Jedynie prawda jest ciekawa


Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem"

12.10.2013

Warsztaty chóralne, przegląd konkursowy oraz koncerty organizowane w Bielsku-Białej i miejscowościach powiatu bielskiego składają się na Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem", który rozpoczął się 11 października w stolicy Podbeskidzia.

Imprezę zainaugurował w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Podczas uroczystego otwarcia zaprezentowały się zespoły uczestniczące w warsztatach Festiwalu, soliści, orkiestra symfoniczna. Wystąpili: chór "Echo" z Trzebińskiego Centrum Kultury, "Hejnał Mazańcowice", zespół kameralny "Absolwent" z Katowic, chór stowarzyszenia "Pro Musica Sacra Agniculi" ze Szczecina, chór podyplomowych studiów chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i słuchacze seminarium dla dyrygentów chórów, a także soliści: Joanna Korpiela-Jatkowska, Anna Szawińska, Łukasz Dulewicz, Paweł Brożek i Leopold Stawarz. Solistami oraz Bytomską Orkiestrą Gorczyckiego dyrygował Benedykt Błoński.

12 października w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej odbywają się przesłuchania konkursowe. Uczestnicy "Gaude Cantem" będą też po południu koncertować w kościołach katolickich i ewangelickich oraz salach domów kultury w Bielsku-Białej, Jaworzu, Kozach Bystrej Krakowskiej, w Godziszce i Jasienicy.

Wśród gości zagranicznych w konkursie biorą udział: Segakoor Noorus z Talina w Estonii, Chór „Tristianus” z Trsteny na Słowacji, Míšený pěvecký sbor města Hodonína z Republiki Czeskej oraz Polski Zespół Śpiewaczy „Hutnik” z Trzyńca na Zaolziu.

Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem" odbywa się po raz dziewiąty. Po raz pierwszy został jednak zorganizowany w 1996 w Oświęcimiu. Później przeniesiono go do Bielska­Białej i tu pozostał na stałe.

Od 2005 r. konkurs uzyskał zasięg międzynarodowy. Wśród chórów uczestniczących do tej pory w imprezie byli reprezentanci Czech, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch, Rosji i Polski. Nowością tegorocznej edycji jest seminarium dla dyrygentów prowadzone przez wybitnych specjalistów. Organizatorami festiwalu są bielski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Imprezę swoim patronatem objęli m.in. bp Tadeusz Rakoczy i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: Gaude Cantem.pl]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook