Jedynie prawda jest ciekawa


Miłosnik tanga i Edit Piaff. Najnowsza biografia papieża

31.03.2013

Miłośnik sportu, tango i Edith Piaf. Jako 13-latek rozpoczął pracę w fabryce skarpet. Te i inne fakty z życia Jorge M. Bergoglio znajdą czytelnicy w biografii papieża Franciszka według watykanisty Andrei Tornielliego. Jej polskie wydanie ma się ukazać za dwa tygodnie.

Premiera książki w języku włoskim miała miejsce w Wielki Piątek, "niespełna dwa tygodnie później ok. 11
kwietnia, będzie wydana jej polska wersja. Będzie to trzecia po Włoszech i USA edycja dzieła Tornielliego" - powiedział redaktor naczelny kieleckiego wydawnictwa Jedność ks. dr Jan Nowak. Wydawnictwo znalazło się wśród 12 domów wydawniczych, które nabyły prawa do wydania książki. Książka jest już przetłumaczona na język polski, tuż po świętach ma rozpocząć się jej druk. Premiera handlowa ma odbyć się 11 kwietnia  na XIX Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. Jak podkreśla ks. dr Nowak autor biografii to solidnie przygotowany fachowiec.
"Tornielli potrafi zjednywać sobie ludzi w Watykanie. Nikt tego nie ukrywa, że posiada bardzo szerokie koneksje. Do jego przyjaciół należą pracownicy wszystkich poziomów watykańskiej administracji i kurii rzymskiej. Ma bardzo solidny obraz Kościoła. Również +od kuchni+" - wyjaśnił. Pierwsze trzy rozdziały biografii dotyczą kulis ustąpienia Benedykta XVI, kongregacji kardynałów i samego konklawe. "Większość z publikowanych przez Tornielliego rozmów jest anonimowa, ale one kapitalnie oddają atmosferę jaka panowała na początku marca w Watykanie" - zaznaczył ks. Nowak. Rozdział czwarty natomiast sięga stycznia 1929 roku, kiedy rodzina Bergoglio  "po długiej
podróży morskiej przybywa do Buenos Aires".  Od tego momentu rozpoczyna się właściwa biografia papieża Franciszka. Dowiemy się wiele o jego dzieciństwie, głównie z relacji siostry papieża Marii Eleny Bergoglio. Pierwszej pracy oraz zainteresowaniach jakie dojrzewały w młodym Jorge podczas słuchania oper w radio ze swoją matką. Przyszły papież wcześnie zaczął pracę. Już w wieku 13 lat sprzątał w fabryce skarpet, po trzech latach, jak pisze Tornielli, zajął się tam pracami administracyjnymi. "To się czyta jak reportaż, widać, że nie pisze tego prozaik ale doskonały dziennikarz" - przyznał ks. dr Nowak. Zaznaczył, że autor bardzo dokładnie przyjrzał się pojawiającym się zaraz po wyborze oskarżeniom o współpracy Bergoglio z juntą wojską. "To dziennikarstwo śledcze wysokich lotów. Tornielli skrupulatnie przeprowadził dokumentację wskazującą, że informacje o rzekomej współpracy z wojskowymi są nieprawdziwe". Andrea Tornielli to niespełna 50-letni włoski dziennikarz katolicki i pisarz, uważany za jednego z najlepszych watykanistów. Autor wielu książek, tłumaczonych także na język polski (m.in. "Santo Subito", "Atak na Ratzingera"). Obecnie dziennikarz portalu "Vatican Insider" i dziennika "La Stampa". 176-stronicowa biografia papieża Franciszka powstała w rekordowym tempie między 13 a 21
marca.
To nie pierwsza pozycja, która po wybraniu kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża przybliża jego postać światu. Nakładem wydawnictwa Znak ukazała się książka Grzegorza Polaka "Franciszek. Papież wielkiej nadziei". Wydawnictwo Poznańskie i "Tygodnik Powszechny" wydały zbiór tekstów poświęconych papieżowi Franciszkowi i wyzwaniom, przed którymi staje zatytułowany "Papież Franciszek. Sługa nowego świata".11 kwietnia nakładem jezuickiego wydawnictwa WAM i "Gościa niedzielnego" ukaże się w Polsce biografia "Franciszek. Papież z końca świata".

Wydawnictwo M opublikowało wypowiedzi papieża oraz zbiór homilii i przemówień kard. Bergoglio "Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich", a Dom Wydawniczy Rafael książkę "Habemus papam. Franciszek".

źródło: PAP

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook