Jedynie prawda jest ciekawa


Minister kultury podpisał porozumienie z antykwariuszami

11.10.2013

Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych podpisali w piątek, pierwszego dnia XI Warszawskich Targów Sztuki, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Zuzanna Migo-Rożek, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.

W czasie II wojny światowej Polska utraciła dziesiątki tysięcy dóbr kultury, których los pozostaje nieznany. Część z poszukiwanych zabytków na przestrzeni lat zostało odnalezionych w kraju, jak i za granicą.

Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało dokument, którego głównym celem jest usprawnienie komunikacji pomiędzy środowiskiem zawodowo zajmującym się obrotem dziełami sztuki i odpowiednim departamentem ministerstwa.

- Wzajemne informowanie się o dobrach kultury, które mogą stanowić polskie straty wojenne jest niezbędne do skuteczniejszego poszukiwania i odzyskiwania utraconych dzieł sztuki - podkreśliła Migo-Rożek.

Minister Zdrojewski przypomniał, że ostatnich latach dzięki staraniom resortu oraz dokumentacji zgromadzonej w MKiDN do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych zabytków. Ministerstwo Kultury od 1992 roku gromadzi dane na temat strat wojennych z terenów Polski w granicach po 1945 r. oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez ministerstwo rejestr ruchomych dóbr kultury obejmuje blisko 6 300 rekordów. Informacje o utraconych dziełach sztuki publikowane są w serii wydawniczej Departamentu Dziedzictwa Kulturowego "Straty Kultury Polskiej" oraz w serwisie internetowym Ministerstwa kolekcje.mkidn.gov.pl.

Właśnie ukazał się II tom katalogu Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN "Straty wojenne. Malarstwo polskie". Opracowały go Anna Tyczyńska i Krystyna Znojewska. Prezentuje on informacje o 295 obrazach zaginionych podczas II wojny światowej - dzieł artystów polskich i tworzących w Polsce m.in. Witkacego, Wojciecha Kossaka, Józefa Brandta, Olgi Boznańskiej, Jana Matejki. Celem publikacji jest upowszechnienie wizerunków zaginionych dzieł sztuki, które często stanowi pierwszy krok do ich odzyskania. Do tej pory odnaleziono już 23 dzieła, spośród tych, które zaprezentowano w pierwszym tomie publikacji. Członkowie Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich otrzymali w piątek egzemplarze katalogu.

Ponad 50 galerii, antykwariatów i wydawnictw bierze udział w otwartych w piątek XI Warszawskich Targach Sztuki, które odbywają się w Arkadach Kubickiego. Impreza potrwa do niedzieli. Podczas targów będzie można kupić obrazy. Atrakcją będą zajęcia dla dzieci, prowadzone przez Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia. Wilkoń, wybitny ilustrator książek dla dzieci, pokaże na targach swoje słynne rzeźby zwierząt. Gigantyczne figury żubra, łosia i słonia zostały ustawione u wejścia do Arkad Kubickiego za pomocą dźwigu.

W targach biorą udział galerie polskie i zagraniczne. Na sprzedaż zostały wystawione prace m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego i Tadeusza Dominika. Będzie można kupić także prace Włodzimierza Pawlaka i Ryszarda Grzyba - członków słynnej Gruppy, działającej w Warszawie w latach 80. Do kupienia będą też dwie fotografie Witkacego.

Oferowana będzie też sztuka młodszego pokolenia polskich artystów, m.in.: Erwiny Ziomkowskiej, Łukasza Stokłosy, Moniki Chlebek, Dawida Czycza, Basi Bańdy i Grupy Twożywo.

Szczególną atrakcją targów jest wystawiony na sprzedaż za 900 tys. zł. "Portret Witolda-K" pędzla Pabla Picassa wystawiony na sprzedaż przez Dom Aukcyjny Rempex. Witold-K to pseudonim polskiego artysty Wita Leszka Kaczanowskiego. Picasso namalował jego portret podczas spotkania w 1967 r.

Jednym z wystawców jest krakowska Galeria Zderzak, według organizatorów najstarsza polska galeria sztuki współczesnej. Galeria Roi Dore z Paryża prezentuje polską sztukę emigracyjną, a Rickshaw House Gallery z Londynu - sztukę abstrakcyjną.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook