Jedynie prawda jest ciekawa


Muzeum Sztuki w 2017 pod znakiem awangardy

26.12.2016

Wystawy, wydawnictwa, wykłady i prezentacje poświęcone "nowej sztuce dla nowego człowieka" znalazły się w przyszłorocznych planach Muzeum Sztuki (MS) w Łodzi, związanych z obchodzonym w 2017 r. stuleciem awangardy.

Wprowadzeniem do łódzkich obchodów Roku Awangardy - ogłoszonego przez polskie władze z okazji stulecia narodzin tego kierunku w sztuce - były dwie wystawy otwarte pod koniec 2016 roku; wciąż można je oglądać w łódzkim MS. 

"Do lutego dostępna będzie wystawa +Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności+. Konfrontuje ona rzeźby Katarzyny Kobro z materiałami wizualnymi obrazującymi praktyki taneczne, choreograficzne i teatralne pierwszej połowy XX wieku. Z kolei do marca będzie można oglądać ekspozycję +Muzeum Rytmu+, opowiadającą o kluczowym dla modernizmu pojęciu rytmu; obok dzieł artystów wizualnych prezentowane są na niej filmy, zapisy kompozycji muzycznych, wynalazki i przedmioty użytkowe służące wyznaczaniu rytmu" - poinformowała PAP rzeczniczka MS Katarzyna Szklarek.

Łódzkie Muzeum Sztuki zawdzięcza bardzo wiele artystom awangardy m.in. Katarzynie Kobro i Władysławowi Strzemińskiemu - to właśnie z inicjatywy grupy "a.r.", do której należeli, rozpoczęło się gromadzenie w Łodzi obiektów sztuki awangardowej z całej Europy, które obecnie składają się na oryginalną i unikatową w skali światowej kolekcję. 

Strzemiński i Kobro zostaną przedstawieni na monograficznej wystawie, którą MS organizuje wraz z Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja ich twórczości w muzeum o tak wysokiej randze. 

Mimo że Kobro i Strzemińskiego można zaliczyć do najważniejszych twórców europejskiej awangardy, ze względu na ograniczenia narzucane przez czasy, w których oboje żyli, ich twórczość – zdaniem ekspertów - nie miała wcześniej szans, by w pełni zaistnieć w galeriach i muzeach poza granicami kraju. 

MS wydało także - w wersji krytycznej ze wstępem prof. Iwony Luby - słynną "Teorię widzenia" Strzemińskiego. Fundamentalne w historii polskiego modernizmu dzieło zostało również przełożone na język angielski.

"To bardzo ważne wydarzenie. Do tej pory praca Strzemińskiego nie była znana poza Polską, z tego powodu na Zachodzie teoria sztuki kształtowała się nieco inaczej. Wydanie w języku angielskim może przybliżyć jego poglądy badaczom sztuki, którzy przez dziesiątki lat nie mieli szansy na poznanie teorii polskiego modernisty" - wyjaśniła Szklarek. 

Sztuce awangardowej i jej historii będą poświęcone cztery wystawy w MS. W lutym otwarta zostanie ekspozycja przedstawiająca zainteresowanie artystów awangardy naturą. "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody" to także możliwość prześledzenia, jak rozwój nauk przyrodniczych wpłynął na sztukę okresu międzywojennego. Wyeksponowane zostaną dzieła m.in. L szló Moholya-Nagya, Hansa Arpa, Maxa Ernsta, Franza Marca, Paula Klee czy Władysława Strzemińskiego - również prace dotychczas niepokazywane w Polsce. 

Związki futuryzmu włoskiego z awangardą Europy Środkowej pokaże zaplanowana na czerwiec wystawa "Enrico Prampolini i teatr mechanicznych konstrukcji. Futuryzm i scenotechnika polskiej awangardy". 

Jesienią w przestrzeniach wystawienniczych ms2 przypominana będzie postać zaprzyjaźnionej z Brunonem Schulzem i Witkacym pisarki i teoretyczki sztuki Debory Vogel. Jej koncepcje artystyczne opisujące sposób życia w nowoczesnej przestrzeni miejskiej zostaną zestawione m.in. z fotografiami dokumentalnymi Lwowa z lat 30. i współczesnymi wizerunkami miasta. 

Czwarta wystawa związana będzie nie tylko z Rokiem Awangardy, ale także z setną rocznicą powstania De Stijl, jednego z najważniejszych europejskich ugrupowań awangardowych. Z projektowaniem awangardowym publiczność zapozna się za sprawą realizacji Gerrita Thomasa Rietvelda, wybitnego holenderskiego architekta, projektanta i twórcy mebli. Jego twórczość zostanie zestawiona z działaniami polskiej awangardy, m.in. grupy "a.r." 

Wszystkim wystawom towarzyszyć będą konferencje naukowe oraz publikacje, które złożą się na kilkutomową serię wydawniczą.


ak/PAP

[fot. K. Korbo, Kompozycja przestrzenna 4, 1929/YouTube/MuzeumSztuki]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook