Jedynie prawda jest ciekawa


Muzeum II Wojny czeka na decyzję ministra

21.12.2016

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydało w środę komunikat dotyczący tego, że minister KiDN "nie uznaje" postanowienia WSA wstrzymującego łączenie obu muzeów.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Paweł Machcewicz oczekuje, że ministerstwo kultury będzie respektować listopadowe orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wstrzymujące do czasu rozpoznania decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wydało w środę komunikat dotyczący tego, że minister kultury i dziedzictwa narodowego "nie uznaje" postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wstrzymującego łączenie obu muzeów.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Paweł Machcewicz wyjaśnił PAP, że resort kultury przekazał ostatnio placówce swoje stanowisko: proces łączenia obu muzeów jest kontynuowany – co zgodnie z wcześniejszymi decyzjami ministerstwa - ma nastąpić 1 lutego 2017 r.

Stanowisko resortu zawarte zostało w piśmie pełnomocnika ministra dr. hab. Zbigniewa Wawra, który poinformował m.in., że ministerstwo kontynuuje proces połączenia obu placówek muzealnych, ponieważ orzeczenie WSA nie jest jeszcze prawomocne.

Jak napisano w komunikacie Muzeum, identyczne stanowisko zaprezentował 16 grudnia na posiedzeniu Rady Powierniczej Muzeum w Gdańsku wicedyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Piotr Szpanowski.

"Mamy więc zapowiedź ministra kultury, że nie zamierza respektować decyzji sądu. Nieprawomocny wyrok nie oznacza, że postanowienie nie obowiązuje - sąd wstrzymał przecież łączenie muzeów. Minister ma oczywiście prawo złożyć zażalenie, ale dopóki Naczelny Sąd Administracyjny nie uchyli postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to ono obowiązuje" - uważa Machcewicz.

Podkreślił, że liczy na to, iż obecnie składane deklaracje ze strony MKiDN nie zostaną spełnione.

"Wciąż mam nadzieję, że to jest tylko taka zapowiedź, która nie zostanie zrealizowana i że minister nie zdecyduje się jednak na jawne łamanie prawa. A takim złamaniem prawa byłaby sytuacja, że 1 lutego, mimo postanowienia sądu, minister wprowadziłby w życie decyzję o połączeniu muzeów. Nie chcę zakładać najgorszego scenariusza, który zakładałby bezprawne działania ministra" – dodał Machcewicz.

Poinformował jednocześnie, że obecnie w muzeum trwa montaż wystawy, który ma się zakończyć do końca stycznia. Następnie cały obiekt musi jeszcze otrzymać pozwolenie na użytkowanie m.in. od straży pożarnej. "Po przejściu tej procedury muzeum będzie gotowe do otwarcia na przełomie lutego i marca" - ocenił Machcewicz.

Postanowienie WSA zostało wydane ponad miesiąc temu "w zakresie zapobieżenia znacznej szkodzie lub trudnym do odwrócenia skutkom". W ocenie sądu, mogłoby do nich dojść, gdyby MKiDN zdecydował się wykonać rozporządzenie o połączeniu gdańskich placówek. Termin połączenia muzeów minister kultury wyznaczył na 1 lutego 2017 r.

Wydane w połowie listopada orzeczenie WSA dotyczyło zażalenia Muzeum II Wojny Światowej na decyzję ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zdaniem skarżących, decyzja została podjęta przez resort z naruszeniem prawa i przyniesie duże straty.

Poza dyrekcją gdańskiej placówki w październiku decyzję MKiDN o połączeniu muzeów zaskarżył też do WSA w Warszawie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rozporządzenie o połączeniu dwóch gdańskich placówek muzealnych minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał 6 września. Resort poinformował, że celem tej zmiany jest "optymalne wykorzystanie potencjału placówek o zbliżonym profilu działalności zlokalizowanych w Gdańsku, przy optymalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa".

W udzielonym PAP na początku listopada wywiadzie minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że MKiDN chce przywrócić obu muzeom pierwotny cel. "Bo przecież tzw. Muzeum II Wojny Światowej powołane zostało jako Muzeum Westerplatte. Jego celem było opowiadanie Polakom o II wojnie Światowej, a właśnie Westerplatte jest w Gdańsku symbolem tej wojny (...). My, łącząc te dwie instytucje, przywracamy stan pierwotny. Muzeum II Wojny Światowej zbudowane przez naszych poprzedników nikt nie zniszczy, chcemy z tego dorobku skorzystać, łącząc go z Muzeum Westerplatte. Chcemy dopełnić przekaz Muzeum II Wojny Światowej" - mówił Gliński.

Plan budowy w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił we wrześniu 2008 r. rząd Donalda Tuska. Działkę pod budowę placówki podarowało miasto Gdańsk. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało powołane przez resort kultury w grudniu ub.r. W połowie kwietnia br. ministerstwo zapowiedziało, że nosi się z zamiarem połączenia obu muzeów w jedną placówkę.

Po ogłoszeniu planów resortu, z apelem o powstrzymanie się od połączenia dwóch gdańskich muzeów wystąpiły do ministra kultury m.in. gdańska Rada Miasta, Kolegium Programowe MIIWŚ, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów oraz liczni historycy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także osoby, które przekazały MIIWŚ rodzinne pamiątki.

[fot. muzeum1939.pl]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook