Jedynie prawda jest ciekawa


2,6 mln zł na digitalizację archiwów

08.08.2013

Akta miejskie, gminne, księgi metrykalne i stanu cywilnego z archiwów państwowych m.in. z Mazowsza, Wielkopolski i Mazur zostaną do 2015 r. zdigitalizowane i udostępnione w internecie dzięki dotacji ponad 2,6 mln zł z programu Kultura+ priorytet Digitalizacja.

Spośród 42 beneficjentów trzeciej edycji programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny, dotację otrzymało 12 archiwów państwowych. Środki na łączną kwotę ponad 2,6 mln zł będą przeznaczone na dofinansowanie projektów związanych z digitalizacją i udostępnianiem akt oraz tworzeniem infrastruktury technicznej dla zasobów cyfrowych.

W ramach Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja w latach 2013-2015 zaplanowano m.in. kontynuację projektu digitalizacji materiałów ewidencji ludności Wielkopolski w okresie XIX i XX w. realizowanego przez Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz rozwój zasobów cyfrowych Archiwum Państwowego w Lublinie.

Dotacja wesprze także rozbudowę infrastruktury digitalizacyjnej w Archiwum Głównym Akt Dawnych zakładający m.in. digitalizację ksiąg miejskich (akta kancelarii miejskich z miast królewskich) oraz akt ziemskich i grodzkich z terenu Mazowsza. Projekt zakłada też rozwinięcie i wdrożenie planowej digitalizacji zabezpieczającej archiwum, zwłaszcza oryginalne rękopisy i zwiększenie dostępu do treści dokumentów.

Planowana jest także digitalizacja ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego z południowo-zachodniej Wielkopolski realizowana przez Archiwum Państwowe w Lesznie; digitalizacja akt miasta Koszalina z lat 1555-1945 oraz wybranych map i planów (projekt koszalińskiego Archiwum Państwowego); digitalizacja, indeksacja i udostępnienie spisu ludności Łodzi (projekt Archiwum Państwowego w Łodzi) oraz wyposażenie pracowni digitalizacji w wielkoformatowy skaner dziełowy (projekt krakowskiego Archiwum Narodowego).

Dofinansowanie ma również umożliwić rozbudowę pracowni digitalizacji w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (m.in. zakup urządzeń skanujących oraz stacji graficznych wraz z oprogramowaniem do obróbki i konwersji skanów), a także digitalizację i publikację w internecie materiałów archiwalnych akt gmin mazurskich (projekt Archiwum Państwowego w Olsztynie).

Wesprze również projekt katowickiego Archiwum Państwowego „Wielokulturowy Górny Śląsk w aktach urzędów stanu cywilnego z lat 1874-1910”; zakończenie digitalizacji ksiąg metrykalnych (XVI-XX w.) i urzędów stanu cywilnego z terenu Pomorza Zachodniego oraz rozbudowę biblioteki taśmowej (projekt szczecińskiego Archiwum Państwowego), a także rozbudowę pracowni digitalizacji w filii Archiwum Państwowego m.st. Warszawy w Milanówku.

„Jest kilka priorytetów, które archiwa sobie wyznaczyły w zakresie doboru materiałów do digitalizacji. Przede wszystkim ważne jest dla nas zainteresowanie użytkowników i staramy się udostępniać materiały cieszące się największym powodzeniem w naszych czytelniach. Głównie są to akta stanu cywilnego i spisy ludności pozwalające prowadzić poszukiwania genealogiczne i dotyczące historii regionalnej. Drugą kwestią jest stan fizyczny akt. Kiedy stają się coraz bardziej zniszczone, digitalizacja jest konieczna, by umożliwić dalsze ich wykorzystywanie. Trzecią sprawą są badania akt do celów naukowych. Osoby zajmujące się historią, korzystają z naszych akt miast, urzędów i instytucji, by przybliżyć dzieje danego terenu” - powiedział zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski.

Jak zaznaczył, zainteresowanie aktami Archiwów, zwłaszcza publikowanymi w internecie, wzrasta.

„Tylko w pierwszej połowie br. na portalu szukajwarchiwach.pl odnotowaliśmy ponad 460 tys. odwiedzin. Także można powiedzieć, że zainteresowanie wzrasta z przyrostem liczby publikowanych dokumentów. Dzięki temu każdy, bez wychodzenia z domu, może korzystać z naszych zbiorów. Archiwa przyjęły program digitalizacji zbiorów i rocznie, jak pokazał ubiegły rok, jesteśmy w stanie zeskanować ok. 11 mln kart. Notujemy także przyrost publikowanych skanów np. Archiwum Główne Akt Dawnych w kwietniu opublikowano 800 tys. skanów akt stanu cywilnego tzw. Archiwum Zaburzańskie” - dodał Wojtkowski.

Portal szukajwarchiwach.pl docelowo mający prezentować zasoby wszystkich archiwów państwowych w czerwcu br. opublikował już ponad 7 mln skanów stron dokumentów.

PAP/AŻ

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook