Jedynie prawda jest ciekawa


Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka

18.10.2016

Mural upamiętniający Stanisława Barańczaka odsłonięto we wtorek w Poznaniu. Przedstawiony na ścianie Collegium Novum UAM poeta spogląda na przechodniów puszczając papierowy samolot z napisaną na nim zwrotką wiersza "A tak niewiele brakowało"

Malowidło na ścianie Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odsłonięto z okazji 70. urodzin Barańczaka oraz w ramach obchodów 40-lecia KOR.

Barańczak urodził się w Poznaniu w 1946 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W czasie studiów był kierownikiem literackim Teatru Ósmego Dnia. Zadebiutował w 1968 roku tomem poezji "Korekta twarzy". Był uznawany za czołowego przedstawiciela tzw. Nowej Fali.

W czasach PRL poeta zaangażował się w działalność opozycyjną. W 1976 był wśród współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników (KOR), złożył również podpis pod tzw. "Listem 59" - proteście intelektualistów przeciwko poprawkom do Konstytucji PRL, które ograniczały suwerenność Polski. Z powodu działalności w opozycji skazany został na rok więzienia w zawieszeniu. Od 1977 r. Barańczaka objął także zakaz druku, i tego samego roku został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. W 1980 roku, wskutek interwencji "Solidarności", Barańczak odzyskał swoje stanowisko na Uniwersytecie w Poznaniu. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam wykładał na Harvard University w katedrze literatury polskiej. Zmarł 26 grudnia 2014 roku.

Mural został wykonany według projektu przyjaciela poety, rysownika oraz malarza, związanego z Teatrem Ósmego Dnia i KSS KOR Wojciecha Wołyńskiego. Malowidło przedstawia Barańczaka, puszczającego papierowy samolot z napisaną na nim pierwszą zwrotką wiersza dedykowanego Adamowi Michnikowi pt. "A tak niewiele brakowało".

"To bardzo dobrze, że Stanisław Barańczak w ten symboliczny sposób powraca do Collegium Novum UAM. Na starych fotografiach, bodaj z 1970 roku, zachowanych w archiwum jego macierzystej polonistyki można zobaczyć młodziutkiego Barańczaka, wtedy jeszcze asystenta, przy akcji przenoszenia księgozbiorów z ul. Matejki właśnie tutaj - do Collegium Novum" - powiedział podczas uroczystości prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. dr hab. Jerzy Fiećko.

Jak dodał, właśnie w tym gmachu w latach 70. Barańczak odbywał swoje akademickie zajęcia, a po latach, już jako pracownik naukowy Harvard University prowadził gościnne wykłady oraz seminaria dla studentów i doktorantów.

"Moje pokolenie szczególnie dobrze pamięta jego wykłady wygłaszane w czasie studenckich strajków na przełomie zimy i wiosny 1981 roku. Kiedy to trochę na przekór panującym na strajku nastrojom, z precyzją objaśniał zawiłości poetyckiej składni współczesnych poetów" - mówił Fiećko.

Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UAM dr hab. Zbigniew Kopeć przypomniał zebranym twórczość poety i zaznaczył, że pamiętać należy także o tym, że Barańczak był "zorganizowany po poznańsku". "Zaraz po tym, jak zrobił wszystko, co było trzeba by pomóc, zabierał się do porzuconego rymu. Właśnie dlatego dzisiaj polskie teatry grają Szekspira w nowoczesnych przekładach" - powiedział Kopeć.

Podczas uroczystości podkreślono także, że Barańczak był jednym z symboli poznańskiej opozycji demokratycznej, pierwszym poznaniakiem, który przystąpił do KOR-u, i który zapłacił za to niemałą cenę; utratą pracy, szykanami, przesłuchaniami i zakazem druku w oficjalnym obiegu.

Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook