Jedynie prawda jest ciekawa


Muzeum Sztuki w 2017 pod znakiem awangardy

26.12.2016

Wystawy, wydawnictwa, wykłady i prezentacje poświęcone "nowej sztuce dla nowego człowieka" znalazły się w przyszłorocznych planach Muzeum Sztuki (MS) w Łodzi, związanych z obchodzonym w 2017 r. stuleciem awangardy.

Wprowadzeniem do łódzkich obchodów Roku Awangardy - ogłoszonego przez polskie władze z okazji stulecia narodzin tego kierunku w sztuce - były dwie wystawy otwarte pod koniec 2016 roku; wciąż można je oglądać w łódzkim MS. 

"Do lutego dostępna będzie wystawa +Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności+. Konfrontuje ona rzeźby Katarzyny Kobro z materiałami wizualnymi obrazującymi praktyki taneczne, choreograficzne i teatralne pierwszej połowy XX wieku. Z kolei do marca będzie można oglądać ekspozycję +Muzeum Rytmu+, opowiadającą o kluczowym dla modernizmu pojęciu rytmu; obok dzieł artystów wizualnych prezentowane są na niej filmy, zapisy kompozycji muzycznych, wynalazki i przedmioty użytkowe służące wyznaczaniu rytmu" - poinformowała PAP rzeczniczka MS Katarzyna Szklarek.

Łódzkie Muzeum Sztuki zawdzięcza bardzo wiele artystom awangardy m.in. Katarzynie Kobro i Władysławowi Strzemińskiemu - to właśnie z inicjatywy grupy "a.r.", do której należeli, rozpoczęło się gromadzenie w Łodzi obiektów sztuki awangardowej z całej Europy, które obecnie składają się na oryginalną i unikatową w skali światowej kolekcję. 

Strzemiński i Kobro zostaną przedstawieni na monograficznej wystawie, którą MS organizuje wraz z Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja ich twórczości w muzeum o tak wysokiej randze. 

Mimo że Kobro i Strzemińskiego można zaliczyć do najważniejszych twórców europejskiej awangardy, ze względu na ograniczenia narzucane przez czasy, w których oboje żyli, ich twórczość – zdaniem ekspertów - nie miała wcześniej szans, by w pełni zaistnieć w galeriach i muzeach poza granicami kraju. 

MS wydało także - w wersji krytycznej ze wstępem prof. Iwony Luby - słynną "Teorię widzenia" Strzemińskiego. Fundamentalne w historii polskiego modernizmu dzieło zostało również przełożone na język angielski.

"To bardzo ważne wydarzenie. Do tej pory praca Strzemińskiego nie była znana poza Polską, z tego powodu na Zachodzie teoria sztuki kształtowała się nieco inaczej. Wydanie w języku angielskim może przybliżyć jego poglądy badaczom sztuki, którzy przez dziesiątki lat nie mieli szansy na poznanie teorii polskiego modernisty" - wyjaśniła Szklarek. 

Sztuce awangardowej i jej historii będą poświęcone cztery wystawy w MS. W lutym otwarta zostanie ekspozycja przedstawiająca zainteresowanie artystów awangardy naturą. "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody" to także możliwość prześledzenia, jak rozwój nauk przyrodniczych wpłynął na sztukę okresu międzywojennego. Wyeksponowane zostaną dzieła m.in. L szló Moholya-Nagya, Hansa Arpa, Maxa Ernsta, Franza Marca, Paula Klee czy Władysława Strzemińskiego - również prace dotychczas niepokazywane w Polsce. 

Związki futuryzmu włoskiego z awangardą Europy Środkowej pokaże zaplanowana na czerwiec wystawa "Enrico Prampolini i teatr mechanicznych konstrukcji. Futuryzm i scenotechnika polskiej awangardy". 

Jesienią w przestrzeniach wystawienniczych ms2 przypominana będzie postać zaprzyjaźnionej z Brunonem Schulzem i Witkacym pisarki i teoretyczki sztuki Debory Vogel. Jej koncepcje artystyczne opisujące sposób życia w nowoczesnej przestrzeni miejskiej zostaną zestawione m.in. z fotografiami dokumentalnymi Lwowa z lat 30. i współczesnymi wizerunkami miasta. 

Czwarta wystawa związana będzie nie tylko z Rokiem Awangardy, ale także z setną rocznicą powstania De Stijl, jednego z najważniejszych europejskich ugrupowań awangardowych. Z projektowaniem awangardowym publiczność zapozna się za sprawą realizacji Gerrita Thomasa Rietvelda, wybitnego holenderskiego architekta, projektanta i twórcy mebli. Jego twórczość zostanie zestawiona z działaniami polskiej awangardy, m.in. grupy "a.r." 

Wszystkim wystawom towarzyszyć będą konferencje naukowe oraz publikacje, które złożą się na kilkutomową serię wydawniczą.


ak/PAP

[fot. K. Korbo, Kompozycja przestrzenna 4, 1929/YouTube/MuzeumSztuki]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook