Jedynie prawda jest ciekawa


Międzynarodowy Dzień Jazzu

30.04.2013

Koncerty, wystawy, programy edukacyjne - 30 kwietnia odbędą się obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu. W Polsce będzie można posłuchać koncertów m.in. Mikrokolektywu, Pianohooligana, Marcina Maseckiego i Piotra Damasiewicza oraz Leszka Możdżera i Larsa Danielssona.


Ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Jazzu (MDJ) będzie obchodzony po raz drugi 30 kwietnia. W Polsce i na całym świecie zostanie on uczczony specjalnymi wydarzeniami: koncertami, festiwalami, wystawami, programami edukacyjnymi.

Ustanowienie "Dnia Jazzu" - według komunikatu UNESCO - ma wyrobić wrażliwość społeczności międzynarodowych na muzykę jazzową, zainteresować jej korzeniami, nurtami, jak też znaczeniem tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej i dialogu między kulturami; muzyka ta bowiem odegrała swoją rolę w walce o prawa człowieka oraz w eliminowaniu dyskryminacji społecznych. Inicjatywa ustanowienia Międzynarodowego Dnia Jazzu pochodzi od pianisty i Ambasadora Dobrej Woli UNESCO, Herbiego Hancocka.

Tegorocznym gospodarzem Międzynarodowego Dnia Jazzu będzie Stambuł. "Turcja ma głębokie tradycje jazzowe. Munir Ertegun - pierwszy turecki ambasador w Waszyngtonie w latach 30. - chętnie pomagał amerykańskim muzykom, dotkniętym problemami rasowymi w Ameryce. Jego synowie, Ahmet i Nesuhi założyli w 1947 r. pierwszą wytwórnię gospel w Stanach Zjednoczonych, Atlantic Records, która okazała się niezbędna dla szerzenia piękna jazzu na całym świecie" - napisano w komunikacie UNESCO.

Podczas uroczystego koncertu w Stambule wystąpi zespół, w skład którego wejdą: wokalistka i basistka Esperanza Spalding, pianista Ramsey Lewis, trębacz Terence Blanchard, saksofonista Branford Marsalis, puzonistka Alevtina Polyakova. Śpiewać będą Joss Stone i Ruben Blades, a na tablach zagra Zakir Hussain. Wystąpią także: Herbie Hancock, Al Jarreau, Dianne Reeves, Robert Glasper, Hugh Masekela, Marcus Miller, Wayne Shorter i Jean-Luc Ponty. Transmisję z koncertu będzie można śledzić na stronie internetowej www.jazzday.com

Odbędą się także panele dyskusyjne i wykłady poświęcone historii i filozofii jazzu, m.in. "Jazz and Freedom", "Dave Brubeck and Diplomacy". Program imprezy przewiduje także warsztaty z tureckimi muzykami i nauczycielami muzyki, m.in. Okayem Temizem, Borą Celiker i Hediyą Gueven.

Obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu odbywać się będą w 150 krajach na całym świecie. Polska również bierze udział w imprezie. W warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi duet Mikrokolektyw i Pianohooligan. W ramach "Mokotów Jazz Fest" z koncertem wokalnym wystąpi Anna Serafińska.

W Krakowie na koncercie specjalnym - w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu "Starzy i młodzi, czyli Jazz w Krakowie" - wystąpią Leszek Możdżer i Lars Danielsson. Bilety już zostały sprzedane.
Po zakończeniu koncertu muzycy przejdą do klubu festiwalowego Lizard King, gdzie jedna z najciekawszych młodych wokalistek jazzowych Beata Przybytek zaprezentuje swoją najnowszą płytę "I'm gonna rock you". Podczas wieczoru zaplanowano kilka połączeń ze Stambułem. Publiczność zgromadzona w Lizard King usłyszy m.in. przemówienie Herby Hankocka i dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej. Będzie też nocne jam session.

We wrocławskiej Filharmonii, podczas festiwalu "Take Five: Europe" zagrają m.in. pianista Marcin Masecki i trębacz Piotr Damasiewicz. Godzinę przed koncertem organizatorzy zapraszają na spotkanie i dyskusję z muzykami oraz przedstawicielami największych festiwali jazzowych w Europie. Festiwal Jazztopad reprezentować będzie Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny wrocławskiej imprezy.
"Międzynarodowy Dzień Jazzu to wspaniała idea, dzień, który dzięki tej muzyce łączy narody i pokolenia - powiedział PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum". - Święto będzie też formą uznania dla sztuki jazzu i jej twórców, którzy wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych. Przede wszystkim jednak chodzi o ukazanie wartości jazzu jako pięknej muzyki dającej ludziom radość i satysfakcję".

PAP/ ansa

[fot.wikipedia JBreeschoten]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook