Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzież upamiętniła Dzień Pamięci o Holokauście

19.04.2016

Wysyłaniem listów do żydowskiego chłopca Henia Żytomirskiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym na Majdanku, uczciła we wtorek młodzież w Lublinie Dzień Pamięci o Holokauście. Akcję "Listy do Henia" zorganizował Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.

Młodzież zgromadziła się w centrum miasta przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 - w miejscu, gdzie zrobiono ostatnie zdjęcie Heniowi. Ustawiono też powiększone zdjęcie chłopca. Do specjalnie przygotowanej skrzynki, młodzież wrzucała listy adresowane do Henia, napisane na warsztatach w Ośrodku i lekcjach w szkołach. Projekt artystyczno-edukacyjny "Listy do Henia", realizowany przez Ośrodek od 2005 r. (wcześniej, od 2001 r., były to "Listy do Getta") ma na celu ukazanie i przypominanie o zagładzie ok. 43 tys. Żydów w Lublinie, którzy przed wojną stanowili niemal połowę mieszkańców tego miasta. "Niewiele wiemy o ludziach, którzy zginęli w getcie, nie potrafimy odtworzyć ich losów, natomiast o rodzinie Żytomirskich dzięki zachowanym dokumentom w archiwum rodzinnym, możemy trochę więcej powiedzieć. Opowiadamy o tych 43 tysiącach obywateli Lublina przez pryzmat historii jednego chłopca" - powiedziała Dominika Majuk z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. 

Postać Henia Żytomirskiego - który urodził się w 1932 r. w Lublinie i najprawdopodobniej w 1942 r., kiedy miał 9 lat, został zgładzony przez hitlerowców w komorze gazowej w obozie na Majdanku - jest dla autorów projektu szczególna. Tragiczny los małego żydowskiego chłopca, mieszkańca tego miasta, stał się też symbolem niezawinionej śmierci. Historia chłopca została odtworzona przez Netę Żytomirską-Avidar - kuzynkę Henia, córkę Leona Żytomirskiego (stryja Henia), który wyemigrował z Lublina do Palestyny tuż przed wojną. W 2001 r. Neta Żytomirska-Avidar odwiedziła Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" i wtedy opowiedziała historię małego Henia, a później przesłała do Lublina dwa albumy przedstawiające losy chłopca i jego rodziny. Listy do Henia Żytomirskiego młodzież wysyła na jeden z dwóch adresów w Lublinie, pod którymi mieszkał chłopiec - przy ul. Szewskiej, gdzie był jego dom rodzinny lub przy ul. Kowalskiej, gdzie po utworzeniu getta w Lublinie jego rodzina zmuszona była się przenieść. "Jeżeli młodzież napisze swoje adresy nadawcy, do czego zachęcamy, to te listy za jakiś czas wracają z adnotacją +adresat nieznany+. De facto są to listy, które młodzi piszą do samych siebie" - dodała Majuk. Listy, które nie mają adresów nadawcy, są archiwizowane w Ośrodku. Nie są otwierane - zaznaczyła Majuk. "Napisałam, że chciałabym poznać jego historię, że chciałabym go spotkać, aby opowiedział mi o tym, jak się żyło w czasie wojny" - powiedziała jedna z uczennic Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach, która uczestniczyła w projekcie. 

Po wrzuceniu listów do skrzynki młodzież przeszła do miejsc związanych z życiem Henia Żytomirskiego - pod Pomnik Ofiar Getta, na ulicę Szewską, ul. Kowalską. Spacer zakończył się przy Latarni Pamięci - ostatniej latarni dawnego miasta żydowskiego przy ulicy Podwale. Przed wojną Lublin stanowił znaczący ośrodek kultury żydowskiej. Wśród ok 110 tys. mieszkańców, ponad 40 tys. stanowili Żydzi. W 1942 r., kiedy Niemcy rozpoczęli akcję zagłady Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa pod kryptonimem "Reinhardt", jako pierwsze zlikwidowali getto lubelskie, którego żydowskich mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. W ciągu roku, w wyniku tej akcji, na terenie Lubelszczyzny wymordowano około miliona Żydów zwożonych tu z całej Europy. Dzień Pamięci o Holokauście został wprowadzony do szkół przez ministra edukacji w 2004 r. w ramach inicjatywy Rady Europy "Nauczanie pamięci - edukacja na rzecz przeciwdziałania zbrodniom przeciwko ludzkości". W kilkunastu krajach europejskich ministrowie edukacji wprowadzili ten Dzień, wybierając różne daty, uwzględniające historię danego kraju. W Polsce wybrano 19 kwietnia - datę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

kk/PAP

[fot. Wikipedia/Domena publiczna]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 5. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 6. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 7. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook