Jedynie prawda jest ciekawa


Mobilne Muzeum Jana Pawła II będzie promować Kraków i Małopolskę za granicą

03.08.2013

Loreto, Santiago de Compostela, Lisieux, Fatima, Wiedeń to miasta, w których Kraków i Małopolska będą promować się jako centrum turystyki religijnej. Jest to możliwe dzięki projektowi realizowanemu przez miasto Kraków i województwo małopolskie. Swoją podróż do najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie rozpoczęło mobilne Muzeum Jana Pawła II.

Promocja Krakowa i Małopolski jako centrum turystyki religijnej jest możliwa dzięki projektowi „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej" realizowanemu przez Województwo Małopolskie i Miasto Kraków przy współpracy z krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!".

„Planowana od wielu miesięcy podróż mobilnego Muzeum Jana Pawła II po najpopularniejszych miejscach pielgrzymkowych w Europie nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Dzieje się tak oczywiście za sprawą decyzji papieża Franciszka o organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie" – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Z pewnością naszą ofertą zainteresuje się teraz dużo więcej osób, które będą chciały przekonać się co takiego ma w sobie miasto, które wkrótce odwiedzą miliony młodych ludzi" – dodaje.
Pielgrzymi i turyści z całego świata odwiedzający najsłynniejsze europejskie sanktuaria będą mogli zobaczyć Mobilne Muzeum, należące do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!" w Krakowie. Trasa trzytygodniowej podróży Muzeum będzie biegła przez miejsca pielgrzymkowe w Austrii (Wiedeń), Włoszech (Loreto), Portugalii (Fatima), Hiszpanii (Santiago de Compostela) i Francji (Lisieux).

„Mobilne Muzeum od dwóch lat podróżuje po Polsce i Europie, w tym czasie odwiedziło kilkadziesiąt miast i miejscowości" – podkreśla prezes Centrum „Nie lękajcie się!" ks. Jan Kabziński. „Osoby wizytujące ekspozycję mają okazję do chwili refleksji nad życiem i przesłaniem bł. Jana Pawła II oraz możliwość zapoznania się z filmami i materiałami promującymi Kraków i region małopolski. Na specjalnie przygotowanych planszach pokazujemy, jak rozwija się krakowskie Centrum „Nie lękajcie się!" kierując szczególne zaproszenie do odwiedzenia tego miejsca" – mówi ks. Kabziński.

Na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki m. in.: zegar z biurka w Castel Gandolfo, różaniec Ojca Świętego, pióro z lat. 60. XX w. którym posługiwał się ks. kard. Karol Wojtyła, krzyż pektoralny Jana Pawła II wykonany z okazji 25-lecia pontyfikatu, mitra papieska z Tor Vergata, ornat Ojca Świętego Jana Pawła II ze Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie w 2000 i wiele innych.

Podczas przejazdu Mobilnego Muzeum przez główne centra religijne Europy pielgrzymom zostaną zaprezentowane również małopolskie miejsca kultu religijnego.

„Kraków i Małopolska mają szczególne znacznie dla pielgrzymów z całego świata" – uważa marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. „Znajduje się tu ponad 120 sanktuariów i są to miejsca o międzynarodowej randze i renomie, świątynie o wybitnym znaczeniu kulturowym, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Światowe Dni Młodzieży przyciągną rzesze pielgrzymów, którzy będą mogli odwiedzić je wszystkie i modlić się w naprawdę wyjątkowych miejscach" – dodaje marszałek

W ramach przedsięwzięcia turyści dodatkowo otrzymają specjalnie wydane katalogi i mapy prezentujące obiekty i miejsca kultu religijnego w Małopolsce. Wydawnictwa zostały przygotowane w sześciu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej) w nakładzie ponad 100 000 egzemplarzy.

Równolegle w trakcie przejazdu Mobilnego Muzeum Jana Pawła II przez Europę na kanale Discovery we Włoszech i w Hiszpanii zostanie wyemitowany film pt. „Śladami Jana Pawła II" (25 emisji we Włoszech i 28 emisji w Hiszpanii).

Głównym celem projektu „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej" jest zwiększenie zainteresowania potencjalnych turystów zagranicznych ofertą turystyki religijnej Małopolski i Krakowa. Twórcom projektu zależy m.in. na tym, aby region był postrzegany jako centrum turystyki religijnej i przyciągał jak największą liczbę gości zainteresowanych tego typu ofertą.

W ramach projektu, w październiku 2012 r. (Hiszpania) i w kwietniu 2013 r. (Włochy) odbyły się spotkania branżowe typu „workshop", adresowane do branży turystycznej oraz organizatorów wyjazdów religijnych i pielgrzymek. Natomiast w październiku 2013 r. w Krakowie zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja poświęcona turystyce religijnej pt. „Turystyka religijna jako element integracji kulturowej. Odbędzie się ona z udziałem środowisk akademickich i mediów, organizatorów turystyki, właścicieli i dysponentów obiektów sakralnych.

KAI/kop

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook