Jedynie prawda jest ciekawa


Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem"

12.10.2013

Warsztaty chóralne, przegląd konkursowy oraz koncerty organizowane w Bielsku-Białej i miejscowościach powiatu bielskiego składają się na Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem", który rozpoczął się 11 października w stolicy Podbeskidzia.

Imprezę zainaugurował w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Podczas uroczystego otwarcia zaprezentowały się zespoły uczestniczące w warsztatach Festiwalu, soliści, orkiestra symfoniczna. Wystąpili: chór "Echo" z Trzebińskiego Centrum Kultury, "Hejnał Mazańcowice", zespół kameralny "Absolwent" z Katowic, chór stowarzyszenia "Pro Musica Sacra Agniculi" ze Szczecina, chór podyplomowych studiów chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i słuchacze seminarium dla dyrygentów chórów, a także soliści: Joanna Korpiela-Jatkowska, Anna Szawińska, Łukasz Dulewicz, Paweł Brożek i Leopold Stawarz. Solistami oraz Bytomską Orkiestrą Gorczyckiego dyrygował Benedykt Błoński.

12 października w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej odbywają się przesłuchania konkursowe. Uczestnicy "Gaude Cantem" będą też po południu koncertować w kościołach katolickich i ewangelickich oraz salach domów kultury w Bielsku-Białej, Jaworzu, Kozach Bystrej Krakowskiej, w Godziszce i Jasienicy.

Wśród gości zagranicznych w konkursie biorą udział: Segakoor Noorus z Talina w Estonii, Chór „Tristianus” z Trsteny na Słowacji, Míšený pěvecký sbor města Hodonína z Republiki Czeskej oraz Polski Zespół Śpiewaczy „Hutnik” z Trzyńca na Zaolziu.

Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem" odbywa się po raz dziewiąty. Po raz pierwszy został jednak zorganizowany w 1996 w Oświęcimiu. Później przeniesiono go do Bielska­Białej i tu pozostał na stałe.

Od 2005 r. konkurs uzyskał zasięg międzynarodowy. Wśród chórów uczestniczących do tej pory w imprezie byli reprezentanci Czech, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch, Rosji i Polski. Nowością tegorocznej edycji jest seminarium dla dyrygentów prowadzone przez wybitnych specjalistów. Organizatorami festiwalu są bielski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Imprezę swoim patronatem objęli m.in. bp Tadeusz Rakoczy i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: Gaude Cantem.pl]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook