Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzież upamiętniła Dzień Pamięci o Holokauście

19.04.2016

Wysyłaniem listów do żydowskiego chłopca Henia Żytomirskiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym na Majdanku, uczciła we wtorek młodzież w Lublinie Dzień Pamięci o Holokauście. Akcję "Listy do Henia" zorganizował Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.

Młodzież zgromadziła się w centrum miasta przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 - w miejscu, gdzie zrobiono ostatnie zdjęcie Heniowi. Ustawiono też powiększone zdjęcie chłopca. Do specjalnie przygotowanej skrzynki, młodzież wrzucała listy adresowane do Henia, napisane na warsztatach w Ośrodku i lekcjach w szkołach. Projekt artystyczno-edukacyjny "Listy do Henia", realizowany przez Ośrodek od 2005 r. (wcześniej, od 2001 r., były to "Listy do Getta") ma na celu ukazanie i przypominanie o zagładzie ok. 43 tys. Żydów w Lublinie, którzy przed wojną stanowili niemal połowę mieszkańców tego miasta. "Niewiele wiemy o ludziach, którzy zginęli w getcie, nie potrafimy odtworzyć ich losów, natomiast o rodzinie Żytomirskich dzięki zachowanym dokumentom w archiwum rodzinnym, możemy trochę więcej powiedzieć. Opowiadamy o tych 43 tysiącach obywateli Lublina przez pryzmat historii jednego chłopca" - powiedziała Dominika Majuk z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. 

Postać Henia Żytomirskiego - który urodził się w 1932 r. w Lublinie i najprawdopodobniej w 1942 r., kiedy miał 9 lat, został zgładzony przez hitlerowców w komorze gazowej w obozie na Majdanku - jest dla autorów projektu szczególna. Tragiczny los małego żydowskiego chłopca, mieszkańca tego miasta, stał się też symbolem niezawinionej śmierci. Historia chłopca została odtworzona przez Netę Żytomirską-Avidar - kuzynkę Henia, córkę Leona Żytomirskiego (stryja Henia), który wyemigrował z Lublina do Palestyny tuż przed wojną. W 2001 r. Neta Żytomirska-Avidar odwiedziła Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" i wtedy opowiedziała historię małego Henia, a później przesłała do Lublina dwa albumy przedstawiające losy chłopca i jego rodziny. Listy do Henia Żytomirskiego młodzież wysyła na jeden z dwóch adresów w Lublinie, pod którymi mieszkał chłopiec - przy ul. Szewskiej, gdzie był jego dom rodzinny lub przy ul. Kowalskiej, gdzie po utworzeniu getta w Lublinie jego rodzina zmuszona była się przenieść. "Jeżeli młodzież napisze swoje adresy nadawcy, do czego zachęcamy, to te listy za jakiś czas wracają z adnotacją +adresat nieznany+. De facto są to listy, które młodzi piszą do samych siebie" - dodała Majuk. Listy, które nie mają adresów nadawcy, są archiwizowane w Ośrodku. Nie są otwierane - zaznaczyła Majuk. "Napisałam, że chciałabym poznać jego historię, że chciałabym go spotkać, aby opowiedział mi o tym, jak się żyło w czasie wojny" - powiedziała jedna z uczennic Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach, która uczestniczyła w projekcie. 

Po wrzuceniu listów do skrzynki młodzież przeszła do miejsc związanych z życiem Henia Żytomirskiego - pod Pomnik Ofiar Getta, na ulicę Szewską, ul. Kowalską. Spacer zakończył się przy Latarni Pamięci - ostatniej latarni dawnego miasta żydowskiego przy ulicy Podwale. Przed wojną Lublin stanowił znaczący ośrodek kultury żydowskiej. Wśród ok 110 tys. mieszkańców, ponad 40 tys. stanowili Żydzi. W 1942 r., kiedy Niemcy rozpoczęli akcję zagłady Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa pod kryptonimem "Reinhardt", jako pierwsze zlikwidowali getto lubelskie, którego żydowskich mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. W ciągu roku, w wyniku tej akcji, na terenie Lubelszczyzny wymordowano około miliona Żydów zwożonych tu z całej Europy. Dzień Pamięci o Holokauście został wprowadzony do szkół przez ministra edukacji w 2004 r. w ramach inicjatywy Rady Europy "Nauczanie pamięci - edukacja na rzecz przeciwdziałania zbrodniom przeciwko ludzkości". W kilkunastu krajach europejskich ministrowie edukacji wprowadzili ten Dzień, wybierając różne daty, uwzględniające historię danego kraju. W Polsce wybrano 19 kwietnia - datę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

kk/PAP

[fot. Wikipedia/Domena publiczna]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook