Jedynie prawda jest ciekawa


Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

18.10.2016

Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

Malowidło na ścianie Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odsłonięto z okazji 70. urodzin Barańczaka oraz w ramach obchodów 40-lecia KOR.

Barańczak urodził się w Poznaniu w 1946 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W czasie studiów był kierownikiem literackim Teatru Ósmego Dnia. Zadebiutował w 1968 roku tomem poezji "Korekta twarzy". Był uznawany za czołowego przedstawiciela tzw. Nowej Fali.

W czasach PRL poeta zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1976 był wśród współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników (KOR), złożył również podpis pod tzw. "Listem 59" - proteście intelektualistów przeciwko poprawkom do Konstytucji PRL, które ograniczały suwerenność Polski. Z powodu działalności w opozycji skazany został na rok więzienia w zawieszeniu. Od 1977 r. Barańczaka objął także zakaz druku, i tego samego roku został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. W 1980 roku, wskutek interwencji "Solidarności", Barańczak odzyskał swoje stanowisko na Uniwersytecie w Poznaniu. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam wykładał na Harvard University w katedrze literatury polskiej. Zmarł 26 grudnia 2014 roku.

Mural został wykonany według projektu przyjaciela poety, rysownika oraz malarza, związanego z Teatrem Ósmego Dnia i KSS KOR Wojciecha Wołyńskiego. Malowidło przedstawia Barańczaka, puszczającego papierowy samolot z napisaną na nim pierwszą zwrotką wiersza dedykowanego Adamowi Michnikowi pt. "A tak niewiele brakowało".

"To bardzo dobrze, że Stanisław Barańczak w ten symboliczny sposób powraca do Collegium Novum UAM. Na starych fotografiach, bodaj z 1970 roku, zachowanych w archiwum jego macierzystej polonistyki można zobaczyć młodziutkiego Barańczaka, wtedy jeszcze asystenta, przy akcji przenoszenia księgozbiorów z ul. Matejki właśnie tutaj - do Collegium Novum" - powiedział podczas uroczystości prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. dr hab. Jerzy Fiećko.

Jak dodał, właśnie w tym gmachu w latach 70. Barańczak odbywał swoje akademickie zajęcia, a po latach, już jako pracownik naukowy Harvard University prowadził gościnne wykłady oraz seminaria dla studentów i doktorantów.

"Moje pokolenie szczególnie dobrze pamięta jego wykłady wygłaszane w czasie studenckich strajków na przełomie zimy i wiosny 1981 roku. Kiedy to trochę na przekór panującym na strajku nastrojom, z precyzją objaśniał zawiłości poetyckiej składni współczesnych poetów" - mówił Fiećko.

Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UAM dr hab. Zbigniew Kopeć przypomniał zebranym twórczość poety i zaznaczył, że pamiętać należy także o tym, że Barańczak był "zorganizowany po poznańsku". "Zaraz po tym, jak zrobił wszystko, co było trzeba by pomóc, zabierał się do porzuconego rymu. Właśnie dlatego dzisiaj polskie teatry grają Szekspira w nowoczesnych przekładach" - powiedział Kopeć.

Podczas uroczystości podkreślono także, że Barańczak był jednym z symboli poznańskiej opozycji demokratycznej, pierwszym poznaniakiem, który przystąpił do KOR-u, i który zapłacił za to niemałą cenę; utratą pracy, szykanami, przesłuchaniami i zakazem druku w oficjalnym obiegu.

Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook