Jedynie prawda jest ciekawa


"Myśląc Ojczyzna" – koncert w Teatrze Wielkim

02.07.2016

W piątek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się prapremiera kantaty Włodka Pawlika: "Myśląc Ojczyzna". Koncert odbył się w ramach przygotowań do warszawskiego szczytu NATO.

W uroczystości wzięli udział wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wydarzenie zorganizowały resorty obrony i kultury. 

"Chcemy przekazać, głęboko patriotyczny motyw, który nam dzisiaj towarzyszy, gdy oczekujemy na zjazd wszystkich głów państw świata Zachodniego. Na zjazd wszystkich głów państw, ministrów obrony, 57 delegacji z całego świata, którzy spotkają się już za tydzień w Polsce, by radzić jak zachować pokój światowy, jak zabezpieczyć nas wszystkich przed różnorodnymi zagrożeniami" - mówił przed koncertem minister Antonii Macierewicz. 

Podkreślił, że z dotychczasowych ustaleń wynika, iż "decyzje, jakie zapadną podczas szczytu "są dla Polski, dla Europy i dla świata bardzo korzystne". 

"Korzystne także dlatego, że to właśnie Warszawa, w której ten szczyt NATO będzie się odbywał w sposób najbardziej pełny, najbardziej głęboki, najbardziej dobitny przez ostatnie dziesiątki lat symbolizowała walkę o niepodległość, walkę o suwerenność, sprzeciw wobec jakiegokolwiek totalitaryzmu, sprzeciw wobec jakiejkolwiek niewoli i przemocy" - mówił Macierewicz. 

Dodał, że szczyt NATO w Warszawie będzie historycznym wydarzeniem, które zapewne przyniesie "olbrzymie zmiany w Polsce i na świecie". 

W warszawskim Teatrze Wielkim wystąpili m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" oraz Włodek Pawlik Trio. 

Kantata Myśląc Ojczyzna przygotowana została na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Skomponował ją wybitny pianista, jazzman, kompozytor Włodek Pawlik. 

Utwór ukazuje różne etapy historii Polski, od zarania jej dziejów aż do współczesności. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook