Jedynie prawda jest ciekawa


Morricone na premierze w Kielcach

29.09.2012

wiatowa premiera utworu "Tra Cielo e Terra" Ennio Morricone w obecności autora uświetniła uroczystość wręczenia medali Papieskiej Rady ds. Kultury "Per Artem ad Deum" w sobotę wieczorem w Kielcach. Drugim bohaterem imprezy był Chór Poznańskie Słowiki.

- Koncert ten ma dwa wymiary. Reprezentuje dialog między religią a kulturą, ale również powiązanie Stolicy Apostolskiej z Polską. Tego wieczoru wiara i muzyka spotkają się raz jeszcze w imię Jana Pawła II, dzięki muzyce jemu dedykowanej - powiedział podczas uroczystości przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kardynał Gianfranco Ravasi.

Kardynał Ravasi nawiązał do "Tra Cielo e Terra" tytułowego utworu koncertu "Między niebem a ziemią" i twórczości laureata tegorocznego laureata medalu "Per Artem ad Deum" - Ennio Morricone, który przyjechał do Kielc na uroczystość wręczenia nagrody. Kardynał podkreślił także olbrzymie znaczenie brzmienia chóru w muzyce sakralnej i klasycznej co było uhonorowaniem drugiego z wyróżnionych medalem - prof. Stefana Stuligrosza.

- Istotę powiązania sztuki i religii ujął najlepiej Henry Miller, pisarz który był niewierzący. Napisał, że religia i sztuka nie służą właściwie niczemu, oprócz ukazywania sensu życia - podkreślił kardynał podczas konferencji poprzedzającej uroczystość wręczenia medali, które otrzymują artyści zbliżający swoją twórczością ludzi do Boga.

O pierwiastku boskim w swojej twórczości muzycznej mówił także Ennio Moricone.

- Wierzę, że wszystkie formy muzyczne - te już napisane i przyszłe - gdzieś istnieją. To dzieło Boga. Kompozytor musi je znaleźć i przenieść do świata ludzi - powiedział Morricone. Zapowiadając swoją kompozycję podkreślił, że w Kielcach po raz pierwszy można było usłyszeć utwór w tej wersji.

- To światowa premiera. Wcześniejsze, rzymskie wykonanie kantaty zostało zmienione. Kantata, którą usłyszycie powstała po połączeniu wybranych fragmentów z napisanej przeze mnie muzyki do dwóch filmów dedykowanych Janowi Pawłowi II i Karolowi Wojtyle - zapowiedział.

Kompozytor z dużym uznaniem ocenił wykonanie kantaty przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Słuchaczy zbliżył do sacrum także występ Chóru "Poznańskie słowiki", który zaprezentował utwory a capella i z akompaniamentem organów, m.in. Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta i Cesara Francka.

- Program na dziś został przygotowany nieprzypadkowo, układając go wybrałem utworzy, które profesor Stuligrosz szczególnie lubił dyrygować. Wśród nich jest opracowanie starej polskiej pieśni "O Matka litościwa" autorstwa profesora. Był on z niego szczególnie dumny, a my lubimy go wykonywać czując obecność profesora między nami - powiedział PAP dyrektor Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" Maciej Wieloch. Chór reprezentował na gali prof. Stuligrosza, który zmarł kilka dni po przyznaniu nagrody.

Medal "Per Artem ad Deum" to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Miejscem, w którym od 8 lat wręczane jest to wyjątkowe wyróżnienie, jest ośrodek wystawienniczy Targi Kielce.

Medal "Per Artem ad Deum" towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik oraz Stanisław Niemczyk, twórca niezwykłych budowli sakralnych.

Greg/PAP
[fot. PAP/Michał Walczak]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook