Jedynie prawda jest ciekawa


Międzynarodowa konferencja „Jeden świat – wiele kultur”

25.10.2016

27 i 28 października w Bydgoszczy odbędzie się konferencja pt. „1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa”.

„1050-lecie Chrztu Polski a tożsamość narodowa” - to temat VII Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej z cyklu „Jeden świat - wiele kultur”, która odbędzie się 27 i 28 października w Bydgoszczy.

Organizatorem wydarzenia jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa przy współudziale Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Konferencja jest zarazem kontynuacją zainaugurowanych w 2010 r. przez uczelnię corocznych spotkań naukowych, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli o problemach współczesnego świata w gronie kulturoznawców, ekonomistów, prawników, pedagogów, teologów, politologów, socjologów, historyków, medioznawców oraz przedstawicieli innych nauk.

Konferencja „Jeden świat - wiele kultur” jest zaproszeniem skierowanym do wszystkich osób, niezależnie od wyznania, do dyskusji o problemach współczesnego świata w aspekcie kulturowym, prawnym i ekonomicznym. Może być także płaszczyzną uczenia się międzykulturowego wokół szerokiego spektrum obszarów współistnienia zróżnicowanych ludzkich środowisk w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.

Wymiana poglądów, naukowy ogląd rzeczywistości i dyskurs akademicki zaplanowane są na w sesji plenarnej oraz w panelach tematycznych zatytułowanych: „Chrzest Polski - źródła nadziei i tożsamości narodowej”, „Aksjologiczne podstawy polskiego prawa karnego w perspektywie jego ewolucji”, „Tożsamość kulturowa i jej dialogiczne uwikłania”, „Sztuka edukacji i kultury pedagogicznej”, „Predykcje wokół nauk ekonomicznych z perspektywy historycznej”, „Badania i rozwój techniki w XXI wieku”, „Państwo i prawo”. Do Bydgoszczy przyjadą przedstawiciele ośrodków akademickich m.in. z Kazachstanu, Litwy, Włoch, Polski oraz Portugalii.

Podczas drugiego dnia konferencji (28 października) odbędą się liczne imprezy towarzyszące skierowane do osób w każdym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie m.in.: symulacja rozprawy sądowej - „Proces Generała Augusta Fieldorfa-Nila” (przygotowana przez Klinikę Prawa studentów KPSW), „Potyczki z ekonomią”, spotkanie z potomkami polskich zesłańców - „Śladami naszych przodków”, Manufaktura Młodych, czyli Strefa Działania Młodej Bydgoszczy, V Kujawsko-Pomorski Kongres Młodzieży, konkurs krasomówczy, dyktando z języka angielskiego, warsztaty, dyskusje, pokazy i wystawy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Mly/KAI

Warto poczytać

 1. feta10072018 10.07.2018

  Najlepsze teatry plenerowe i uliczne. W Gdańsku rozpoczyna się festiwal "Feta"

  Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

 2. literatura03072018 03.07.2018

  "Najprawdziwszy biały kruk". Odnaleziono skarb polskiej poezji średniowiecznej

  To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu.

 3. sapkowski20062018 20.06.2018

  Twórca sagi "Wiedźmin" kończy dzisiaj 70 lat

  Andrzej Sapkowski, twórca serii powieści o wiedźminie Geralcie, kończy w czwartek 70 lat. Jak zapowiedział pisarz na niedawnym spotkaniu z czytelnikami, nie wyklucza napisania kolejnego tomu cyklu z tym że byłby to prequel.

 4. romanklosowski11062018 11.06.2018

  Nie żyje aktor Roman Kłosowski

  Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV "Czterdziestolatek". O śmierci artysty poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Aktor miał 89 lat.

 5. beksinski08062018 08.06.2018

  Duże zainteresowanie muzeum polskiego artysty

  Przeszło 350 tys. osób odwiedziło istniejącą od sześciu lat Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku (Podkarpackie). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się odtworzona tam pracownia artysty.

 6. kino08062018 08.06.2018

  Odrodzenie polskiego kina? Na ekrany wchodzi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

  Porównywana do "Casablanki", zachwycająca rolami aktorskimi, okrzykiwana arcydziełem - nagrodzona w Cannes za reżyserię, wyczekiwana w Polsce "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem wchodzi w piątek do kin.

 7. barbarawachowicz07062018 07.06.2018

  W wieku 80 lat odeszła od nas Barbara Wachowicz-Napiórkowska

  Nie żyje pisarka, autorka spektakli, wystaw, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków - Barbara Wachowicz-Napiórkowska. O śmierci 81-letniej Wachowicz poinformowała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 8. zoodd07062018 07.06.2018

  Fundacja Stefczyka na dniu dziecka w gdańskim zoo

  W dn. 2.06.2018r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym odbył się coroczny Festyn Mundurowy Dzień Dziecka, którego organizatorem były: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego i Biuro Organizacyjne Zespół.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook