Jedynie prawda jest ciekawa


"Mistrz Rzemiosł Artystycznych" po 23 latach przerwy

29.05.2013

20 osób zostało uhonorowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego tytułami "Mistrz Rzemiosł Artystycznych". Tradycja przyznawania tych wyróżnień została reaktywowana po 23 latach przerwy.

Tytuł honorowy "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" przyznawany jest przez ministra "rzemieślnikom posiadającym znaczący i uznany dorobek w zakresie wytwarzania, odtwarzania, naprawy i konserwacji przedmiotów o charakterze artystycznym lub zabytkowym" - jak napisano w regulaminie wyróżnienia.

Podczas wtorkowej uroczystości minister Zdrojewski podkreślił, że w ostatnich latach kilku rzemieślników zostało uhonorowanych odznaczeniem dla artystów - medalem Gloria Artis, ale dobrze się stało, że reaktywowano odznaczenie przeznaczone specjalnie dla rzemieślników. W ten sposób promowane będą zawody rzadkie i często zanikające, ale ważne dla polskiej kultury, a także osoby, które poprzez swoją pracę i dzieła są ambasadorami polskiej kultury i dziedzictwa.

Wśród nagrodzonych dwudziestu rzemieślników byli m.in. jubiler, zegarmistrz, tapicer, rusznikarz, introligator, pozłotnik. W sali warszawskiego Zamku Królewskiego, gdzie odbywała się uroczystość wręczenia dyplomów, wystawiono prace niektórych nagrodzonych m.in. dzieła sopockiego bursztynnika Lucjana Myrty, autora m.in. Bursztynowego Skarbca - ważącej blisko tonę szkatuły, ozdobionej rzeźbionymi scenami z życia Chrystusa.

W gronie nagrodzonych znalazła się też fryzjerka Maria Korzeniowska, autorka fryzur do kilku spektakli teatralnych, zdobywczyni złotego medalu na XXXI Mistrzostwach Świata we Fryzjerstwie Artystycznym w Moskwie w 2006 roku; Roman Czerniec - kowal z Wojciechowa, który kontynuuje tradycje zawodu przekazane przez dziadka i ojca, a także hafciarka z Poznania Małgorzata Grzelak, zajmująca się m.in. renowacją zabytkowych sztandarów i proporców.  

Tytuły "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" przyznawane będą co roku.

PAP/kop

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook