Jedynie prawda jest ciekawa


Msza w katedrze z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego

23.11.2013

„Dzisiaj świat potrzebuje takich artystów, potrzebuje autentycznych twórców, którzy będą go czynili pięknym, ale też wrażliwym” – mówił Prymas Polski abp Józef Kowalczyk o Krzysztofie Pendereckim obchodzącym dziś 80. rocznicę urodzin.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. sprawowanej z tej okazji w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Eucharystię koncelebrowali biskup nominat Rafał Markowski oraz ks. Tadeusz Gerlach CSMA. Wspólna modlitwa z udziałem wielu znamienitych gości, m.in.: prezydenta Chorwacji Ivo Josipovića rozpoczęła obchody 80. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora.

W homilii abp Kowalczyk zwrócił uwagę, że twórczość Krzysztofa Pendereckiego jest odpowiedzią na słowa bł. Jana Pawła II, który w liście skierowanym do artystów w 1999 roku napisał: „Bóg powołał człowieka do istnienia, powierzając mu zadanie bycia twórcą. W «twórczości artystycznej» człowiek bardziej niż w jakikolwiek inny sposób objawia się jako «obraz Boży» i wypełnia to zadanie przede wszystkim kształtując wspaniałą «materię» własnego człowieczeństwa, a z kolei także sprawując twórczą władzę nad otaczającym go światem”.

„Człowiek, który uświadamia sobie ten wielki dar otrzymany od Boga, potrafi w pokorze stanąć wobec swojego powołania i misji otrzymanych od Stwórcy. W tym znaczeniu posługa dzisiejszego Jubilata ma charakter służebny wobec drugiego człowieka. Jest również owocem doświadczania tej, wydawałoby się niemożliwej, bliskości Boga, o której słyszeliśmy w dzisiejszym psalmie. To pozostanie w zachwycie wobec Dawcy Talentów i w pokorze wobec własnej niemocy. To szukanie odpowiedzi na całe mnóstwo pytań, które rodzą się we wnętrzu człowieka jako wyraz odwiecznej potrzeby poznania Boga i rodzenia w sobie nadziei na to, co ciągle nieznane” – mówił Prymas.

Abp Kowalczyk wskazał także na konkretne dzieła Mistrza: „Siedem Bram Jerozolimy” jako monumentalne wyznanie wiary i „Pasję wg św. Łukasza”, która – jak przypomniał hierarcha, - została przez wielu uznana za dzieło, które odegrało istotną rolę w procesie normalizacji stosunków pomiędzy Polską a Niemiecką Republiką Federalną. „Dlaczego o tym mówię? Ponieważ historia choćby tego jednego dzieła pokazuje w sposób całościowy, jaką rolę może odegrać artysta i jego twórczość” – stwierdził Prymas.

Przyznał również, że dzisiejszy świat bardzo potrzebuje takich artystów, potrzebuje autentycznych twórców, którzy będą go czynili pięknym, ale też wrażliwym.

„Dostrzegłeś w sobie, Szanowny Jubilacie, tę Bożą iskrę, którą jest powołanie artysty i w ten sposób odkrywałeś swoją powinność podpowiadającą Tobie, że nie można zmarnować tego talentu, ale trzeba go rozwijać, ażeby nim służyć bliźniemu i całej ludzkości. Życzę Tobie serdecznie prawdziwego zachwytu, mogącego stawać się źródłem takiego entuzjazmu, który będzie czynił ludzi otwartymi na Boże natchnienia i Jego obecność. Niech Twoje działanie i podejmowany trud, doprowadzają ludzi do poznania tego Piękna, o którym św. Augustyn powiedział: późno Cię umiłowałem, Piękności tak dawna a tak nowa, późno Cię umiłowałem. Niech Twoja twórczość przyczynia się do upowszechnienia prawdziwego piękna, które będzie echem obecności Boga i Jego miłości do człowieka. Niech buduje te pomosty, o których mówił bł. Jan Paweł II. Niech w końcu otwiera nas na tę Tajemnicę, którą jest sam Bóg” – mówił na koniec Prymas.

Krzysztof Penderecki uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnej doby i jest jednym z największych ambasadorów Polski na świecie. W historii muzyki jego nazwisko, obok Fryderyka Chopina, jest najczęściej kojarzone z Polską. W swej twórczości artysta sięga do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Zajmuje się nie tylko kompozycją ale i dyrygenturą oraz jest pedagogiem. Wychował się w rodzinie o ormiańskich i niemieckich korzeniach. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory komponowane w tzw. technice zwanej sonoryzmem. Do najwybitniejszych należy Pasja wg św. Łukasza. U progu lat 70. XX w. Penderecki porzucił technikę sonorystyczną, i powrócił do technik tonalnych orkiestrując w stylu niemieckiej muzyki symfonicznej z końca XIX stulecia.

Uważany jest także za najwybitniejszego żyjącego kompozytora muzyki sakralnej. Z inspiracji religijnej powstały takie utwory jak: Psalmy Dawida, Sabat Mater, Pasja wg św. Łukasza, pierwsza i druga Jutrznia, Canticum canticorum, Siedem bram Jerozolimy i Polskie Requiem. Po śmierci Jana Pawła II w 2005 r. na jego cześć Penderecki skomponował na orkiestrę kameralną „Chaconne – in memoria Giovanni Paolo II”.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: CCWikimedia/Nikol Kraft]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook