Jedynie prawda jest ciekawa


Mobilne Muzeum Jana Pawła II będzie promować Kraków i Małopolskę za granicą

03.08.2013

Loreto, Santiago de Compostela, Lisieux, Fatima, Wiedeń to miasta, w których Kraków i Małopolska będą promować się jako centrum turystyki religijnej. Jest to możliwe dzięki projektowi realizowanemu przez miasto Kraków i województwo małopolskie. Swoją podróż do najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie rozpoczęło mobilne Muzeum Jana Pawła II.

Promocja Krakowa i Małopolski jako centrum turystyki religijnej jest możliwa dzięki projektowi „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej" realizowanemu przez Województwo Małopolskie i Miasto Kraków przy współpracy z krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!".

„Planowana od wielu miesięcy podróż mobilnego Muzeum Jana Pawła II po najpopularniejszych miejscach pielgrzymkowych w Europie nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Dzieje się tak oczywiście za sprawą decyzji papieża Franciszka o organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie" – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Z pewnością naszą ofertą zainteresuje się teraz dużo więcej osób, które będą chciały przekonać się co takiego ma w sobie miasto, które wkrótce odwiedzą miliony młodych ludzi" – dodaje.
Pielgrzymi i turyści z całego świata odwiedzający najsłynniejsze europejskie sanktuaria będą mogli zobaczyć Mobilne Muzeum, należące do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!" w Krakowie. Trasa trzytygodniowej podróży Muzeum będzie biegła przez miejsca pielgrzymkowe w Austrii (Wiedeń), Włoszech (Loreto), Portugalii (Fatima), Hiszpanii (Santiago de Compostela) i Francji (Lisieux).

„Mobilne Muzeum od dwóch lat podróżuje po Polsce i Europie, w tym czasie odwiedziło kilkadziesiąt miast i miejscowości" – podkreśla prezes Centrum „Nie lękajcie się!" ks. Jan Kabziński. „Osoby wizytujące ekspozycję mają okazję do chwili refleksji nad życiem i przesłaniem bł. Jana Pawła II oraz możliwość zapoznania się z filmami i materiałami promującymi Kraków i region małopolski. Na specjalnie przygotowanych planszach pokazujemy, jak rozwija się krakowskie Centrum „Nie lękajcie się!" kierując szczególne zaproszenie do odwiedzenia tego miejsca" – mówi ks. Kabziński.

Na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki m. in.: zegar z biurka w Castel Gandolfo, różaniec Ojca Świętego, pióro z lat. 60. XX w. którym posługiwał się ks. kard. Karol Wojtyła, krzyż pektoralny Jana Pawła II wykonany z okazji 25-lecia pontyfikatu, mitra papieska z Tor Vergata, ornat Ojca Świętego Jana Pawła II ze Światowego Dnia Młodzieży w Rzymie w 2000 i wiele innych.

Podczas przejazdu Mobilnego Muzeum przez główne centra religijne Europy pielgrzymom zostaną zaprezentowane również małopolskie miejsca kultu religijnego.

„Kraków i Małopolska mają szczególne znacznie dla pielgrzymów z całego świata" – uważa marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. „Znajduje się tu ponad 120 sanktuariów i są to miejsca o międzynarodowej randze i renomie, świątynie o wybitnym znaczeniu kulturowym, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Światowe Dni Młodzieży przyciągną rzesze pielgrzymów, którzy będą mogli odwiedzić je wszystkie i modlić się w naprawdę wyjątkowych miejscach" – dodaje marszałek

W ramach przedsięwzięcia turyści dodatkowo otrzymają specjalnie wydane katalogi i mapy prezentujące obiekty i miejsca kultu religijnego w Małopolsce. Wydawnictwa zostały przygotowane w sześciu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, włoskiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej) w nakładzie ponad 100 000 egzemplarzy.

Równolegle w trakcie przejazdu Mobilnego Muzeum Jana Pawła II przez Europę na kanale Discovery we Włoszech i w Hiszpanii zostanie wyemitowany film pt. „Śladami Jana Pawła II" (25 emisji we Włoszech i 28 emisji w Hiszpanii).

Głównym celem projektu „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej" jest zwiększenie zainteresowania potencjalnych turystów zagranicznych ofertą turystyki religijnej Małopolski i Krakowa. Twórcom projektu zależy m.in. na tym, aby region był postrzegany jako centrum turystyki religijnej i przyciągał jak największą liczbę gości zainteresowanych tego typu ofertą.

W ramach projektu, w październiku 2012 r. (Hiszpania) i w kwietniu 2013 r. (Włochy) odbyły się spotkania branżowe typu „workshop", adresowane do branży turystycznej oraz organizatorów wyjazdów religijnych i pielgrzymek. Natomiast w październiku 2013 r. w Krakowie zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja poświęcona turystyce religijnej pt. „Turystyka religijna jako element integracji kulturowej. Odbędzie się ona z udziałem środowisk akademickich i mediów, organizatorów turystyki, właścicieli i dysponentów obiektów sakralnych.

KAI/kop

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook