Jedynie prawda jest ciekawa


Międzynarodowy Dzień Jazzu

30.04.2013

Koncerty, wystawy, programy edukacyjne - 30 kwietnia odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu. W Polsce będzie można posłuchać koncertów m.in. Mikrokolektywu, Pianohooligana, Marcina Maseckiego i Piotra Damasiewicza oraz Leszka Możdżera i Larsa Danielssona.


Ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Jazzu (MDJ) będzie obchodzony po raz drugi 30 kwietnia. W Polsce i na całym świecie zostanie on uczczony specjalnymi wydarzeniami: koncertami, festiwalami, wystawami, programami edukacyjnymi.

Ustanowienie "Dnia Jazzu" - według komunikatu UNESCO - ma wyrobić wrażliwość społeczności międzynarodowych na muzykę jazzową, zainteresować jej korzeniami, nurtami, jak też znaczeniem tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej i dialogu między kulturami; muzyka ta bowiem odegrała swoją rolę w walce o prawa człowieka oraz w eliminowaniu dyskryminacji społecznych. Inicjatywa ustanowienia Międzynarodowego Dnia Jazzu pochodzi od pianisty i Ambasadora Dobrej Woli UNESCO, Herbiego Hancocka.

Tegorocznym gospodarzem Międzynarodowego Dnia Jazzu będzie Stambuł. "Turcja ma głębokie tradycje jazzowe. Munir Ertegun - pierwszy turecki ambasador w Waszyngtonie w latach 30. - chętnie pomagał amerykańskim muzykom, dotkniętym problemami rasowymi w Ameryce. Jego synowie, Ahmet i Nesuhi założyli w 1947 r. pierwszą wytwórnię gospel w Stanach Zjednoczonych, Atlantic Records, która okazała się niezbędna dla szerzenia piękna jazzu na całym świecie" - napisano w komunikacie UNESCO.

Podczas uroczystego koncertu w Stambule wystąpi zespół, w skład którego wejdą: wokalistka i basistka Esperanza Spalding, pianista Ramsey Lewis, trębacz Terence Blanchard, saksofonista Branford Marsalis, puzonistka Alevtina Polyakova. Śpiewać będą Joss Stone i Ruben Blades, a na tablach zagra Zakir Hussain. Wystąpią także: Herbie Hancock, Al Jarreau, Dianne Reeves, Robert Glasper, Hugh Masekela, Marcus Miller, Wayne Shorter i Jean-Luc Ponty. Transmisję z koncertu będzie można śledzić na stronie internetowej www.jazzday.com

Odbędą się także panele dyskusyjne i wykłady poświęcone historii i filozofii jazzu, m.in. "Jazz and Freedom", "Dave Brubeck and Diplomacy". Program imprezy przewiduje także warsztaty z tureckimi muzykami i nauczycielami muzyki, m.in. Okayem Temizem, Borą Celiker i Hediyą Gueven.

Obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu odbywać się będą w 150 krajach na całym świecie. Polska również bierze udział w imprezie. W warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi duet Mikrokolektyw i Pianohooligan. W ramach "Mokotów Jazz Fest" z koncertem wokalnym wystąpi Anna Serafińska.

W Krakowie na koncercie specjalnym - w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu "Starzy i młodzi, czyli Jazz w Krakowie" - wystąpią Leszek Możdżer i Lars Danielsson. Bilety już zostały sprzedane.
Po zakończeniu koncertu muzycy przejdą do klubu festiwalowego Lizard King, gdzie jedna z najciekawszych młodych wokalistek jazzowych Beata Przybytek zaprezentuje swoją najnowszą płytę "I'm gonna rock you". Podczas wieczoru zaplanowano kilka połączeń ze Stambułem. Publiczność zgromadzona w Lizard King usłyszy m.in. przemówienie Herby Hankocka i dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej. Będzie też nocne jam session.

We wrocławskiej Filharmonii, podczas festiwalu "Take Five: Europe" zagrają m.in. pianista Marcin Masecki i trębacz Piotr Damasiewicz. Godzinę przed koncertem organizatorzy zapraszają na spotkanie i dyskusję z muzykami oraz przedstawicielami największych festiwali jazzowych w Europie. Festiwal Jazztopad reprezentować będzie Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny wrocławskiej imprezy.
"Międzynarodowy Dzień Jazzu to wspaniała idea, dzień, który dzięki tej muzyce łączy narody i pokolenia - powiedział PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum". - Święto będzie też formą uznania dla sztuki jazzu i jej twórców, którzy wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych. Przede wszystkim jednak chodzi o ukazanie wartości jazzu jako pięknej muzyki dającej ludziom radość i satysfakcję".

PAP/ ansa

[fot.wikipedia JBreeschoten]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook