Jedynie prawda jest ciekawa


Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Lublinie

11.07.2016

Dziewięć zespołów prezentujących tradycyjne tańce i muzykę m.in. obu Ameryk, Japonii i Indonezji wystąpi na 31. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Lublinie. Festiwal rozpocznie się we wtorek paradą zespołów.

"To najstarszy tego rodzaju festiwal w Lublinie, odbywa się od 1984 r. W naszym mieście zawsze było dużo cenionych zespołów pieśni i tańca, one jeździły po świecie, nawiązywały się kontakty i tak zaczął się ten festiwal. Gościliśmy już w sumie około 300 zespołów z całego świata" - powiedział Jan Twardowski, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Lublin, który jest organizatorem festiwalu.

"Cieszymy się, że co roku festiwal nasz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie musimy szukać publiczności, zawsze mamy nadkomplety widzów, przy całym bardzo szerokim życiu festiwalowym w Lublinie. Bieżąca edycja zapowiada się bardzo atrakcyjnie, bowiem będziemy mogli zobaczyć folklor z bardzo odległych i egzotycznych dla nas kultur" - dodał Twardowski.

Po raz pierwszy na lubelskim festiwalu pojawi się zespół z Japonii, "Quichar Paradise" prezentujący tańce i muzykę z Okinawy. Wyróżniają się one oryginalnością i nie przypominają folkloru pozostałej części Japonii. Zespół prezentuje widowiska nawiązujące do tradycyjnych ceremonii religijnych i zwyczajów świątecznych.

Boliwijska grupa taneczna "La Compania de Danza Acuarela Boliviana", czyli "Boliwijska akwarela" z miasta Cochabamba, nawiązuje nazwą do różnorodności kolorów charakterystycznych dla rodzimego folkloru. Tancerzom towarzyszy kapela grająca na tradycyjnych instrumentach muzycznych: charango, bombo, quena.

Żywiołowe układy sceniczne będzie można zobaczyć w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "American Rhythm", pochodzącego ze stanu Utah, serca Gór Skalistych. W skład zespołu wchodzi kilku mistrzów cloggingu, czyli tańca wykorzystującego buty, jako element perkusyjny. Grupie towarzyszy kapela grająca m.in. na mandolinie, ukulele i gitarze.

Wystąpi indonezyjski zespół "Komunitas Tari Fisip Ul Radha Sarisha", w którym tańczą i śpiewają studenci Uniwersytetu Indonezji. Zajmuje się on nauką i popularyzacją tańca tradycyjnego, a także nowoczesnego, wykorzystującego dawną muzykę. Artyści z ich kapeli grają na dawnych instrumentach perkusyjnych, takich jak talempong czy djembe.

Podczas festiwalu będzie można też zobaczyć zespoły z Bułgarii, Czech, Macedonii i Izraela oraz grupę z Kanady prezentującą folklor filipiński. Polski folklor pokaże Zespół Pieśni i Tańca Lublin, najstarszy i największy amatorski zespół tego typu w kraju. Działa już 68 lat, skupia obecnie ponad 600 młodych ludzi występujących w 19 grupach tanecznych.

Koncerty będą się odbywały w lubelskim Ogrodzie Saskim, na Starym Mieście oraz w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym - specjalnie dla chorych dzieci. Niektóre zespoły zaprezentują się też w podlubelskim uzdrowisku Nałęczów, we Włodawie i w Białej Podlaskiej.

Tradycyjnie podczas lubelskiego festiwalu odbywają się warsztaty, na których zagraniczni goście uczą się polskich tańców tradycyjnych i na koniec je prezentują. W tym roku będą to tańce śląskie.

 

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook