Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznicowy koncert Kopalni Wujek na płytach CD i DVD

22.01.2013

16 grudnia 2011 r. na scenie ustawionej przy kopalni wystąpili m.in. Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz i Muniek Staszczyk.

Centralne obchody upamiętniające 30. rocznicę stanu wojennego odbywały się na Śląsku, wziął w nich udział prezydent Bronisław Komorowski. Plenerowe widowisko multimedialne na Placu NSZZ Solidarność przy Krzyżu-Pomniku było jednym z najważniejszych punktów tamtych uroczystości. Koncert nosił tytuł "16.12.81".

Zgromadzona przy kopalni publiczność słuchała występów m.in. Pawła Kukiza, Janusza Yaniny Iwańskiego z zespołem, oraz grup De Press i Luxtorpeda. Wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta recytował Olgierd Łukaszewicz. Całość przeplatana była archiwalnymi zdjęciami i nagraniami. Archiwalne zdjęcie, przedstawiające pacyfikację Wujka, znalazło się także na okładce wydawnictwa.

Widowisko powstało dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Teraz wydane zostało w formie tzw. digipacku, w którym znajdują się płyta CD i DVD wraz z folderem zawierającym teksty oraz opisującym wydarzenia z historii PRL, szczególnie "Solidarności" i pacyfikacji kopalni Wujek.

Przedstawiciele IPN liczą, że materiał - który trafi do normalnej sprzedaży - będzie także chętnie wykorzystywany w szkołach. "Wszystko razem jest doskonałym materiałem edukacyjnym, który uczy poprzez muzykę i obraz. DVD można oglądać jako widowisko lub poprzez tzw. kąt kamery 2. Widzimy wtedy wizualizacje z muzyką, ale nie widzimy samego widowiska i tego co, dzieje się na scenie" - powiedziała rzeczniczka katowickiego IPN Monika Kobylańska.

Wydawcami płyty są: Stowarzyszenie Pokolenie, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Pacyfikacja katowickiej kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r. to największa tragedia stanu wojennego. Od milicyjnych kul zginęło wtedy 9 górników, 21 innych doznało ran postrzałowych. W kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju, gdzie dzień wcześniej oddziały wojska i milicji także siłą stłumiły strajk, kule raniły 4 osoby.

PAP, lz

[fot:muzeumwujek.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook