Jedynie prawda jest ciekawa


Muzeum animacji Se-Ma-For

09.10.2012

Se-ma-for Muzeum Animacji - jedyna placówka w Polsce poświęcona technice i historii animacji - otwarte zostanie w czwartek w Łodzi. W muzeum poza lalkami czy scenografią znajdą się interaktywne elementy przybliżające tajniki poklatkowej animacji lalkowej.

Muzeum Animacji powstało na bazie istniejącego od 2008 roku Muzeum Bajki Se-ma-fora. Placówka jest kameralna - zajmuje 300 mkw. w pofabrycznym budynku na terenie powstającego Nowego Centrum Łodzi. Jej remont i wyposażanie trwało trzy miesiące i kosztował mniej więcej 360 tys. zł.  

Ekspozycja została tak przygotowana, żeby pokazać cały proces produkcji lalkowego filmu animowanego. "Zaczynając od wejścia pokazujemy storyboard, przechodzimy przez proces tworzenia lalki, a następnie przez scenografię, zdjęcia, montaż, postprodukcję, aż do sali kinowej" - mówiła dyrektor muzeum Paulina Zacharek.

Na ekspozycji można zobaczyć lalki słynnych bohaterów dobranocek - Misia Uszatka, pingwina Pik Poka, Trzy Misie czy Colargola, fragmenty scenografii m.in. oscarowego "Piotrusia i Wilka" oraz sprzęt filmowy. 

Po modernizacji muzeum jest wyposażane w interaktywne elementy przybliżające tajniki animacji. Na widzów czekać będzie sześć pulpitów multimedialnych, na których oglądać będzie można fragmenty filmów, gra w storyboard, dubbingowanie, zabawa poświęcona technice wieloplanu, samodzielna animacja konstrukcji i lalek. 

Jest także stanowisko umożliwiające stworzenie własnego filmu w kopii scenografii nagrodzonego Oscarem "Tanga" Zbigniewa Rybczyńskiego, a w niewielkim kinie będzie można zobaczyć finał procesu produkcji. 

Według przedstawicieli muzeum wystawa adresowana jest nie tylko do dzieci, a goście muzeum będą mogli stać się jej współtwórcami. "Każdy, kto przyjdzie do muzeum będzie mógł coś stworzyć, zostawić dla muzeum i stanie się to elementem naszej kolekcji, lub zabrać swoją pracę do domu" - dodała szefowa placówki. 

Na wystawie prezentowane będą w przyszłości nie tylko największe hity Se-ma-fora, ale także inne eksponaty prezentujące sztukę animacji. Wystawę będzie można zwiedzać samodzielnie, bądź też z doradcą, który będzie m.in. pomagał w obsłudze elementów interaktywnych.

Środki na modernizację Muzeum Animacji pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - na remont kina. Od czwartku do niedzieli zaplanowano dni otwarte pod hasłem "Muzeum w Akcji!". Poza bezpłatnym zwiedzaniem i serią projekcji na sobotę zaplanowano Dzień Mistrzów, czyli spotkanie z Witoldem Gierszem i Zbigniewem Rybczyńskim.

Na niedzielę przygotowano atrakcje dla rodzin z dziećmi. Zwiedzanie, projekcje i artystyczne warsztaty plastyczne urozmaici spotkanie podczas którego dzieci spróbują swoich sił w tworzeniu dialogów do filmu animowanego i dubbingowaniu.

Materiałem będzie premierowy odcinek "Zajączka Parauszka" najnowszej dziecięcej produkcji łódzkiego Se-ma-fora.

Natomiast już w środę rozpoczyna się w Łodzi trzecia edycja Se-Ma-For Film Festival poświęconego animacji poklatkowej (stop motion). W ciągu czterech dni zobaczyć będzie można niemal 300 animacji z 30 krajów. W programie znajdą się także m.in. Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion, spotkania i warsztaty z twórcami.

Se-ma-for Produkcja Filmowa jest następcą utworzonego w 1947 roku łódzkiego Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for, które ostatecznie zlikwidowano w 1999 r. Wtedy to grupa realizatorów, walcząca o podtrzymanie tradycji, założyła nową spółkę. Specjalnością łódzkiego studia jest poklatkowa animacja lalkowa.

Realizuje ono także klasyczne filmy rysunkowe, plastelinowe, wycinankowe, cyfrowe animacje 2D i 3D oraz filmy eksperymentalne. Do jego największych osiągnięć należy zrealizowany wspólnie z brytyjską firmą BreakThru film "Piotruś i Wilk" nagrodzony Oscarem w 2008 roku. Jego najnowsze produkcje tylko w ciągu ostatnich dwóch lat objechały 140 festiwali i nagradzane były ponad 40 razy.

PAP/run

fot. se-ma-for.com

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook