Jedynie prawda jest ciekawa


Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Lublinie

11.07.2016

Dziewięć zespołów prezentujących tradycyjne tańce i muzykę m.in. obu Ameryk, Japonii i Indonezji wystąpi na 31. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Lublinie. Festiwal rozpocznie się we wtorek paradą zespołów.

"To najstarszy tego rodzaju festiwal w Lublinie, odbywa się od 1984 r. W naszym mieście zawsze było dużo cenionych zespołów pieśni i tańca, one jeździły po świecie, nawiązywały się kontakty i tak zaczął się ten festiwal. Gościliśmy już w sumie około 300 zespołów z całego świata" - powiedział Jan Twardowski, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Lublin, który jest organizatorem festiwalu.

"Cieszymy się, że co roku festiwal nasz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie musimy szukać publiczności, zawsze mamy nadkomplety widzów, przy całym bardzo szerokim życiu festiwalowym w Lublinie. Bieżąca edycja zapowiada się bardzo atrakcyjnie, bowiem będziemy mogli zobaczyć folklor z bardzo odległych i egzotycznych dla nas kultur" - dodał Twardowski.

Po raz pierwszy na lubelskim festiwalu pojawi się zespół z Japonii, "Quichar Paradise" prezentujący tańce i muzykę z Okinawy. Wyróżniają się one oryginalnością i nie przypominają folkloru pozostałej części Japonii. Zespół prezentuje widowiska nawiązujące do tradycyjnych ceremonii religijnych i zwyczajów świątecznych.

Boliwijska grupa taneczna "La Compania de Danza Acuarela Boliviana", czyli "Boliwijska akwarela" z miasta Cochabamba, nawiązuje nazwą do różnorodności kolorów charakterystycznych dla rodzimego folkloru. Tancerzom towarzyszy kapela grająca na tradycyjnych instrumentach muzycznych: charango, bombo, quena.

Żywiołowe układy sceniczne będzie można zobaczyć w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "American Rhythm", pochodzącego ze stanu Utah, serca Gór Skalistych. W skład zespołu wchodzi kilku mistrzów cloggingu, czyli tańca wykorzystującego buty, jako element perkusyjny. Grupie towarzyszy kapela grająca m.in. na mandolinie, ukulele i gitarze.

Wystąpi indonezyjski zespół "Komunitas Tari Fisip Ul Radha Sarisha", w którym tańczą i śpiewają studenci Uniwersytetu Indonezji. Zajmuje się on nauką i popularyzacją tańca tradycyjnego, a także nowoczesnego, wykorzystującego dawną muzykę. Artyści z ich kapeli grają na dawnych instrumentach perkusyjnych, takich jak talempong czy djembe.

Podczas festiwalu będzie można też zobaczyć zespoły z Bułgarii, Czech, Macedonii i Izraela oraz grupę z Kanady prezentującą folklor filipiński. Polski folklor pokaże Zespół Pieśni i Tańca Lublin, najstarszy i największy amatorski zespół tego typu w kraju. Działa już 68 lat, skupia obecnie ponad 600 młodych ludzi występujących w 19 grupach tanecznych.

Koncerty będą się odbywały w lubelskim Ogrodzie Saskim, na Starym Mieście oraz w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym - specjalnie dla chorych dzieci. Niektóre zespoły zaprezentują się też w podlubelskim uzdrowisku Nałęczów, we Włodawie i w Białej Podlaskiej.

Tradycyjnie podczas lubelskiego festiwalu odbywają się warsztaty, na których zagraniczni goście uczą się polskich tańców tradycyjnych i na koniec je prezentują. W tym roku będą to tańce śląskie.

 

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook