Jedynie prawda jest ciekawa


Modelarstwo jako dyscyplina sportowa

12.09.2012

Na lotnisku Warszawa-Babice miłośnicy modelarstwa będą mogli obejrzeć zawody poświęcone małemu lotnictwu. "Silna koncentracja zawodnika to dowód na to, że modelarstwo to dyscyplina sportowa jak każda inna" - powiedział Bogdan Wierzba z Aeroklubu Warszawskiego.

"Gdy patrzy się na modelarstwo, trudno jest na pierwszy rzut oka odnaleźć w człowieku cechy sportowca. Wygląda to trochę dziwnie. Taka osoba klei modele w klubie, jeździ z nimi na zawody, lecz  w gruncie rzeczy stoi wciąż w miejscu. To są jednak tylko pozory" - podkreślił Wierzba.

"Jeśli przestalibyśmy obserwować model, którym taki człowiek steruje, a zamiast tego skupili wzrok na nim samym, to dostrzeglibyśmy ogromną koncentrację. W pilocie dzieją się rzeczy niesamowite. Kierując modelem, nie znajduje się w komfortowym położeniu, "nie czuje" samolotu. Prawdziwy pilot, który siedzi w kokpicie, całym sobą czuje maszynę. Modelarz jest więc w gorszej sytuacji. Są takie fazy, kiedy model leci prosto na zawodnika. Wtedy wszystkie czynności robione są przez maszynę odwrotnie, co też jest dodatkowym utrudnieniem. To wszystko przybliża modelarstwo do sportu" - tłumaczył.

Organizatorami imprezy, która odbędzie się w dniach 15-16 września na lotnisku Bemowo, są Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Aeroklub Warszawski i Centrum Usług Logistycznych MSWiA "Lotnisko Warszawa-Babice". Będzie to już dziesiąta edycja tego wydarzenia.

"Nasze zawody są dziesiąte, ale w ogóle modelarstwo w Polsce - traktowane jako sport - liczy sobie ponad siedemdziesiąt lat. W miarę upływu czasu i postępu technologicznego możliwości rozwoju będą coraz większe. Chcemy dalej propagować w kraju ten sport. Na razie nie mamy zbyt wielu pilotów. Myślę, że jest ich ok. 40-50. Na zawody takie, jak mistrzostwa Polski przyjeżdża już jednak tylko kilkunastu najlepszych" - oznajmił.

W trakcie jubileuszowej imprezy modelarze rywalizować będą w konkurencji latających makiet samolotów, modeli akrobacyjnych na uwięzi oraz Aircombat ("walki powietrzne").


PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook