Jedynie prawda jest ciekawa


Muzeum II Wojny czeka na decyzję ministra

21.12.2016

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydało w środę komunikat dotyczący tego, że minister KiDN "nie uznaje" postanowienia WSA wstrzymującego łączenie obu muzeów.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Paweł Machcewicz oczekuje, że ministerstwo kultury będzie respektować listopadowe orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wstrzymujące do czasu rozpoznania decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydało w środę komunikat dotyczący tego, że minister kultury i dziedzictwa narodowego "nie uznaje" postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wstrzymującego łączenie obu muzeów.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Paweł Machcewicz wyjaśnił PAP, że resort kultury przekazał ostatnio placówce swoje stanowisko: proces łączenia obu muzeów jest kontynuowany – co zgodnie z wcześniejszymi decyzjami ministerstwa - ma nastąpić 1 lutego 2017 r.

Stanowisko resortu zawarte zostało w piśmie pełnomocnika ministra dr. hab. Zbigniewa Wawra, który poinformował m.in., że ministerstwo kontynuuje proces połączenia obu placówek muzealnych, ponieważ orzeczenie WSA nie jest jeszcze prawomocne.

Jak napisano w komunikacie Muzeum, identyczne stanowisko zaprezentował 16 grudnia na posiedzeniu Rady Powierniczej Muzeum w Gdańsku wicedyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Piotr Szpanowski.

"Mamy więc zapowiedź ministra kultury, że nie zamierza respektować decyzji sądu. Nieprawomocny wyrok nie oznacza, że postanowienie nie obowiązuje - sąd wstrzymał przecież łączenie muzeów. Minister ma oczywiście prawo złożyć zażalenie, ale dopóki Naczelny Sąd Administracyjny nie uchyli postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to ono obowiązuje" - uważa Machcewicz.

Podkreślił, że liczy na to, iż obecnie składane deklaracje ze strony MKiDN nie zostaną spełnione.

"Wciąż mam nadzieję, że to jest tylko taka zapowiedź, która nie zostanie zrealizowana i że minister nie zdecyduje się jednak na jawne łamanie prawa. A takim złamaniem prawa byłaby sytuacja, że 1 lutego, mimo postanowienia sądu, minister wprowadziłby w życie decyzję o połączeniu muzeów. Nie chcę zakładać najgorszego scenariusza, który zakładałby bezprawne działania ministra" – dodał Machcewicz.

Poinformował jednocześnie, że obecnie w muzeum trwa montaż wystawy, który ma się zakończyć do końca stycznia. Następnie cały obiekt musi jeszcze otrzymać pozwolenie na użytkowanie m.in. od straży pożarnej. "Po przejściu tej procedury muzeum będzie gotowe do otwarcia na przełomie lutego i marca" - ocenił Machcewicz.

Postanowienie WSA zostało wydane ponad miesiąc temu "w zakresie zapobieżenia znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom". W ocenie sądu, mogłoby do nich dojść, gdyby MKiDN zdecydował się wykonać rozporządzenie o połączeniu gdańskich placówek. Termin połączenia muzeów minister kultury wyznaczył na 1 lutego 2017 r.

Wydane w połowie listopada orzeczenie WSA dotyczyło zażalenia Muzeum II Wojny Światowej na decyzję ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zdaniem skarżących, decyzja została podjęta przez resort z naruszeniem prawa i przyniesie duże straty.

Poza dyrekcją gdańskiej placówki w październiku decyzję MKiDN o połączeniu muzeów zaskarżył też do WSA w Warszawie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rozporządzenie o połączeniu dwóch gdańskich placówek muzealnych minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał 6 września. Resort poinformował, że celem tej zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".

W udzielonym PAP na początku listopada wywiadzie minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że MKiDN chce przywrócić obu muzeom pierwotny cel. "Bo przecież tzw. Muzeum II Wojny Światowej powołane zostało jako Muzeum Westerplatte. Jego celem było opowiadanie Polakom o II wojnie Światowej, a właśnie Westerplatte jest w Gdańsku symbolem tej wojny (...). My, łącząc te dwie instytucje, przywracamy stan pierwotny. Muzeum II Wojny Światowej zbudowane przez naszych poprzedników nikt nie zniszczy, chcemy z tego dorobku skorzystać, łącząc go z Muzeum Westerplatte. Chcemy dopełnić przekaz Muzeum II Wojny Światowej" - mówił Gliński.

Plan budowy w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Działkę pod budowę placówki podarowało miasto Gdańsk. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało powołane przez resort kultury w grudniu ub.r. W połowie kwietnia br. ministerstwo zapowiedziało, że nosi się z zamiarem połączenia obu muzeów w jedną placówkę.

Po ogłoszeniu planów resortu, z apelem o powstrzymanie się od połączenia dwóch gdańskich muzeów wystąpiły do ministra kultury m.in. gdańska Rada Miasta, Kolegium Programowe MIIWŚ, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów oraz liczni historycy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także osoby, które przekazały MIIWŚ rodzinne pamiątki.

[fot. muzeum1939.pl]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook