Jedynie prawda jest ciekawa


Muzycy z Polski i Partnerstwa Wschodniego na europejskich estradach

04.09.2013

I, Culture Orchestra, złożona z młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego, w środę zakończy trasę koncertową po Europie występem w Kijowie. Mimo że u podstaw orkiestry leży polityczna idea, muzycy deklarują, że chcą jak najmniej polityki w zespole.

Młodzieżowa orkiestra Partnerstwa Wschodniego odbyła tournee po raz trzeci. Blisko stu młodych muzyków z Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego w tym roku zaprezentowało się w Gdańsku, Reykjaviku, Goeteborgu, Kopenhadze i Tallinie. W środę - ostatni występ w Narodowej Filharmonii Ukrainy. Na ten koncert bilety wyprzedano w dwa dni.

O rosnącym znaczeniu zespołu świadczy zaangażowanie światowej sławy muzyków. W tym roku (a także w przyszłym)orkiestrę prowadzi uznany ukraiński dyrygent Kirył Karabits. Z zespołem występują też norweski wiolonczelista Truls Moerk i gruzińska pianistka Katia Buniatiszwili. "Trudno w to uwierzyć, ale dwa tygodnie temu jeszcze tej orkiestry nie było" - powiedział Karabits. "Spotkałem setkę młodych ludzi poszukujących nowych doświadczeń. Moją rolą było zebranie wszystkiego, co oni potrafią, w jedną całość. Dzisiaj wykonujemy niezwykle trudny program, przecież utwory Lutosławskiego czy Bartoka sprawiają trudność nawet najbardziej profesjonalnym zespołom" - ocenił.

W skład orkiestry wchodzą muzycy z Polski i Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

"Celem projektu jest przyjaźń. Chodzi o to, aby zbudować pewnego rodzaju związek pomiędzy krajami położonymi w Europie Wschodniej, chodzi o poznanie się lepiej, o nauczenie się wzajemnego szacunku" - powiedziała PAP Buniatiszwili. Pianistka wykonuje razem z orkiestrą I Koncert fortepianowy Sergieja Prokofjewa.

Współpracę z młodymi muzykami pianistka ocenia "fantastycznie". "Najwspanialsze jest to, że oni niczego nie udają, są prawdziwi" - podkreśliła.

O przyjaźni mówią też członkowie orkiestry. Israfil Rasulow z Azerbejdżanu ma 19 lat, gra na trąbce. Docenia projekt za możliwość uczenia się pod kierunkiem świetnych nauczycieli i właśnie możliwość poznania ludzi z krajów swojego regionu.

Rasulow nie widzi wielkich szans na zbliżenie się Azerbejdżanu do UE. Ma nadzieję, że projekt I, Culture Orchestra otworzy drogę młodym muzykom z jego kraju do studiowania w krajach członkowskich.

Mimo że u podstaw orkiestry leży polityczna idea Partnerstwa Wschodniego, muzycy deklarują, że chcą jak najmniej polityki w zespole.

Kontrabasista Jacek Karwan, który bierze udział w projekcie po raz trzeci, powiedział PAP, że im mniej polityki w muzyce, tym lepiej. "W zeszłym roku nie udało się zorganizować koncertów w Armenii i Azerbejdżanie, ponieważ władze w Azerbejdżanie nie zgodziły się na występ muzyków ormiańskich, a władze w Armenii muzyków azerbejdżańskich. Politycy w tych krajach, czy nawet rodzice, kłócą się, a w orkiestrze młodzi muzycy nie mają żadnego problemu, aby ze sobą grać i przyjaźnić się. Orkiestra jest ponad podziałami" - podkreślił kontrabasista. Nawiązał do sporu o region Górskiego Karabachu dzielącego od kilkunastu lat Armenię i Azerbejdżan.

Flecistka Natalia Kożuszko przyjechała ze Lwowa. Udział w orkiestrze to dla niej szansa na zdobycie doświadczenia. W przyszłości chce występować w orkiestrze, nie wie jeszcze w jakiej, ale na pewno na Ukrainie.

Justyna Straszyńska gra na wiolonczeli. Występowała już z zespołem I, Culture Orchestra dwa lata temu. Cieszy ją współpraca z muzykami i występy w najlepszych salach. Przy pulpicie siedzi z muzykiem z Białorusi. "Dobrze się zgrywamy, rozumiemy się bez problemów" – deklarowała wiolonczelistka.

W programie występów I, Culture Orchestra znalazły się utwory m.in. Witolda Lutosławskiego i Borysa Latoszyńskiego. Europejska publiczność miała rzadką okazję wysłuchania Ballady 0mfonicznej "Grażyna" Latoszyńskiego - utworu poza Ukrainą rzadko grywanego i (podobnie jak kompozytor) nieznanego. Czołowy ukraiński kompozytor XX w. napisał balladę w 100. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza. Utwór nawiązuje do poematu polskiego wieszcza pod tym samym tytułem.

Orkiestra prezentowała na europejskich estradach Koncert na wiolonczelę Lutosławskiego. Partię wiolonczeli grał Moerk. W programie koncertów znalazł się także Koncert na orkiestrę Beli Bartoka.

Zespół został powołany z okazji polskiej prezydencji w 2011 r. staraniami Instytutu Adama Mickiewicza. Po zakończeniu przewodnictwa Polski w Radzie UE projekt postanowiono kontynuować – od tamtej pory zespół co roku z całkowicie nowym składem odbywa tournee. W tym roku muzycy I, Culture Orchestra zostali wyłonieni w przesłuchaniach przeprowadzonych w 15 europejskich miastach. Mogli wziąć w nich udział wykonawcy w wieku od 18 do 28 lat. Zgłosiło się prawie 600 kandydatów, spośród nich wybrano 100 najbardziej uzdolnionych.

Partnerstwo Wschodnie - projekt zapoczątkowany z inicjatywy polskiej dyplomacji - ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy UE a krajami Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu. Tournee odbywa się pod honorowym patronatem polskiego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook