Jedynie prawda jest ciekawa


"Mówiąc o milczeniu"

27.08.2012

Książka „Mówiąc o Milczeniu” to zbiór wspomnień ludzi, którzy opowiadają o swoim, szczęśliwym dzieciństwie. Mieli kilka lat, młodych, zakochanych w sobie rodziców i dostatnie życie, jakie gwarantował status przedwojennej rodziny inteligenckiej, oficerskiej.

Beztroskie życie pełne harmonii, kultury, dobrych manier trwało krótko, wybuchła wojna i ojcowie stanęli w obronie Ojczyzny. Stało się to co najgorsze. Zginęli. Niektórzy w Katyniu i Twerze. Ale o tym nie wiedziały żony, na które NKWD również wydało wyrok - zsyłka na Syberię. Co zapamiętało małe dziecko? Wiele, bo to co doświadczyło było tak silne, że przetrwało przez całe życie. Trudno wyobrazić sobie bezsilność nastolatka, który stracił dom, ojca, który przeżył kilka lat w ziemiance na Syberii, który widział poniewierkę matki, skazanej na pracę ponad siły i który po wojnie, gdy nadszedł czas wytęskniony, czas powrotu do wolnej ojczyzny, nie mógł pisnąć słowa o przeżytej gehennie, pod karą więzienia, wyrzucenia ze szkoły, studiów, pracy.

Trzeba było bardzo się pilnować, by nie wybuchnąć: mój ojciec zginął w Katyniu, a matka, piękna, kochana, straciła zdrowie, na nieludzkiej ziemi, trzeba było hamować się by nie wykrzyknąć; Syberia to największe na świecie więzienie, niczym niestrzeżone, bo z ziemi skutej lodem, gdzie wynędzniały człowiek jest łatwą zdobyczą dla zgłodniałych wilków, nie da się uciec.

Trzeba było się pilnować, by zwierzeń nie podsłuchał ormowiec, albo aktywny działacz partyjny, młodzieżowy, który doniesie, przestraszy. Katorga przymusowego milczenia trwała kilkadziesiąt lat, przez kilkadziesiąt lat trzeba było opłakiwać ojca, nie wiedząc gdzie jest pochowany. Sierota ma szansę, w chwilach smutku pójść na grób rodzica, pomodlić się, pożalić, zapłakać. Im nie dano nawet tego. Gdy w Wolnej Polsce pozwolono im mówić, zebrali siły, już jako ludzie w starszym wieku, mówią a my mamy ich słuchać. Każda opowieść porusza człowieka wrażliwego i gruboskórnego, tylko trzeba zatrzymać się i słuchać.

Teraz, po tragedii w Smoleńsku, gdy cały świat pyta; co się zdarzyło w Katyniu, po co ONI tam pojechali, my Polacy musimy znać odpowiedź. Prezydent Lech Kaczyński, Andrzej Przewoźnik, Janusz Kurtyka pojechali, bo znali prawdę o ludziach, których bestialsko zamordowano, tylko dlatego, że byli elitą, mózgiem Polski, pojechali tam synowie i córki zamordowanych.

Krzysztofa Bik-Jurkow – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Publicystka, autorka serii książek pt. “Zwyczajni Niezwykli”. Dziennikarskie pasje - poszukiwanie charyzmatycznych postaci, opisywanie dzieł jakie tworzą.

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook