Jedynie prawda jest ciekawa


"Myśląc Ojczyzna" – koncert w Teatrze Wielkim

02.07.2016

W piątek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się prapremiera kantaty Włodka Pawlika: "Myśląc Ojczyzna". Koncert odbył się w ramach przygotowań do warszawskiego szczytu NATO.

W uroczystości wzięli udział wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wydarzenie zorganizowały resorty obrony i kultury. 

"Chcemy przekazać, głęboko patriotyczny motyw, który nam dzisiaj towarzyszy, gdy oczekujemy na zjazd wszystkich głów państw świata Zachodniego. Na zjazd wszystkich głów państw, ministrów obrony, 57 delegacji z całego świata, którzy spotkają się już za tydzień w Polsce, by radzić jak zachować pokój światowy, jak zabezpieczyć nas wszystkich przed różnorodnymi zagrożeniami" - mówił przed koncertem minister Antonii Macierewicz. 

Podkreślił, że z dotychczasowych ustaleń wynika, iż "decyzje, jakie zapadną podczas szczytu "są dla Polski, dla Europy i dla świata bardzo korzystne". 

"Korzystne także dlatego, że to właśnie Warszawa, w której ten szczyt NATO będzie się odbywał w sposób najbardziej pełny, najbardziej głęboki, najbardziej dobitny przez ostatnie dziesiątki lat symbolizowała walkę o niepodległość, walkę o suwerenność, sprzeciw wobec jakiegokolwiek totalitaryzmu, sprzeciw wobec jakiejkolwiek niewoli i przemocy" - mówił Macierewicz. 

Dodał, że szczyt NATO w Warszawie będzie historycznym wydarzeniem, które zapewne przyniesie "olbrzymie zmiany w Polsce i na świecie". 

W warszawskim Teatrze Wielkim wystąpili m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis" oraz Włodek Pawlik Trio. 

Kantata Myśląc Ojczyzna przygotowana została na 1050. rocznicę Chrztu Polski. Skomponował ją wybitny pianista, jazzman, kompozytor Włodek Pawlik. 

Utwór ukazuje różne etapy historii Polski, od zarania jej dziejów aż do współczesności. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook