz, która zagrała główną rolę oraz za charakteryzację dla Ewy Drobiec.

[fot. Julita Szewczyk]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook