Jedynie prawda jest ciekawa


"Mazowsze" zaśpiewa podczas papieskiej pasterki

22.12.2013

30-osobowy chór zespołu "Mazowsze" będzie śpiewać podczas transmitowanej na cały świat pasterki w Bazylice Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka w wigilijny wieczór. Zabrzmią między innymi najsłynniejsze polskie kolędy.

- Udział w pasterce w Watykanie będzie zwieńczeniem obchodów 65-lecia Mazowsza - powiedział przedstawiciel zespołu Michał Haber. Podkreślił, że po raz pierwszy chór ten będzie śpiewał podczas papieskiej uroczystości w bazylice.

- To dla nas ogromne wyróżnienie, będą nas słuchali ludzie na całym świecie - dodał Haber.

Mazowsze wykona stałe fragmenty mszy wraz z chórem Kaplicy Sykstyńskiej.  Lecz pasterka, rozpoczynająca się we wtorek o godzinie 21.30, będzie miała również mocne polskie akcenty. Tuż przed rozpoczęciem wigilijnej mszy chór zaśpiewa cztery kolędy: „Bóg się rodzi", "Z narodzenia Pana", "Gdy się Chrystus rodzi" oraz "Cicha noc".

Od dłuższego czasu nie ma już kart wstępu na papieską pasterkę. To rezultat ogromnego zainteresowania, jakie wywołuje Franciszek. Zauważa się, że bardzo często Bazylika Świętego Piotra okazuje się za mała na uroczystości pod jego przewodnictwem.

"Mazowsze" było ostatni raz w Watykanie podczas narodowej pielgrzymki Polaków 13 lat temu, podczas Wielkiego Jubileuszu Roku Świętego, za pontyfikatu Jana Pawła II. Zaproszenie na tegoroczną pasterkę to rezultat bardzo długich starań, rozpoczętych jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI. W dzień Bożego Narodzenia chór "Mazowsza" zaprezentuje kolędy w polskim kościele świętego Stanisława w Rzymie.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. TaniecMarionetek 10.03.2018

  Niziński: Sapkowski jest jak Wiedźmin - do głowy nie przyszłoby mi się z nim mierzyć

  Zapadła prowincja, bezwzględna grupa żołnierzy i tętniąca tajemnicą kraina fantasy - oto najnowsza powieść fantasy na polskim rynku. Autor, Tomasz Niziński, opowiada w wywiadzie o inspiracjach, świecie powieści, zwykłym człowieku w krainie fantasy i klątwie Sapkowskiego

 2. WystawagrafikiPilsudski 03.03.2018

  Ocalona Niepodległa - wyjątkowa wystawa na 100-lecie niepodległości

  2 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie miał miejsce finisaż wystawy Niepodległa 2018 – niecodziennej kolekcji destruktów grafik autorstwa Zdzisława Czermańskiego z okresu 20-lecia międzywojennego, przedstawiających Józefa Piłsudskiego w artystycznym komentarzu Barbary Kasperczak

 3. 1270jozeefczaspki 12.01.2018

  25 lat temu zmarł Józef Czapski

  25 lat temu, 12 stycznia 1993 roku, zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej "Kultury".

 4. christianity26122017 26.12.2017

  Chrześcijaństwo nie jest mitem, u jego początku leży fakt historyczny

  - Chrześcijaństwo nie jest żadnym mitem ani ideologią, gdyż u jego początku leży wydarzenie życia Chrystusa jako fakt historyczny - napisał w liście na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.

 5. PilsudskiBierecki 04.12.2017

  Wystawa karykatur Piłsudskiego. "To portret wielkiego człowieka"

  Wystawa "Piłsudski w karykaturze" odwiedziła Gdańsk z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Karykatury przedstawiają bardziej i mniej znane epizody z życia jednego z największych Polaków XX wieku.

 6. HouseofCardsFlickr 04.11.2017

  Koniec House of Cards. Stacja nie wyemituje już żadnej serii popularnego serialu

  Firma Netflix, współproducent "House of Cards", poinformowała w piątek wieczorem, że nie będzie uczestniczyła w dalszej produkcji słynnego serialu z udziałem Kevina Spacey z uwagi na oskarżenia o molestowanie przed laty nastoletniego chłopca

 7. konf03112017 03.11.2017

  Konferencja papieska w Łodzi. W 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście

  Łódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy po raz jedenasty zorganizował ogólnopolską konferencję

 8. jastrzab02112017 02.11.2017

  Upamiętniono braci Taraszkiewiczów. Historia miała o nich głucho milczeć

  6 października 2017 roku we Włodawie miała miejsce Gala Roku Jastrzębia, podsumowująca działania upamiętniające braci Taraszkiewiczów i żołnierzy z ich oddziałów

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook