Jedynie prawda jest ciekawa


Mrągowo: początek Festiwalu Kultury Kresowej

09.08.2013

Prawie 400 polonijnych artystów z Litwy, Białorusi i Ukrainy bierze udział w rozpoczynającym się w piątek w Mrągowie Festiwalu Kultury Kresowej. Do niedzieli publiczność będzie mogła posłuchać kresowej muzyki i poezji a także odwiedzić kiermasze z rękodziełem.

Festiwal rozpocznie się w piątek po południu koncertem zatytułowanym "Mała Gala Kresowa" na scenie w centrum miasta, gdzie zaprezentują się zespoły wokalno-taneczne i soliści.

W Centrum Kultury i Turystyki będzie można w piątek obejrzeć kilka wystaw m.in. prezentujące historię polskich wydawnictw na Kresach, prac artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi oraz fotograficzną ukazującą polskich bohaterów na Kresach.

W piątek wieczorem publiczność będzie mogła obejrzeć musical pt. "Kochanie bez granic". Jak zapowiadają twórcy będzie to szczególne wydarzenie. Młodzież z Warmii i Mazur wraz z rówieśnikami z Grodna przygotowała wspólnie widowisko, oparte na wątku miłości dwojga młodych ludzi rozdzielonych wschodnią granicą˙Polski.

W sobotę w amfiteatrze nad jeziorem Czos odbędzie się koncert galowy, który poprowadzą polscy artyści z Wilna Anna Adamowicz i Dominik Kuźniewicz. Publiczność będzie mogła obejrzeć występy kilkunastu zespołów, chórów i solistów z Litwy, Ukrainy, Białorusi a nawet z dalekiej Syberii. Zaprezentuje się białoruski Ludowy Zespół Taneczny "Prialica" z Grodna, działający od 1969 roku. Artyści nawiązują do ludowych tradycji białoruskich, mają w swym repertuarze tańce regionalne z Grodzieńszczyzny.

Z Grodna przyjechał zespół "Grodzieńskie Słowiki". Wykonawcy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej przedstawią polskie pieśni.

Mrągowska publiczność zobaczy też występ Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca "Wilia" z Wilna. Założony w 1955 roku przez polską społeczność w Wilnie zespół jest najstarszym na Wileńszczyźnie, propagującym polską kulturę, folklor i tradycje. Wystąpi również litewski Zespół Pieśni i Tańca "Jawor" z Awiżeń, który prezentuje oryginalny polski folklor ludowy.

Polonię ukraińską reprezentuje Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Kwiaty Bukowiny" z Czerniowic. Zespół powstał w 1998 roku przy Polskiej Szkole Niedzielnej. Repertuar składa się z polskich oraz bukowińskich pieśni i tańc?w ludowych.

Z dalekiej Syberii do Mrągowa przyjechał Folklorystyczny Zespół Polonijny "Korale", działający przy organizacji Polonia Żeleznogorska. Należą do niej potomkowie Polaków zesłanych przed laty na Syberię. Artyści prezentują folklor różnych regionów Polski, podtrzymują w ten sposób kontakty z ojczyzną przodków. W repertuarze zespołu jest również kilka układów prezentujących kulturę syberyjską.

W niedzielę w ostatnim dniu festiwalu ulicami Mrągowa przejdzie barwny korowód uczestników. Zagra również Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

mc,PAP

[ckit.mragowo.pl]


Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook