Jedynie prawda jest ciekawa


Minister kultury podpisał porozumienie z antykwariuszami

11.10.2013

Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych podpisali w piątek, pierwszego dnia XI Warszawskich Targów Sztuki, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Zuzanna Migo-Rożek, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.

W czasie II wojny światowej Polska utraciła dziesiątki tysięcy dóbr kultury, których los pozostaje nieznany. Część z poszukiwanych zabytków na przestrzeni lat zostało odnalezionych w kraju, jak i za granicą.

Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało dokument, którego głównym celem jest usprawnienie komunikacji pomiędzy środowiskiem zawodowo zajmującym się obrotem dziełami sztuki i odpowiednim departamentem ministerstwa.

- Wzajemne informowanie się o dobrach kultury, które mogą stanowić polskie straty wojenne jest niezbędne do skuteczniejszego poszukiwania i odzyskiwania utraconych dzieł sztuki - podkreśliła Migo-Rożek.

Minister Zdrojewski przypomniał, że ostatnich latach dzięki staraniom resortu oraz dokumentacji zgromadzonej w MKiDN do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych zabytków. Ministerstwo Kultury od 1992 roku gromadzi dane na temat strat wojennych z terenów Polski w granicach po 1945 r. oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez ministerstwo rejestr ruchomych dóbr kultury obejmuje blisko 6 300 rekordów. Informacje o utraconych dziełach sztuki publikowane są w serii wydawniczej Departamentu Dziedzictwa Kulturowego "Straty Kultury Polskiej" oraz w serwisie internetowym Ministerstwa kolekcje.mkidn.gov.pl.

Właśnie ukazał się II tom katalogu Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN "Straty wojenne. Malarstwo polskie". Opracowały go Anna Tyczyńska i Krystyna Znojewska. Prezentuje on informacje o 295 obrazach zaginionych podczas II wojny światowej - dzieł artystów polskich i tworzących w Polsce m.in. Witkacego, Wojciecha Kossaka, Józefa Brandta, Olgi Boznańskiej, Jana Matejki. Celem publikacji jest upowszechnienie wizerunków zaginionych dzieł sztuki, które często stanowi pierwszy krok do ich odzyskania. Do tej pory odnaleziono już 23 dzieła, spośród tych, które zaprezentowano w pierwszym tomie publikacji. Członkowie Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich otrzymali w piątek egzemplarze katalogu.

Ponad 50 galerii, antykwariatów i wydawnictw bierze udział w otwartych w piątek XI Warszawskich Targach Sztuki, które odbywają się w Arkadach Kubickiego. Impreza potrwa do niedzieli. Podczas targów będzie można kupić obrazy. Atrakcją będą zajęcia dla dzieci, prowadzone przez Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia. Wilkoń, wybitny ilustrator książek dla dzieci, pokaże na targach swoje słynne rzeźby zwierząt. Gigantyczne figury żubra, łosia i słonia zostały ustawione u wejścia do Arkad Kubickiego za pomocą dźwigu.

W targach biorą udział galerie polskie i zagraniczne. Na sprzedaż zostały wystawione prace m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego i Tadeusza Dominika. Będzie można kupić także prace Włodzimierza Pawlaka i Ryszarda Grzyba - członków słynnej Gruppy, działającej w Warszawie w latach 80. Do kupienia będą też dwie fotografie Witkacego.

Oferowana będzie też sztuka młodszego pokolenia polskich artystów, m.in.: Erwiny Ziomkowskiej, Łukasza Stokłosy, Moniki Chlebek, Dawida Czycza, Basi Bańdy i Grupy Twożywo.

Szczególną atrakcją targów jest wystawiony na sprzedaż za 900 tys. zł. "Portret Witolda-K" pędzla Pabla Picassa wystawiony na sprzedaż przez Dom Aukcyjny Rempex. Witold-K to pseudonim polskiego artysty Wita Leszka Kaczanowskiego. Picasso namalował jego portret podczas spotkania w 1967 r.

Jednym z wystawców jest krakowska Galeria Zderzak, według organizatorów najstarsza polska galeria sztuki współczesnej. Galeria Roi Dore z Paryża prezentuje polską sztukę emigracyjną, a Rickshaw House Gallery z Londynu - sztukę abstrakcyjną.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook