Jedynie prawda jest ciekawa


Muzycy z Polski i Partnerstwa Wschodniego na europejskich estradach

04.09.2013

I, Culture Orchestra, złożona z młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego, w środę zakończy trasę koncertową po Europie występem w Kijowie. Mimo że u podstaw orkiestry leży polityczna idea, muzycy deklarują, że chcą jak najmniej polityki w zespole.

Młodzieżowa orkiestra Partnerstwa Wschodniego odbyła tournee po raz trzeci. Blisko stu młodych muzyków z Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego w tym roku zaprezentowało się w Gdańsku, Reykjaviku, Goeteborgu, Kopenhadze i Tallinie. W środę - ostatni występ w Narodowej Filharmonii Ukrainy. Na ten koncert bilety wyprzedano w dwa dni.

O rosnącym znaczeniu zespołu świadczy zaangażowanie światowej sławy muzyków. W tym roku (a także w przyszłym)orkiestrę prowadzi uznany ukraiński dyrygent Kirył Karabits. Z zespołem występują też norweski wiolonczelista Truls Moerk i gruzińska pianistka Katia Buniatiszwili. "Trudno w to uwierzyć, ale dwa tygodnie temu jeszcze tej orkiestry nie było" - powiedział Karabits. "Spotkałem setkę młodych ludzi poszukujących nowych doświadczeń. Moją rolą było zebranie wszystkiego, co oni potrafią, w jedną całość. Dzisiaj wykonujemy niezwykle trudny program, przecież utwory Lutosławskiego czy Bartoka sprawiają trudność nawet najbardziej profesjonalnym zespołom" - ocenił.

W skład orkiestry wchodzą muzycy z Polski i Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

"Celem projektu jest przyjaźń. Chodzi o to, aby zbudować pewnego rodzaju związek pomiędzy krajami położonymi w Europie Wschodniej, chodzi o poznanie się lepiej, o nauczenie się wzajemnego szacunku" - powiedziała PAP Buniatiszwili. Pianistka wykonuje razem z orkiestrą I Koncert fortepianowy Sergieja Prokofjewa.

Współpracę z młodymi muzykami pianistka ocenia "fantastycznie". "Najwspanialsze jest to, że oni niczego nie udają, są prawdziwi" - podkreśliła.

O przyjaźni mówią też członkowie orkiestry. Israfil Rasulow z Azerbejdżanu ma 19 lat, gra na trąbce. Docenia projekt za możliwość uczenia się pod kierunkiem świetnych nauczycieli i właśnie możliwość poznania ludzi z krajów swojego regionu.

Rasulow nie widzi wielkich szans na zbliżenie się Azerbejdżanu do UE. Ma nadzieję, że projekt I, Culture Orchestra otworzy drogę młodym muzykom z jego kraju do studiowania w krajach członkowskich.

Mimo że u podstaw orkiestry leży polityczna idea Partnerstwa Wschodniego, muzycy deklarują, że chcą jak najmniej polityki w zespole.

Kontrabasista Jacek Karwan, który bierze udział w projekcie po raz trzeci, powiedział PAP, że im mniej polityki w muzyce, tym lepiej. "W zeszłym roku nie udało się zorganizować koncertów w Armenii i Azerbejdżanie, ponieważ władze w Azerbejdżanie nie zgodziły się na występ muzyków ormiańskich, a władze w Armenii muzyków azerbejdżańskich. Politycy w tych krajach, czy nawet rodzice, kłócą się, a w orkiestrze młodzi muzycy nie mają żadnego problemu, aby ze sobą grać i przyjaźnić się. Orkiestra jest ponad podziałami" - podkreślił kontrabasista. Nawiązał do sporu o region Górskiego Karabachu dzielącego od kilkunastu lat Armenię i Azerbejdżan.

Flecistka Natalia Kożuszko przyjechała ze Lwowa. Udział w orkiestrze to dla niej szansa na zdobycie doświadczenia. W przyszłości chce występować w orkiestrze, nie wie jeszcze w jakiej, ale na pewno na Ukrainie.

Justyna Straszyńska gra na wiolonczeli. Występowała już z zespołem I, Culture Orchestra dwa lata temu. Cieszy ją współpraca z muzykami i występy w najlepszych salach. Przy pulpicie siedzi z muzykiem z Białorusi. "Dobrze się zgrywamy, rozumiemy się bez problemów" – deklarowała wiolonczelistka.

W programie występów I, Culture Orchestra znalazły się utwory m.in. Witolda Lutosławskiego i Borysa Latoszyńskiego. Europejska publiczność miała rzadką okazję wysłuchania Ballady 0mfonicznej "Grażyna" Latoszyńskiego - utworu poza Ukrainą rzadko grywanego i (podobnie jak kompozytor) nieznanego. Czołowy ukraiński kompozytor XX w. napisał balladę w 100. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza. Utwór nawiązuje do poematu polskiego wieszcza pod tym samym tytułem.

Orkiestra prezentowała na europejskich estradach Koncert na wiolonczelę Lutosławskiego. Partię wiolonczeli grał Moerk. W programie koncertów znalazł się także Koncert na orkiestrę Beli Bartoka.

Zespół został powołany z okazji polskiej prezydencji w 2011 r. staraniami Instytutu Adama Mickiewicza. Po zakończeniu przewodnictwa Polski w Radzie UE projekt postanowiono kontynuować – od tamtej pory zespół co roku z całkowicie nowym składem odbywa tournee. W tym roku muzycy I, Culture Orchestra zostali wyłonieni w przesłuchaniach przeprowadzonych w 15 europejskich miastach. Mogli wziąć w nich udział wykonawcy w wieku od 18 do 28 lat. Zgłosiło się prawie 600 kandydatów, spośród nich wybrano 100 najbardziej uzdolnionych.

Partnerstwo Wschodnie - projekt zapoczątkowany z inicjatywy polskiej dyplomacji - ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy UE a krajami Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu. Tournee odbywa się pod honorowym patronatem polskiego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook