Jedynie prawda jest ciekawa


2,6 mln zł na digitalizację archiwów

08.08.2013

Akta miejskie, gminne, księgi metrykalne i stanu cywilnego z archiwów państwowych m.in. z Mazowsza, Wielkopolski i Mazur zostaną do 2015 r. zdigitalizowane i udostępnione w internecie dzięki dotacji ponad 2,6 mln zł z programu Kultura+ priorytet Digitalizacja.

Spośród 42 beneficjentów trzeciej edycji programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny, dotację otrzymało 12 archiwów państwowych. Środki na łączną kwotę ponad 2,6 mln zł będą przeznaczone na dofinansowanie projektów związanych z digitalizacją i udostępnianiem akt oraz tworzeniem infrastruktury technicznej dla zasobów cyfrowych.

W ramach Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja w latach 2013-2015 zaplanowano m.in. kontynuację projektu digitalizacji materiałów ewidencji ludności Wielkopolski w okresie XIX i XX w. realizowanego przez Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz rozwój zasobów cyfrowych Archiwum Państwowego w Lublinie.

Dotacja wesprze także rozbudowę infrastruktury digitalizacyjnej w Archiwum Głównym Akt Dawnych zakładający m.in. digitalizację ksiąg miejskich (akta kancelarii miejskich z miast królewskich) oraz akt ziemskich i grodzkich z terenu Mazowsza. Projekt zakłada też rozwinięcie i wdrożenie planowej digitalizacji zabezpieczającej archiwum, zwłaszcza oryginalne rękopisy i zwiększenie dostępu do treści dokumentów.

Planowana jest także digitalizacja ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego z południowo-zachodniej Wielkopolski realizowana przez Archiwum Państwowe w Lesznie; digitalizacja akt miasta Koszalina z lat 1555-1945 oraz wybranych map i planów (projekt koszalińskiego Archiwum Państwowego); digitalizacja, indeksacja i udostępnienie spisu ludności Łodzi (projekt Archiwum Państwowego w Łodzi) oraz wyposażenie pracowni digitalizacji w wielkoformatowy skaner dziełowy (projekt krakowskiego Archiwum Narodowego).

Dofinansowanie ma również umożliwić rozbudowę pracowni digitalizacji w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (m.in. zakup urządzeń skanujących oraz stacji graficznych wraz z oprogramowaniem do obróbki i konwersji skanów), a także digitalizację i publikację w internecie materiałów archiwalnych akt gmin mazurskich (projekt Archiwum Państwowego w Olsztynie).

Wesprze również projekt katowickiego Archiwum Państwowego „Wielokulturowy Górny Śląsk w aktach urzędów stanu cywilnego z lat 1874-1910”; zakończenie digitalizacji ksiąg metrykalnych (XVI-XX w.) i urzędów stanu cywilnego z terenu Pomorza Zachodniego oraz rozbudowę biblioteki taśmowej (projekt szczecińskiego Archiwum Państwowego), a także rozbudowę pracowni digitalizacji w filii Archiwum Państwowego m.st. Warszawy w Milanówku.

„Jest kilka priorytetów, które archiwa sobie wyznaczyły w zakresie doboru materiałów do digitalizacji. Przede wszystkim ważne jest dla nas zainteresowanie użytkowników i staramy się udostępniać materiały cieszące się największym powodzeniem w naszych czytelniach. Głównie są to akta stanu cywilnego i spisy ludności pozwalające prowadzić poszukiwania genealogiczne i dotyczące historii regionalnej. Drugą kwestią jest stan fizyczny akt. Kiedy stają się coraz bardziej zniszczone, digitalizacja jest konieczna, by umożliwić dalsze ich wykorzystywanie. Trzecią sprawą są badania akt do celów naukowych. Osoby zajmujące się historią, korzystają z naszych akt miast, urzędów i instytucji, by przybliżyć dzieje danego terenu” - powiedział zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Ryszard Wojtkowski.

Jak zaznaczył, zainteresowanie aktami Archiwów, zwłaszcza publikowanymi w internecie, wzrasta.

„Tylko w pierwszej połowie br. na portalu szukajwarchiwach.pl odnotowaliśmy ponad 460 tys. odwiedzin. Także można powiedzieć, że zainteresowanie wzrasta z przyrostem liczby publikowanych dokumentów. Dzięki temu każdy, bez wychodzenia z domu, może korzystać z naszych zbiorów. Archiwa przyjęły program digitalizacji zbiorów i rocznie, jak pokazał ubiegły rok, jesteśmy w stanie zeskanować ok. 11 mln kart. Notujemy także przyrost publikowanych skanów np. Archiwum Główne Akt Dawnych w kwietniu opublikowano 800 tys. skanów akt stanu cywilnego tzw. Archiwum Zaburzańskie” - dodał Wojtkowski.

Portal szukajwarchiwach.pl docelowo mający prezentować zasoby wszystkich archiwów państwowych w czerwcu br. opublikował już ponad 7 mln skanów stron dokumentów.

PAP/AŻ

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook