Jedynie prawda jest ciekawa


Na premierze "Wołynia" nie zabrakło gwiazd

04.10.2016

Cztery lata żmudnej pracy, walki o fundusze i zmagań z mniej lub bardziej sprzyjającą rzeczywistością - w artystycznej karierze Wojciecha Smarzowskiego nie było chyba tak trudnego, ale, jak sam przyznaje, także tak ważnego, istotnego filmu.

„Chciałem podziękować producentom, koproducentom, ekipie, aktorom polskim i ukraińskim. Jestem dumny”.

Mowa oczywiście o „Wołyniu”, który w poniedziałkowy wieczór w kinie na warszawskiej Sadybie doczekał się uroczystej premiery. Jak zwykle nie zabrakło gwiazd i przedstawicieli środowisk artystycznych, choć - poza drobnymi wyjątkami - trzeba przyznać, że premiera odbyła się w nieco innej atmosferze niż zwyczajne premiery. Obyło się bez tłumu celebrytów, nie zabrakło za to wielu postaci ważnych dla środowisk, które walczą o pamięć o ludobójstwie sprzed lat.

„Jestem dumny, że mogę reprezentować Kasę Stefczyka - staramy się partycypować w ważnyhch wydarzeniach kulturalnych. Gdy zwrócił się do nas producent filmu „Wołyń”, to byliśmy przekonani, że temat jest tak istotny, że nie mogło zabraknąć naszego mecenatu przy tym filmie. Powstało dzieło wybitne, które w sposób godny wskrzesi pamięć o Polakach zabitych przez ukraińskich nacjonalistów. To krok milowy w przywracaniu pamięci. Smarzowski zmierzył się z najtrudniejszym tematem w historii relacji polsko-ukraińskich. To wielka tragedia przemilczana przez PRL, zapomniana przez III RP. To film potrzebny - powinni go obejrzeć wszyscy, którzy pamiętają, ale i młodzi - by pamięć pozwalała w sposób właściwy ocenić współczesne relacje. Powinni to obejrzeć także Ukraińcy, którzy często zapominają, kogo wynoszą na ołtarze” - powiedział Andrzej Sosnowski, prezes Kasy Stefczyka, sponsora i mecenasa filmu „Wołyń”.

To film o bolesnych wydarzeniach, o rzezi wołyńskiej - dzieło, o którym reżyser mówi, że jest nakręcony „przeciw nienawiści i nacjonalizmowi”. Scenariusz Smarzowski napisał sam, na kanwie opowiadań Stanisława Srokowskiego.

„Poraziły opowiadania pana Stanisława Srokowskiego z tomu „Nienawiść”. Pojechałem do niego, dużo rozmawialiśmy. Był moim nauczycielem. Moja wiedza na ten temat była wtedy nieuporządkowana, a on mi wiele spraw wyjaśnił” - powiedział Wojtek Smarzowski.

Widzowie w całym kraju zobaczą „Wołyń” od piątku 7 października. Sponsorem i mecenasem filmu jest Kasa Stefczyka.

Sam film był gigantycznym przedsięwzięciem, na które złożyło się 80 dni zdjęciowych, 130 aktorów na planie, w tym wielu z Ukrainy, a także cztery sesje zdjęciowe: jesień 2014, zima 2015, wiosna 2015 i wiosna 2016.

Na zakończonym niedawno Festiwalu Filmowym w Gdyni „Wołyń” dostał zaledwie trzy nagrody regulaminowe: za zdjęcia Piotra Sobocińskiego Jr., dla rewelacyjnej debiutantki Michaliny Łabacz, która zagrała główną rolę oraz za charakteryzację dla Ewy Drobiec.

[fot. Julita Szewczyk]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook