Jedynie prawda jest ciekawa


Mrągowo: początek Festiwalu Kultury Kresowej

09.08.2013

Prawie 400 polonijnych artystów z Litwy, Białorusi i Ukrainy bierze udział w rozpoczynającym się w piątek w Mrągowie Festiwalu Kultury Kresowej. Do niedzieli publiczność będzie mogła posłuchać kresowej muzyki i poezji a także odwiedzić kiermasze z rękodziełem.

Festiwal rozpocznie się w piątek po południu koncertem zatytułowanym "Mała Gala Kresowa" na scenie w centrum miasta, gdzie zaprezentują się zespoły wokalno-taneczne i soliści.

W Centrum Kultury i Turystyki będzie można w piątek obejrzeć kilka wystaw m.in. prezentujące historię polskich wydawnictw na Kresach, prac artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi oraz fotograficzną ukazującą polskich bohaterów na Kresach.

W piątek wieczorem publiczność będzie mogła obejrzeć musical pt. "Kochanie bez granic". Jak zapowiadają twórcy będzie to szczególne wydarzenie. Młodzież z Warmii i Mazur wraz z rówieśnikami z Grodna przygotowała wspólnie widowisko, oparte na wątku miłości dwojga młodych ludzi rozdzielonych wschodnią granicą˙Polski.

W sobotę w amfiteatrze nad jeziorem Czos odbędzie się koncert galowy, który poprowadzą polscy artyści z Wilna Anna Adamowicz i Dominik Kuźniewicz. Publiczność będzie mogła obejrzeć występy kilkunastu zespołów, chórów i solistów z Litwy, Ukrainy, Białorusi a nawet z dalekiej Syberii. Zaprezentuje się białoruski Ludowy Zespół Taneczny "Prialica" z Grodna, działający od 1969 roku. Artyści nawiązują do ludowych tradycji białoruskich, mają w swym repertuarze tańce regionalne z Grodzieńszczyzny.

Z Grodna przyjechał zespół "Grodzieńskie Słowiki". Wykonawcy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej przedstawią polskie pieśni.

Mrągowska publiczność zobaczy też występ Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca "Wilia" z Wilna. Założony w 1955 roku przez polską społeczność w Wilnie zespół jest najstarszym na Wileńszczyźnie, propagującym polską kulturę, folklor i tradycje. Wystąpi również litewski Zespół Pieśni i Tańca "Jawor" z Awiżeń, który prezentuje oryginalny polski folklor ludowy.

Polonię ukraińską reprezentuje Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Kwiaty Bukowiny" z Czerniowic. Zespół powstał w 1998 roku przy Polskiej Szkole Niedzielnej. Repertuar składa się z polskich oraz bukowińskich pieśni i tańc?w ludowych.

Z dalekiej Syberii do Mrągowa przyjechał Folklorystyczny Zespół Polonijny "Korale", działający przy organizacji Polonia Żeleznogorska. Należą do niej potomkowie Polaków zesłanych przed laty na Syberię. Artyści prezentują folklor różnych regionów Polski, podtrzymują w ten sposób kontakty z ojczyzną przodków. W repertuarze zespołu jest również kilka układów prezentujących kulturę syberyjską.

W niedzielę w ostatnim dniu festiwalu ulicami Mrągowa przejdzie barwny korowód uczestników. Zagra również Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

mc,PAP

[ckit.mragowo.pl]


Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook